Kadın Kodlayıcılar - Gecenin Fotoğrafı
En Taze

Kadın Kodlayıcılar

Ayrımcılık teknoloji sektöründe de geçerli mi? Sanıyoruz ki kadın kodlayıcılar sayılarının azlığı ile bu sorunun yanıtını veriyor.

Kadın Kodlayıcılar

Kadın Kodlayıcılar

Teknolojik gelişmelerin arttığı günümüzde, kadın kodlayıcılar yani yazılım geliştiricilerinin sayısının azlığı dikkat çekiyor. 2013 araştırmasında yazılım geliştiricilerin sadece % 11,2’si kadındır. Bir grup bilgisayar bilimi öğrencisi, toplumsal cinsiyet önyargısının yazılım geliştirme topluluklarında nasıl bir yol izlediğini araştırmaya karar verdiğinde, kodlayıcıların, kadınlar tarafından yazılan kodlara karşı önyargılı olduğunu gözlemlediler. Ne de olsa, kadınlar, 2013 araştırmasına göre % 11,2 oranında yazılım geliştiricilerin çok küçük bir yüzdesini oluşturuyor ve ezici erkek teknoloji endüstrisinin her köşesinde cinsiyetçiliğin varlığını da belgelenmiş oldu. Kadın kodlayıcılar 2013 yılındaki bu araştırmanın ardından günümüzde oranlarını % 14.6’ya çıkartsa da bu sektöre kadın ilgisizliği açıkça gözler önüne seriliyor.


Ayrımcılık teknolojide de geçerli mi?

Bu nedenle, öğrenci araştırmacılar hipotezlerinin sahte olduğunu kanıtladığında, kadın kodlayıcılar yazdığı kodların aslında erkeklerin yazdığı kodlardan daha fazla kabul görmeleriyle ön plandalar. Çalışmanın yazarları, “Sonuçlarımız, GitHub’daki kadınların genel olarak daha yetkin olabilse de, onlara karşı önyargılı olmalarının mümkün olduğunu gösteriyor” diyor.
Araştırmacılar, kadınlar tarafından yazılan kodun, erkekler tarafından yazılan kodlardan daha yüksek bir oranda (% 78,6) onaylandığını bulmuşlardır.
San Francisco’da bulunan GitHub, 12 milyondan fazla kişinin kullandığı devasa bir kod deposudur. GitHub’daki yazılım geliştiricileri, projeler üzerinde işbirliği yapabilir, birbirlerinin çalışmalarını inceleyebilir ve sorunlara yönelik iyileştirmeler veya çözümler önerebilir. Bir geliştirici, başkasının projesinin kodunu yazarsa, buna “çekme isteği” denir. Kodun sahibi, daha sonra, teklif edilen kodun kabul edilip edilmeyeceğine karar verebilir.

Bu eşitsizliğin bir açıklamasını arayan araştırmacılar, kadınların daha küçük kod değişiklikleri yapıp yapmadıklarını ya da kadınların sadece belirli kod türlerinde erkeklerden daha iyi performans gösterip göstermediklerini incelediler. Araştırmacılar, “Kadınların kabul oranları erkeklerin üzerinde her programlama dili için ilk 10’a, çeşitli derecelere hükmediyor” denildi..
Araştırmacılar daha sonra kadınların ters yanlılıktan yararlandığını sorguladılar.

Geliştiricilerin kadınların çalışmalarını küçük bir azınlık olduğu bir alanda teşvik etme arzusu duyduklarını da belirtiyorlar. GitHub kullanan bir dizi kadın kodlayıcılar ile yapılan görüşmeler, açık kaynak kod dünyasında toplumsal cinsiyet yanlılığıyla ilgili karmaşık bir tablo ortaya koydu.

Yapılan Araştırma kadın kodlayıcılar için karmaşık bir tablo ortaya koyuyor

British Columbia Üniversitesi’nde profesör olan Jenny Bryan, GitHub’u bir programlama dili olan R’de bir öğretmen ve geliştirici olarak kullanmaktadır. Onun profili, bir kadın olduğunu açıkça belirtir ve cinsiyetine göre ayrımcılığa maruz kaldığına inanmamaktadır. “En çok bilmediğim, bazen beni bilmeyen erkeklerden bazen bana anlattıklarından daha iyi anladığımı anlatıyor” diye yazıyor.
“GitHub’daki R topluluğunda etkileşim kurduğum erkekler beni tanıyor ve eğer benim cinsiyetim herhangi bir etki yaratıyorsa, öğrenme ve daha fazla katkı yapma çabalarıma destek olma yolunda ilerlediklerini hissediyorum.” Bryan, GitHub kullanan kadın kodlayıcılar azlığıyla çalışmanın sonuçlarından daha fazla endişeliydi. “Kadınlar nerede?” diye soruyor. “Açık kaynakta, toplumu yönetmek için kimse çalışmıyor” diye yazıyor. “Bu nedenle çoğu zaman, topluluğun ne kadar iyi işlediğine dair kimse düşünmüyor.” Özellikle kadın kodlayıcılar hem daha az hem de erkek kodlayıcılar kadar yazılıma önem vermediğinin de altını çiziyor.

Başlıklar: , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

24 Mayıs 2018, 19:20

#FreeEzhel Ezhel Gözaltına Alındı!

Son yıllarda yaptığı "Şehrimin Tadı" şarkısı ile iyi bir çıkış yakalayan "Ezhel" gerçek adıyla Sercan ipekçioğlu göz altına alındı. Bak bak olaya bak. Yurdum insanının tecavüz etmediği canlı/cansız varlık kalmazken, kadın erkek çoluk cocuk dinlemeden alınan canların sayısız failleri her türlü suçtan aklanırken milletin derdi müzik/sinema sektöründe ne kadar açık...

Devamını Görüntüle