Kaliteli Uyku İçin Neler Yapılabilir? - Gecenin Fotoğrafı
En Taze

Kaliteli Uyku İçin Neler Yapılabilir?

Şüphesiz ki uyku problemi çoğumuzun başına büyük işler açıyor. Peki, kaliteli uyku için dikkat etmemiz gereken şeyler neler?

guzellikk
Kaliteli Uyku İçin Neler Yapılabilir?

Kaliteli uyku isteyenlerin dikkatine!

Uykusuzluk pek çoğumuz için büyük bir problem ancak bunu aşmak düşündüğünüz kadar zor değil. İşte kaliteli uyku için dikkat edebileceğiniz küçük detaylar!

1) Uykulu hissetmiyorsanız yatağa gitmeyin

Eğer yatma vaktinde uykulu hissetmiyorsanız başka bir işle meşgul olun. Kitap okumak ya da hafif bir müzik dinlemek sizi rahatlatacaktır. Ayrıca bu esnada uykuyla ilgili endişelenmeyi bırakmalısınız, bu sizin vücudunuzun rahatlamasını sağlar ve düşüncelerinizi dağıtır.

2) 20 dakika içerisinde uykuya dalmadıysanız yataktan çıkın

Kendinizi uyumaya zorlamamanız gerektiğinden bahsetmiştik. Eğer 20 dakika içinde uyuyamadıysanız rahatlayacağınız bir şey bulun ya da kendinizi rahat hissettiğiniz bir odaya geçin. Yatak odası canınız sıkıldığında gittiğiniz bir yer olmamalı. Kendini gerçekten uykulu hissettiğinizde yatağa yatmalısınız.

3) Her sabah aynı saatte kalkın

Her sabah aynı saatte kalkmak hem belirli bir uyku düzenine sahip olmanızı hem de kaliteli uyku çekmenizi sağlar. Her sabah aynı saatte uyandığınızda gününüzün daha zinde ve enerjik geçtiğini hissedeceksiniz. Ayrıca bunu sadece hafta içi değil, hafta sonu da yapmalısınız.

4) Şekerlemeden kaçının, gece uykunuzu iyi alın

Gün içerisinde şekerleme yapmak sizi daha sersem hissettirebilir. Eğer gerçekten uykuya ihtiyaç duyuyorsanız bu bir saatten fazla sürmesin ve öğleden sonra şekerleme yapmayın. Gün içerisinde dinç olabilmek için gece yeteri kadar uyumalısınız.

5) Yatma vaktinden önce ağır egzersizler yapmayın

Egzersiz yapmak vücudunuz için oldukça iyi bir aktivite ancak bunu gün içerisinde yapmalısınız. Yatmadan altı saat önce ağır egzersizler yapmak uyku kalitesini düşüren etkenler arasında yer alır. Eğer zamanınız yoksa egzersizleri hafif tutun.

6) Yiyip içtiklerinize dikkat edin

Yatmadan önce tükettiğiniz alkollü içecekler, sigara ya da ağır yiyecekler gece boyunca sizi rahatsız edecektir. Bunların yanı sıra öğle vaktinden sonra alacağınız kafein miktarı da gece uykunuzu direkt olarak etkileyecektir. Aldığınız kafein miktarına dikkat etmelisiniz.

7) Uyku haplarından kurtulmaya çalışın

Uyku hapı kullanmak sizi bir süre sonra bağımlı yapabilir ve bu haplar olmadan uyuyamayacağınızı düşünebilirsiniz. Bu nedenle zorunda kalmadıkça uyku hapı kullanmayın. Özellikle doktorunuzdan habersiz kesinlikle hap kullanmayın.

Tüm bu küçük tüyolara dikkat ederek uyku kalitenizi rahatlıkla yükseltebilirsiniz. Kaliteli uyku çekebilmek için dikkat etmeni gereken ilk şeyin hayat tarzınızı düzeltmek olduğunu da kesinlikle unutmayın. Düzenli bir hayat düzenli uyku anlamına gelir.

Başlıklar: , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

17 Temmuz 2018, 23:40

Yaza hazır olmayın, yazınızı sağlıklı hale getirin ve keyifle kilo verin. İşte size yardımcı olacak detoks içeceği tarifleri!

boom
Yazın Ortasında Bile Sizi Forma Sokabilecek Detoks İçecek Tarifleri

Cilt Bakımı ile Yaşlanma Belirtilerini Azaltmak Mümkün! Özellikle yoğun güneş ve sıcağın etkisinde kalınan yaz günlerinde cilt bakımı doğru yapılmazsa maalesef yaşlanma belirtileri artar ve cildin daha kolay yıpranması söz konusu olur. Yaşlanma karşıtı bakım yaparak bu durumu önlemek mümkün olsa da eğer bakım yapmaya vakit ayıramayacağınızı düşünüyorsanız birkaç pratik...

Devamını Görüntüle