İyi ki Doğdun Cat Stevens, İyi ki doğdun Yusuf İslam... - Gecenin Fotoğrafı
En Taze

İyi ki Doğdun Cat Stevens, İyi ki doğdun Yusuf İslam…

boom
İyi ki Doğdun Cat Stevens, İyi ki doğdun Yusuf İslam…

İyi ki doğdun Cat Stevens, İyi ki doğdun Yusuf İslam…

Bu şarkıyı duymayan sanırım yoktur.  Steven Demetre Georgiou olarak doğan, ardından müzik dünyasında Cat Stevens olarak ünlenen,  1977 yılında İslamı seçtikten sonra Yusuf İslam adını alan  bugün 70.yaşını kutlayan sanatçıyı anmadan edemedik.

Cat Stevens kimdir?

Cat Stevens, 21 Temmuz 1948’de İngiltere’de Londra’da doğdu. Ailesi, piyanoyu çocukken oynamayı öğrendiği bir lokanta işletti. Annesi İsveçli,  Babası Kıbrıslı bir Rum olan Cat Stevens’ın gerçek adı, Steven Demetre Georgiou’dur.  18 yaşındayken Decca Records ile ilk sözleşmesini imzaladı ve ilk albümünü çıkardı. 1970 tek ” Wild World ” onu  bir dünya yıldızı yaptı…

 

Aile, küçük bir apartmanda, Stevens’ın piyano çalmayı ilk öğrendiği lokantada yaşıyordu. Parıltı, cazibe ve West End’in yakınlardaki tiyatro varlığı, genç müzisyen üzerinde güçlü bir etki yarattı. Yunan Ortodoks’u olarak yetiştirilmesine rağmen, Stevens’ın ailesi onu bir Roma Katolik okuluna göndermeyi tercih etti.

İki dinî etkinin birleşmesi onun güçlü bir ahlaki vicdan geliştirmesine yardımcı oldu ve yetiştirilmesinde Müslüman karşıtı bir bakış sağladı. Sekiz yaşındayken, Stevens’ın ebeveynleri boşandı ama birlikte yaşamaya devam etti. Kargaşa ortasında bile, genç adam sanatsal uğraşlar için doğal bir yetenek sergiledi. 1963’te, Beatles’le dalga geçen 15 yaşındaki, babasını ona bir gitar almaya ikna etti. Genç hızla kendi şarkılarını yazmaya ve çalmaya başladı.

Hayat mücadelesi

1964 yılının Temmuz ayında, Hammersmith Sanat Koleji’ne katılırken Stevens, halk müziğini yerel bir bar olan Black Horse’da sahne çalışmaları yaptı. Bu da onun  gayri resmi bir kariyerin başlangıcı oldu. Bir yıl sonra bir şarkı yazarı olarak bir yayın anlaşması yaptı ve sahne adı Cat Stevens’ı kabul etti.

 

 

 

 

 

Bu dönemde, şarkıcı P.P.’ye “The First Cut Is The Deepest” ismini 40 dolara sattı. Şarkı bir hit oldu, Bundan bir yıl sonra, 18 yaşındayken yapımcı Mike Hurst, şarkıcıyı Decca Records’a verdi. Stevens kısa bir süre sonra ilk albümünü çıkardı: Matthew ve Son, “I Love My Dog”, “Here Myes My Baby” ve “No Track My Baby” başlıklı ikinci albümünü çıkardı.

 

Stevens bir pop yıldızı olarak bir başarı elde etmeye başlamış olmasına rağmen, daha tecrübeli parçalarından bazılarıyla tanınmayı çok istiyordu. Decca Records, Stevens’ın genç bir dinleyici kitlesine hitap edecek şekilde  gitmesi gerektiğini ve bu yolun iyi olduğunda  ısrar etti. Bu ısrar,  Stevens’ı depresyona soktu ve yıldız alkole bağımlı hale geldi. 1968’de tüberküloz tanısı kondu. Hastanedeki tedavisi için geçirilen üç aylık bir süre Stevens’ın kendini anlatmak istediği yolu yansıtması için zaman kazandırdı ve hayata bakışını yeniden değerlendirdi.

 

 

 

Stevens, “Moon Shadow”, “Peace Train” ve “Morning Has Broken” gibi hitlerle eşi benzeri görülmemiş bir başarıya imza attı ve hatta Harold ve Maude’nin sıradan filmi için de film müzikleri yaptı. Bir sonraki albümü Four (1972) adlı Catch Bull, grafiklerin başında üç hafta kaldı ve en başarılı Amerikan versiyonu oldu. 1975’te başarılı bir şekilde en büyük hit derlemesini yayınladıktan sonra, onun da altını çizen onuncu albümü İzitso’yu çıkardı.

İslam’la tanışıyor

Bu dönemde Malibu sahilinde yüzerken Cat Stevens boğulma tehlikesi atlattı. Ölümle yüz yüze gelmek, şarkıcının Tanrı ile ilişkisini sorgulamasına neden oldu.  Kısa bir süre sonra  Stevens’ın kardeşi ona bir doğum günü hediyesi olarak Kur’an’ın bir kopyasını verdi. Kitap müzisyen üzerinde derin etkiler yaptı. 1977’de Stevens ismini Yusuf İslam olarak değiştirdiği ve Müslüman oldu. Yeni doğduğu dine bağlılığıyla birlikte, Stevens artık seküler müziği kaydetmeyeceğini söyledi. Ertesi yıl, A & M Records daha önce kaydedilmiş parçaların biriktirdiği Back to Earth’ü yayınladı. Ancak bu İslam etkili müziği istediği başarıyı sağlamadı.

1979 yılının Eylül ayında, Stevens Fawzia Ali ile evlendi. Ve Londra yakınlarındaki bir Müslüman okulu kurdu. Çoğunlukla, ailesine ve inancına adanmış sessiz bir hayat yaşadı ve 80’lerin sonuna kadar duyulmadı.

Müziğe dönüş

Stevens 2004’te din dışı müzik yapmaya tekrar başladı. O yıl, İrlandalı pop şarkıcısı Ronan Keating ile bir yardım parçası hazırladı  ve Londra’daki Royal Albert Hall’da Darfur mülteciler için canlı bir konser verdi. 2005 yılında “Yılın Yazarı” seçildi ve 1967’de “The First Cut the Deepest” adlı filmiyle Amerikan Besteciler, Yazarlar ve Yayıncılar Derneği tarafından “Yılın Şarkısı” ödülüne layık görüldü. 2006 yılında, Bir Diğer Kupa albümünü eleştirel eleştirilere sundu. Aynı yıl, “İlk Kesim En Derinler” dalında bir başka ASCAP ödülü kazandı ve sosyal aktivist Muhammed Yunus’u onurlandıran Nobel Barış Ödülü Konseri’nde yer aldı. Basın ile arası pek iyi olmayan Yusuf İslam nam-ı diğer Cat Stevens,çalışmaları ile  Atlantik’in her iki tarafında da popülerliğini koruyor. 2007 yılında Stevens, Akdeniz için Barış Ödülü, ECHO ödülü ve Exeter Üniversitesi tarafından İslami ve Batı kültürleri arasındaki anlayışı artırma çabalarından ötürü onursal bir doktora layık görüldü. Bir yıl sonra, Songwriters Hall of Fame’e indüksiyona aday gösterildi. Stevens, beş çocuğu ve karısı ile birlikte Londra’da yaşamlarını sürdürüyor.

Türkiye ve Cat Stevens

 

1999 depremi sonrasında Cat Stevens ilk Türkiye ziyaretini depremzedeler için gerçekleştirdi. İkinci gelişi ise 2004 yılında çıkardığı albüm “I look I see” tanıtımı kapsamında idi.

 

Başlıklar: , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

09 Temmuz 2018, 18:32

Dünyanın En Eski Tapınağı Türkiye’de bulundu

YKS Sonrası Yurt Dışı Eğitimi Düşünülüyor YKS sonuçları açıklandığından beri telaş içinde olan birçok çocuk ve aileleri ne yapacaklarını düşünüyor. Daha iyi bir eğitimin anahtarı olacağı düşünülen yurtdışı eğitimi, özellikle YKS sonuçları sonrası beklediğini alamayan öğrenciler için ilgi gören bir çözüm niteliğinde. Ülkemizde sıkça değişen sınav ve eğitim düzeni çocukların...

Devamını Görüntüle