Kanlı Ay Tutulması Haftaya Gerçekleşecek! - Gecenin Fotoğrafı
En Taze

Kanlı Ay Tutulması Haftaya Gerçekleşecek!

Ay'ın hayranlık verici bir şekilde kızıla büründüğü ve merakla beklenen kanlı Ay tutulması haftaya gerçekleşecek.

boom
Kanlı Ay Tutulması Haftaya Gerçekleşecek!

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Ulusal Gözlemevi 2018 yılındaki en önemli gök olaylarını derlemişti ve bu olaylar içerisinde Ay tutulmaları da yer alıyor. 2018 yılının ilk Ay tutulması hatırlayacağınız üzere 31 Ocak 2018 tarihinde gerçekleşmişti. Bu tutulmanın gözlendiği bölgeler ise Kuzey Amerika, Asya, Rusya, Büyük Okyanus ve İskandinavya’nın kuzeyi oldu.

Şimdi ise sıra kanlı Ay tutulmasında. Yılın en çok beklenen olaylarından bir tanesi olan kanlı Ay tutulması çok yakında gerçekleşecek. Peki, bu gök olayının özellikleri neler ve nerelerden gözlemlenebilecek?

Kanlı Ay tutulması özellikleri

Bu ilginç gök olayı, Dünya’nın Ay’ı tamamen karanlıkta bıraktığı ve Ay tutulması yaşandığı anda gerçekleşir.  Sonuç olarak da gezegenimizin uydusu Ay tamamen kırmızı görünür. Normal şartlarda Ay, yerküre etrafındaki turunu yaklaşık olarak 27 günde tamamlar ve döngüsünü de 29,5 gün içinde gerçekleştirir. Kanlı Ay ise yalnızca Dolunay evresinde ya da Ay Tutulması esnasında ortaya çıkabilir.

kanli ay tutulmasi

Kanlı Ay tutulması ne zaman olacak ve nereden gözlemlenebilecek?

2018 ve 2020 yılları arasında yaşanacak 6 ay tutulmasından ikincisi olan kanlı Ay tutulmasının tarihi 27 Temmuz 2018. 1 sat 43 dakika sürecek olan bu gök olayı Asya, Avustralya, Antarktika, Avrupa, Güney Amerika ve Afrika’dan gözlemlenebilecek. Ülkemizden de gözlemlenebilecek olan kanlı Ay tutulmasını şimdiden pek çok kişi heyecanla bekliyor diyebiliriz.

2018 yılının son Ay tutulması ne zaman olacak?

2018 yılının son tutulması 11 Ağustos tarihinde gerçekleşecek Güneş tutulması olacak. Grönland, İskandinavya, Moğolistan, Kanada’nın güneyi, Kazakistan ve Çin’in büyük bir bölümünden izlenebilecek olan bu tutulma ne yazık ki ülkemizden görünemeyecek.

Başlıklar: ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

22 Temmuz 2018, 18:01

Samsung S9+ Akıllı Telefonlar Arasında Dünya Birincisi Oldu

En İyi 18 Lucid Dream Filmi Hollywood ve Dünya Sineması Lucid Dream, berrak rüya hakkında birçok filme imza atmıştır. Hayallerin ve rüyaların konu olduğu bu filmler her zaman ilgi çekmiştir. O yüzden sizde Lucid Dream konusuna meraklıysanız mutlaka seyretmeniz gereken 18 filmi sizler için derledik… 1.İnception: Başlangıç Lucid Dream filmleri...

Devamını Görüntüle