Kadına Şiddetin Kaynağında Ne Yatıyor? - Gecenin Fotoğrafı
En Taze

Kadına Şiddetin Kaynağında Ne Yatıyor?

huzunlu
Kadına Şiddetin Kaynağında Ne Yatıyor?

Kadına Şiddetin Kaynağında Ne Yatıyor?

Özellikle son yıllarda atan kadına şiddet vakalarının temelinde yatan sorunlar, ebeveynini rol model olarak gören yeni nesille birlikte devam edecek gibi görünüyor. Kadınlara uygulanan psikolojik şiddet kadınların toplumda sahip olmaya çalıştıkları konumu da derinden etkilerken, aile içi şiddet olaylarının artmasının temel nedenleri arasında gösterilebilir.

 Erkek Çocuk Yetiştiren Annelerin Sorumluluğu

Doğru yetiştirilen bir kız çocuğunun dünyayı değiştirecek güce sahiptir. Kadına şiddet vakalarında gerekli tedbirler alınmalıdır. Ülkemizin utanç tablosu olarak gösterilebilecek olan psikolojik şiddet rakamları, kimi zaman sözlü tacizle sınırlı kalırken kimi zamanda farklı travmatik durumların yaşanmasının nedeni olarak sayılabilir.

  Töre, aşk, evlilik veya boşanma kaynaklı olarak yaşanan aile içi şiddet sorunlarının sanılanın aksine eğitimli kadınlara da uygulanıyor olması sürecin en can alıcı kısmı olarak değerlendirilebilir. Ülke genelinde sonu ölümle biten kadına şiddet vakalarının %70’lik kısmının Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yaşanması da özellikle yetkililerin önlem alması gereken farklı bir konudur.

 Acı ve Üstünlük Duygusu Erkek Çocuklarda Ne Gibi Etkiler Yaratıyor?

Pek çok farklı alanda dikkat çeken acı ve üstünlük kavramı, özellikle erkek çocukların günlük hayattaki rollerinin gelişimine katkı sağladığı söylenebilir. Psikolojik şiddet dendiğinde akla gelen sözlü taciz bu alanda yine günlük hayatın pek çok alanında desteklenerek sıradanlaştırılmaktadır. Erkek çocukların büyürken şahit oldukları aile içi şiddet kavramı sosyal çevreden destek almayı sürdürdüğü müddet kadına şiddet vakalarının önüne geçilmesi de mümkün olamaz. Annesini döven babasını rol model olarak gören erkek çocukları yetişkin bir birey olduklarında da ikili ilişkilerini psikolojik şiddet temelinde sürdüreceği söylenebilir. Çok çocuklu, düşük gelirli, eğitimsiz ebeveynler elinde büyüne çocuklar geleceğin potansiyel şiddet eğilimli adayları olarak gösterilebilir.

 Hangi Erkekler Şiddete Eğilimlidir?

Öfke yönetiminde başarılı olamayan ve gergin durumlarda nasıl gevşeyebileceği hakkında tek bilgisi kadına şiddet olan erkekler, kendilerine güveni zayıf ve yetersiz bireyler olarak tanımlanabilirler. Fiziksel güç kullanarak aile içi şiddet ile rahatlayan erkekler kendilerini iyi hissetmek için bu savunma mekanizmasına başvuracaktır.

  Özellikle boşanmak isteyen eşe karşı sergilenen psikolojik şiddet kimi zaman cinayetle sonuçlanıyor. Karısına karşı bağımlı ama mutsuz olan erkekler toplumu tehdit eden potansiyel suçlular olarak değerlendirilebilir. Cinsel anlamda kendine güvenmeyen ve geçmiş yaşantısında bir takım sorunlar yaşamış erkekler de kendini güçlü hissetmek ve hissettirmek için aile içi şiddet veya sözlü tacize başvurabilir. Yapılan araştırmalar şiddet uygulayan her bireyin hayatında en az bir kere şiddete maruz kaldığını ortaya koymaktadır. 

 

Başlıklar: , ,

Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

merve 26 Temmuz 2018

bence aile terbiyesi

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

31 Temmuz 2018, 10:00

Beşiktaş Tüneli Motor Kazası Dehşeti Kamerada…

CHP İmza Bilmecesi Yaşıyor Perşembe günü 16.00’da teslim edilen muhaliflerin “Olağanüstü kurultay imzaları” konusundaki CHP Genel Merkezi tavrı hala netlik kazanamadı. 6 Ağustos Pazartesi gününe kadar imzaları inceleme sürelerini sonuna kadar kullanmayı uygun gören Genel Merkez’de imzaların yeterli olmadığı ve bazı imzaların kabul edilemeyeceği Cuma günü açıklanmıştı.  Bunun üzerine gözler...

Devamını Görüntüle