Işık Hızıyla Yolculuk Yapmaya Daha Da Yaklaşıyoruz! - Gecenin Fotoğrafı
En Taze

Işık Hızıyla Yolculuk Yapmaya Daha Da Yaklaşıyoruz!

Teknoloji
Işık Hızıyla Yolculuk Yapmaya Daha Da Yaklaşıyoruz!

Işık Hızıyla Yolculuk Artık Uzak Bir Hayal Değil!

Yalnızca filmlere ve kitaplara konu edildiğinde dahi ışık hızına erişmenin ne kadar heyecan verici olacağı bir gerçek. Bilim insanlarının hız kesmeden yürüttüğü çalışmalar kapsamında ışık hızıyla yolculuk için artık imkanların daha da arttığı hissediliyor! İnsanlığın ışık hızında seyahat etmesi ne kadar etkileyici ve ileri bir teknoloji olur, sadece bunu düşünmek bile heyecan verici! CERN’in muhteşem bilim insanları bu konuda gösterdikleri çabanın ödülünü nihayet aldı.

İsviçre’de yer alan CERN yani Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi bilim insanları muhteşem bir başarıya imza attı. Bilim insanları 25 Temmuz’da gerçekleştirdikleri ve uzun süredir üzerinde çalıştıkları ışık hızı çalışmaları konusunda Büyük Hadron Çarpıştırıcısı sayesinde çok büyük bir ilerleme kaydetti.

Işık Hızıyla Yolculuk Gerçek Oluyor!

Bilim insanları tarafından üzerinde uzun süredir çalışılan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı etrafındaki tekil atomlarla beraber bir grup atomun çekirdeğini, düşük enerjili ışınla yaklaşık bir saat boyunca hareket ettirmeyi başardı. Ardından, aynı ışın tam güçle yüklenerek elektronların çekirdekten ayrılmayıp yaklaşık 2 dakika boyunca hareket ettirmeye devam etti. Bilim insanları için müthiş bir gurur olan bu çalışma sadece bunlarla sınırlı kalmadı! Deney tam güçle ve daha az sayıda atom kullanılarak 2 saate kadar sürdürüldü!

Daha önce de Büyük Hadron Çarpıştırıcısı kullanılmış ve atomların bu hızla çevrilmesi başarılmıştı. Fakat önceki çalışmaların istenilen sonucu verememesinin nedeni atomun yüksek hıza ulaşmasıyla çevresindeki elektronları dağıtması ve çekirdekten ayrılmasına yol açmasıydı.

Bu başarıya erişmekle yetinmeyecek olan bilim insanlarının çalışmaları elbette hala hız kesmeden sürüyor. Büyük Hadron Çarpıştırıcısında kullanılan özel ışın demetinin en az ömrünün 15 saat, en fazla ise 40 saat olduğu belirtildi. Uzmanların da 40 saat gibi bir süreç karşısında son derece şaşkın ve gururlu olduğu söylenirken, yeni hedefin bu özel çalışmalar esnasında protonlar için ayarlanan kolimatör ayarlarının optimize edilmesi ve aynı ışık ömrünün daha fazla yoğunlukta muhafaza edilip edilmeyeceğini belirlemek.

Işık hızıyla yolculuk düşüncesi bile insanı hem ürperten hem de heyecanlandıran bir konu. Acaba bilim bu kadar iyi bir gelişim gösterirken gelecekte ışık hızıyla yolculuk yapmayı deneyimlemek mümkün olabilir mi?

 

Başlıklar: , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

15 Mayıs 2018, 21:22

Ayrımcılık teknoloji sektöründe de geçerli mi? Sanıyoruz ki kadın kodlayıcılar sayılarının azlığı ile bu sorunun yanıtını veriyor.

Kadın Kodlayıcılar

Teknolojik gelişmelerin arttığı günümüzde, kadın kodlayıcılar yani yazılım geliştiricilerinin sayısının azlığı dikkat çekiyor. 2013 araştırmasında yazılım geliştiricilerin sadece % 11,2'si kadındır. Kadın kodlayıcılar 2013 yılındaki bu araştırmanın ardından günümüzde oranlarını % 14.6’ya çıkartsa da bu sektöre kadın ilgisizliği açıkça gözler önüne seriliyor.

Devamını Görüntüle