Japon Kuramı Z Teorisi Başarıya Etkisi - Gecenin Fotoğrafı
En Taze

Japon Kuramı Z Teorisi Başarıya Etkisi

Teknoloji
Japon Kuramı Z Teorisi Başarıya Etkisi

Japon kuramı Z teorisi başarıya etkisi

Japon kuramı Z teorisi başarıya etkisi, örgüt kültürünü, çalışanların yönetim anlayışlarını kendi inançlarını, değerlerini ve ilkelerini nasıl gördüklerini gösteren bir yönetim felsefesidir. Japon bilim unsurlarıyla dolu bir teori öne süren ama aynı zamanda Amerikan kültürel pratiklerini de açıklayan bir yönetmen William Ouchi tarafından önerilmiştir. Amerikan iş pratiği, Japonların inandığı kolektivizmin tavrına güçlü bir tezat oluşturan bireyciliğin doğasıyla bilinir.

Teori Z nedir?

Japon endüstrisinin, insan davranışları hakkında, örgütsel davranışların geleneksel olarak ABD’de nasıl algılandığı ile çeşitli şekillerde çatışan bir dizi varsayım vardır. Amerikan ya da ABD yönetim tarzı, kısa vadeli istihdam, uzmanlaşma, bireysel karar verme ve yöneticiler tarafından çok açık kontrol gerektirir.  Japon kuramı  Z teorisi  başarıya etkisi,  iş felsefesi ise uzun vadeli ilişkiler, risk alma eksikliği ve grup düşüncesine odaklanmasıyla bilinir. Günümüz dünyasında, her iki yönetim tarzı da küresel bir pazarda hayatta kalmak için mücadele etmeye başladı. Teori Z, mevcut uygulamalardan bir adım öne çıkar ve hem Amerikan hem de Japon iş uygulamalarını kapsar.

Yönetim stili

Teori Z’ye göre yönetim, işçilerinin refahı kadar üretim ile de ilgilidir. Örgüt, toplumda hâlihazırda geçerli olan toplumsal, ekonomik ve politik koşullarla ilgili bir kurumun anlaşılması gerektiği fikrini ortaya koydu. Motivasyonun, sosyal ve örgütsel faktörler tarafından etkilendiği anlaşılmaktadır.

Karma yönetim yaklaşımı, işten çıkarmalar bir tehdit olmadığı için uzun vadeli istihdam sağlamaya odaklanır. İşlerinin güvence altına alınmasıyla, çalışanlar bir şirket için çalışmak için daha fazla motive olurlar. Dikkatli bir eğitim ve değerlendirme vardır ve bu nedenle kariyer gelişimi tasarım tarafından yavaştır. Bir işçinin yaşamı boyunca gayri resmi bir kontrolün olduğu her yönüyle ilgili endişeler vardır. Performansın dikkatlice değerlendirildiği ölçümler vardır.

Japon kuramı Z teorisi başarıya etkisi , çalışanların iş tanımları gibi ılımlı uzmanlaşmayı teşvik eder, çünkü yönetim verilen eğitime, bir çalışanın yeni bir iş rolüne uyum sağlayabileceğine inanmaktadır. Üstünlerden emir verilmemesine rağmen, bir sorunla başa çıkmak ve bir konsensusa varmak için gruplar bir araya geliyor. Grup karar verme, bu nedenle, kolayca uygulanabilecek iyi kararların alınmasını sağlamak için teşvik edilir. Takımlar bu tür grupların örnekleridir. Vurgu, kolektif sorumluluk üzerinedir ve bu nedenle herkesin organizasyonel amaçların başarılı bir şekilde başarılmasına katkıda bulunmasını sağlar. Çalışanlar, uzun vadede onları etkilediği için karar verme sürecinde söz sahibidir.

Organizasyonun, daha büyük bir bağlılık sağlamasına ve bireysel ve kurumsal hedeflere ulaşılmasına yardımcı olan ortak bir inanç, değer ve hedefleri vardır. Teori Z’yi takip eden bir şirket, çalışanları arasında daha fazla iş tatmini ve daha yüksek finansal başarı elde edilmesini sağlayabilir. Bu teorinin işe yaraması için yönetim, çalışanlarına yüksek düzeyde güven duymalı ve çalışanların etkili bir şekilde katkıda bulunabilmeleri için bilgili ve yetkin olmaları gerekir.

Teori Z İşçileri

Z teorisi altındaki işçiler, birbirlerinden bir şeyler öğrenmeleri ve akranlarıyla işbirlikçi ilişkiler kurmaya odaklanmaları nedeniyle öz disiplinlidirler. Yönetimden takdire ihtiyaç duyuyorlar. Sürekli olarak eğitildiler ve yıllar boyunca üretkenliklerini artıran ve onları şirket için daha değerli kılan yeni kavram ve becerileri öğreniyorlar. Japon kuramı Z teorisi başarıya etkisi,  çalışanları, bir organizasyondaki rollerini ve hedeflerine ulaşmalarına nasıl yardımcı olabileceklerini ve daha katılımcı olduklarını daha iyi anlarlar. Teori Z çalışanları, yönetimin onlara destek olmak ve onlara bakmak için güvendikleri sürece işlerinde ellerinden gelenin en iyisini yapmak için güvenebilirler. Teori, bireylerin fikir birliğine varmayı kolaylaştıracağını varsayar, çünkü aralarındaki fikirde çok az fark vardır. Bu her organizasyonda doğru olmayabilir.

Başlıklar: , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

26 Temmuz 2018, 15:35

Samsung Milli Klavye Kullanacak

Mavi Balina’dan Sonra Momo Tehlikesi, Whatsapp’ta Hızla Yayılıyor Mavi Balina oyunu yüzünden geçtiğimiz 1 yıl boyunca birçok intihar haberine şahit olduk. Bu kez de başka bir oyun Dünyada Whatsapp üzerinden yayılıyor ve tehlike saçıyor; adı Momo….Sosyal Medya Platformlarında çıkış yapan ve Whatsapp üzerinden yayılan Momo karakteri artık bir çok kişinin...

Devamını Görüntüle