İzmirli Bengisu Avcı, Manş Denizi'ni En Kısa Sürede Geçen Türk Kadın Sporcusu Oldu - Gecenin Fotoğrafı
En Taze

İzmirli Bengisu Avcı, Manş Denizi’ni En Kısa Sürede Geçen Türk Kadın Sporcusu Oldu

boom
İzmirli Bengisu Avcı, Manş Denizi’ni En Kısa Sürede Geçen Türk Kadın Sporcusu Oldu

İzmirli Bengisu Avcı, Manş Denizi’ni En Kısa Sürede Geçen Türk Kadın Sporcusu Oldu

Ege Üniversitesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü öğrencisi 22 yaşındaki Bengisu Avcı, 11 saat 29 dakikada Manş Denizi’ni bir baştan bir başa yüzmeyi başardı.

İzmir’in denizi kız, kızı deniz
Sokakları hem kız hem deniz kokar…Diyen Cahit Külebi ne kadar da doğru söylemiş… Deniz tutkusu İzmirli kızların hayatlarında vazgeçemedikleri en önemli unsurlardan biri…İşte bunun son örneği Bengisu Avcı da Manş Denizi’ni yüzerek geçen ilk Türk kadını ünvanı ile bir kez daha İzmirli kızların denize olan tutkusunu kanıtladı.

Hayalini Gerçekleştirdi

İngiltere ve Fransa’yı birbirinden ayıran Manş Denizi’ni bir baştan bir başa yüzen Bengisu Avcı 22 yaşında ve Ege Üniversitesi Antrenörlük Bölümü öğrencisi… 6 yaşından beri yüzen Avcı, açık su yarışlarında birçok başarısı bulunuyor.  Manş Denizi’ni yüzerek geçmeyi 2 yıldır hayal eden ve çalışmalarını bunun üzerine odaklayan genç sporcu dün gece  İngiltere saatiyle 03.00’te İngiliz kıyısı Dover kentinden startı verdi. Bengisu Avcı, 11 saat 29 dakika yüzerek Fransa kıyısı Cap Gris Nez’de karaya çıktı. Geçen yıl hipotermi nedeniyle yarım bıraktığı Manş hayalini böylece gerçekleştirmiş oldu.  Genç yüzücünün annesi Meserret Avcı da Manş Denizi’ni geçen kızını tekneyle takip etti ve yalnız bırakmadı.

Kuralları Zor Olan 36 Kilometrelik Bir Parkur

Channel Swimming Association’ın koyduğu kurallar gereği sporcular Manş’ı geçerken takip eden tekneye dokunması yasak. Termal koruyucu ya da  yüzmeyi kolaylaştıran mayo giymeleri yasak.  Bu yasaklarla birlikte Manş Denizi’nin yaz aylarında bile sadece 14 ile 17 santigrat derece olan İngiltere’den başlayıp Fransa kıyısında son bulan 36 kilometreyi yüzdü. 11 saat 29 dakikalık yüzme süresiyle Cap Gris Nez’e ulaşan Bengisu Avcı hayalini gerçekleştirdi. 1979 yılında Manş Denizi´ni 15 saat 47 dakikada yüzen ilk Türk kadın yüzücü Nesrin Olgun Arslan olmuştu. Bengisu, bu dereceyle Manş´ı en kısa sürede geçen Türk kadını unvanını aldı. 1875 yılından günümüze kadar toplam 1521 kişinin bireysel olarak geçmeyi başardığı Manş Denizi´nde bu yıl 40 kişi bu başarıya ulaştı.

Manş’ı geçen 15. Türk Sporcu

Bengisu Avcı , Manş’ı  tek başına yüzerek geçen 15. Türk yüzücü oldu.  Daha önce,  takım halinde değişmeli sistem ile  5 Türk takımı da bu başarıya imza atmıştı. Akıntıları nedeniyle dünyanın en tehlikeli sularından biri olarak kabul edilen Manş Denizi´nde soğuk suyu, gelgitleri,  2 metreyi bulan dalgaları, yüzlerce gemi ve tanker geçişiyle yoğun deniz trafiği, köpek balıkları, diğer canlıları ile sporcular için ciddi risk oluşturuyor. Sporcular bu uzun süreli yüzme esnasında beslenmelerini sadece jel gıdalarla yapabiliyor.

Başlıklar: ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

26 Temmuz 2018, 14:37

Game of Thrones Final Sezon Tarihi Açıklandı

Beşiktaş, Fenerbahçe ve Başakşehir’in rakipleri belli oldu 2018 – 2019 sezonu Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi play-off turu kura çekimi İsviçre’nin Nyon kentinde gerçekleştiriliyor. Fenerbahçe’nin Benfica’yı elemesi durumunda bir sonraki rakibi PAOK – Spartak Moskova maçı galibi olacak. Beşiktaş ise LASK Linz’i elemesi durumunda Nordsjælland – Partizan eşleşmesinin galibiyle...

Devamını Görüntüle