İnsanlık Tarihini Değiştiren 10 Rüya - Gecenin Fotoğrafı
En Taze

İnsanlık Tarihini Değiştiren 10 Rüya

boom
İnsanlık Tarihini Değiştiren 10 Rüya

İnsanlık Tarihini Değiştiren 10 Rüya

Rüyalar insanlık tarihi boyunca bazı büyük yaratıcı ve bilimsel keşiflerden sorumlu olmuştur. Artık psikologlar tarafından rastgele nöron atışları ya da anlamsız fanteziler olarak reddedilemez, rüyalar artık uykudayken meydana gelen sürekli bir düşünce süreci olarak kabul edilir.  İşte, dünyanın önde gelen bilim adamları, yazarları, müzisyenleri, matematikçileri ve mucitlerinin bazılarının 10 olağanüstü rüyası.

  1. Mary Shelley: Dünyanın İlk Bilim Kurgu Romanı

1816’da, genellikle dünyanın ilk bilim kurgu romanı olarak anılan Frankenstein’ın hikayesi, canlı bir kabustan esinlenmiştir. 18 yaşındayken Shelley İsviçre’de Cenevre Gölü kenarında yaşayan Lord Byron’u ziyaret etti. Bir yıl önce Tambora Dağı’nın volkan patlamasıyla soğuk bir volkanik kışı yaşamaya başlamışlardı, bu da Avrupa’nın “yaz olmadan bir yıl” geçirmesini sağlamıştı. Eve hapis olan Byron, her birinin bir hayalet hikayesi yazmasını önerdi  ama, Shelley uygun bir şey bulamadı.

Bir akşam, hikayeleri tartıştıkları sırada, Shelley, “galvanizmin bu tür şeylere işaret ettiği” varsayımından yola çıkarak  ” bir cesedin yeniden canlandırılabileceğini” öne sürdü. Daha sonra o gece yatağına yattığında, hayal gücü ve canlı uyanık bir rüya olarak tanımladığı şeyi deneyimledi:

“Bir araya getirilen şeylerin yanında diz çökmüş sıradan sanatların soluk öğrencisini gördüm. Bir adamın gergin düşlemini gördüm, ve sonra, güçlü bir motorun çalışmasında, yaşam belirtilerini gösterdim ve huzursuzlukla karşılaştım.”  Korkunç olmalı, son derece korkutucu olmak, insanın Yaradan’ın dünyasının muazzam mekanizmasını taklit etmesinin etkisidir. ”

Hayatının konu alındığı Marry Shelley filmi işte tam da bu hikayeyi anlatıyor. İzlemenizi öneririz.

 

  1. Rüyadan Müziği Canlandıran İsim: Paul Mc Cartney

1965 yılında Paul McCartney bir gece bir rüyada hit bir akustik şarkı için melodi bestelediğini gördü. Uyandığında her şeyi hatırlıyordu ve hızlıca piyanosunda şarkıyı tekrarladı, notaya döktü. Arkadaşlarına ve ailesine daha önce duymuş olup olmadıklarını sordu. Başlangıçta bir başkasının çalışmasını (cryptomnesia olarak bilinir) kopyalamaktan endişe duyuyordu. “Yaklaşık bir ay boyunca müzik sektöründeki insanlara gittim ve daha önce hiç duyup duymadıklarını sordum. Sonunda ikna oldum. Hep birilerinin bu benim şarkım diyebileceğini düşündüm. Olabilirdi. Ancak rüyada gördüklerim tamamen bana bahşedilmişti.”

 

Lennon ve McCartney daha sonra melodiye şarkı yazdı ve şarkı albümlerinde “Yesterday” ismiyle müzikseverlerle buluştu. Amerika’da piyasaya sürülen rüya şarkıyı da içinde bulunduran albüm dört hafta boyunca Billboard Hot 100 listesinde bir numarada kaldı.

“Yesterday” rüya şarkısı, Aretha Franklin, Katy Perry, Mamas ve Papas, Michael Bolton, Bob Dylan, Ray Charles, Elvis Presley, Billy Dean ve diğerleri de dahil olmak üzere diğer sanatçıların 2.200’den fazla kapak versiyonları ile piyasaya tekrar tekrar çıktı. “Yesterday” bugünde büyük ölçüde popülerdir.

  1. Niels Bohr: Atomun Yapısı

Kuantum mekaniğinin babası Niels Bohr, çoğu zaman atomun yapısını keşfetmesine yol açan ilham verici rüyasından söz etti. Akademik velilerin oğlu olan Bohr, 1911’de doktorasını aldı ve meslektaşlarını şaşırttığı fizik dünyasındaki karmaşık problemleri çözmekte bir numara oldu.

Zamanla, atomun yapısını anlamaya çalıştı, ama onun konfigürasyonlarının hiçbiri uymuyordu. Bir gece uyumaya gitti ve atomlar hakkında hayal kurmaya başladı. Atomun çekirdeğini, elektronların etrafında dönerek, gezegenlerin ve  güneşin etrafında dönerken gördü. Uyanıklık anında, Bohr vizyonun doğru olduğunu hissetti. Fakat bir bilim adamı olarak, fikrini dünyaya duyurmadan önce doğrulamanın önemini biliyordu. Laboratuarına döndü ve teorisini desteklemek için kanıt aradı. Bohr’un atomik yapı vizyonu, gününün en büyük atılımlarından biri haline geldi. Bohr, daha sonra uykuda yaratıcı düşüncenin bu sıçramasının sonucu olarak Nobel Fizik Ödülü’nü aldı.

  1. Elias Howe: İğnenin Gözü

1845’te Howe, dikiş makinesini, iğnenin mekanik nüfuzunu anlamasına yardımcı olan ünlü bir rüyasını temel alarak icat etti. Bir dikiş makinesi düşüncesini ilk düşünen kişi değildi, ancak Howe tasarımda önemli incelemeler yaptı ve bir dikiş makinesi için bir kilit dikiş tasarımı kullanan ilk ABD patentini aldı. Aile tarihi kayıtlarına göre: Dikiş makinesinin iğnesinin nerede durması gerektiğini keşfetmeden önce büyük hayal kırıklığına uğratmıştı . Rüyasında vahşi bir kral için garip bir ülkede dikiş makinesi yapıyordu. Gerçek çalışma deneyimlerinde olduğu gibi, iğnenin gözü etrafında şaşkınlığa uğramıştı ve kralın makineyi tamamlamak ve dikmek için ona yirmi dört saat süre verdiğini düşünmüştü, eğer bitmezse cezası ölüm olacaktı.

Howe çalıştı ve çalıştı, şaşırttı ve sonunda verdi. Sonra idam edilmek üzere alındığını düşündü. Savaşçıların başının yakınında delikli mızraklar taşıdığını fark etti. Anında zorlukların çözümü geldi ve mucit zaman için dilenirken, uyandı. Sabah karşı saat 4’tü.  Yataktan dışarı fırladı, atölyesine koştu ve 9’a kadar, delikli iğne, kabaca modellendi. Bundan sonrası kolaydı. Dikiş makinesinin icadındaki önemli bir olayın gerçek hikayesi budur. ”

  1. Albert Einstein: Işığın Hızı

Einstein, evrenin doğasına dair dahice anlayışları ile ünlüdür. Ama ya onun rüyaları? Olduğu gibi, canlı bir rüya gördükten sonra, görelilik ilkesini keşfetmek  olağanüstü bilimsel başarıya geldi.

Genç bir adam olarak, Einstein, dik bir dağın tepesinden aşağı kayıyordu, o kadar hızlı gidiyordu ki sonunda ışık hızına yaklaştı. Bu andan itibaren, rüyasındaki yıldızlar onunla ilişkilerini değiştirdi. Bu fikir üzerine uyandı ve meditasyon yaptı, kısa zamanda insanlık tarihinde en ünlü bilimsel teorilerden biri haline gelecek olanı formüle etti.

Alan Lightman’ın kitabı” Einstein’ın rüyaları” artık modern bir klasik. 1905’te Albert Einstein’ın hayal kırıklığı keşiflerinin eşiğinde hayal ettiği öykülerden oluşan kurgusal bir kolaj. Birinde, zaman döngüseldir, böylece insanlar zaferlerini ve başarısızlıklarını tekrar tekrar yaşamak zorunda kalırlar. Başka bir zaman, sonsuza dek birbirine tutunan zaman hala durmakta. Başka bir zamanda ise, zaman bir kavanoz tarafından kapanda tutulan bir bülbül.

  1. Srinivasa Ramanujan: Sonsuzlukta Ölen Adam

Matematiksel deha, analitik sayılar, eliptik fonksiyonlar, devam eden kesirler ve sonsuz seriler teorisine önemli katkılarda bulunmuş ve yaşamında 3.000’den fazla matematik teorisini kanıtlamıştır. Ramanujan, çalışmalarına dair iç görünün birçok kez rüyasında kendisine geldiğini belirtir.

Ramanujan, hayatı boyunca, Namakkal olarak bilinen bir Hindu tanrıçasının tekrar tekrar rüyasına geldiğinden bahseder. Ona karmaşık matematiksel formülleri tekrar tekrar sunarak uyandırmayı test edip doğrulayabildi. Böyle bir örnekte ise  Pi sayısı sonsuz bir dizi oldu.

Ramanujan, birçok matematik hayalinden birini açıkladı:

“Uyurken, alışılmadık bir deneyim yaşadım. Akan kanda olduğu gibi kırmızı bir görüntü oluştu. Ben onu gözlemledim. Aniden bir el yazmaya başladı. Tüm dikkatimi ona topladım. Eliptik integrallerdi. Aklıma takıldılar. Uyandığımda onları yazmaya karar verdim … ”

Üretken hayalperestin arkasında büyüleyici bir hikaye var. Ramanujan’ın hayatı hakkında Hindistan’da kendi kendine matematik öğreten bir dahi ve parlak teorileri nasıl oluşturduğunu öğrenin.  Madras’ın tapınakları ve gecekondularından Cambridge Üniversitesi’nin mahkemelerine ve şapellerine kadar, Ramanujan’ın, imtiyazsız belirsizlikten 20. yüzyıla ait en büyük dahilerden birine yükselişini gösteren beklenmedik bir hikaye.”Robert Kanigel’in kitabı sonsuzlukta Ölen Adam: Genius Ramanujan’ın Hayatı” okumanız ya da “Sonsuzluk Teorisi” filmini seyretmenizi öneririz.

  1. Robert Louis Stevenson: Güzel bir film serisi

1886’da Stevenson, kötü şöhretli bir gerilim filmi olan The Strange Dr of Dr Jekyll ve Mr Hyde’dan üç ana diziyi hayal etti.

Hayatının çoğu için hasta bir adam, esas olarak ailesini desteklemek için yazdı. O zamana kadar, Jekyll & Hyde’ın başlangıcına geldi. Stevenson dedi ki:

“İki gün boyunca beynimi bir çeşit bölümlere ayırmakla uğraştım ve ikinci gece sahnede pencereyi hayal ettim. Ve daha sonra ikiye bölünmüş bir sahne, ki burada Hyde, bir suç için takipteydi  ve ardında onu yakalamaya çalışan takipçilerinden haberdar değildi.”

Dr Jekyll ve Bay Hyde Fanny’nin Garip Davası, daha sonra ilk dönüşüm sahnesinde onu uyandırdığını keşfetti.

Ertesi sabah, Stevenson öfkeyle karalamaya başladı ve üç gün sonra 30,000 kelimelik bir taslak yazdı. Fakat Fanny, onun asıl niyetine aykırı bir alegori olduğunu fark ettiğinde, ateşe attı ve baştan başladı.

Üç gün boyunca ailesi, yatağa otururken, yazı yazarken, sayfalar yırtılmışken, son taslak hazır olana kadar onun etrafında dolaştı. Sadece 6 gün içinde 64.000 kelime yazdı. Daktilo ve bilgisayar olmadan onun zamanlarında 64.000 kelime yazmak gerçekten büyük bir mucizeydi.

Kitabının başarısı olağanüstü oldu. Bugüne kadar, Jekyll & Hyde ifadesi Amerika’da dilin bir parçası, ikili kişilikleri olan ve iyi ve kötü davranışlar arasında dalgalanan birisine atıfta bulunan bir deyim olarak yer aldı.  Hikaye, sınırsız bir yazarın “mükemmel” bir versiyonuna dönüştüğü, Bradley Cooper’ın Limitless gibi günümüzün dönüm noktalarına da ilham verdi.

  1. Otto Loewi: Sinir Darbesi Atılımı

Otto Loewi, asetilkolin (ironik olarak, rüyayı destekleyen bir nörotransmitter) keşfi, tıbbi tedaviyi ilerleten Alman doğumlu bir farmakolog idi. Bu keşif 13 yıl sonra ona Nobel Ödülü kazandı. Ancak, keşif dışındai, onu keşfettiği araçlar neredeyse daha ünlüdür. 1921’de, Loewi bir kez ve tüm sinir uyarılarının iletiminin kimyasal olduğunu,  elektrik olmadığını kanıtlayacak bir deneyi rüyasında gördü. Uyandı, deneyi karaladı ve tekrar uyudu. Ertesi sabah, denemesini test etmek için düştü O gün, hayatının en uzun günü olduğunu söyledi, denediği halde rüyasını hatırlayamadı. Ancak, ertesi gece, aynı rüya tekrarlandı ve uyanış üzerine, Sinir Ödülü’nü, sinirsel impulsun kimyasal iletimi teorisini kanıtlamak için doğrudan laboratuarına gitti.

 

  1. Agust Kekulé: Ouroboros Benzen Rüyası

Önde gelen bir Alman organik kimyacı olan August Kekulé, diğer bilinen organik bileşiklerin aksine, lineer olandan ziyade dairesel bir yapıya sahip olan benzen molekülünün yapısını içten bir şekilde hayal ediyordu. Tüm aromatik bileşiklerin bu yeni anlayışı, 1865’ten sonra Alman Kimya Derneği’nin, Kekulé’nin onuruna ilham veren rüyayı ayrıntılı bir şekilde anladığını, bu saf ve uygulamalı kimya için çok önemli olduğunu kanıtladı. O, kendi kuyruğunu ele geçiren bir yılanın gözden geçirilmesinden sonra benzen molekülünün halka şeklini keşfetti, ouroboros olarak bilinen ortak bir antik sembol: “Ders kitabımda yazı yazıyordum ama iş ilerlemiyordu, düşüncelerim başka yerdeydi.

Sandalyemi ateşe çevirdim ve ısındım. Yine atomlar gözlerimin önünde oynandı. Bu sefer daha küçük gruplar arka planda mütevazi bir şekilde görünüyorlardı. Ruhsal gözüm, türün tekrarlanan vizyonları ile daha net hale geldi, şimdi daha geniş manifold onayı yapılarını ayırt edebildim: uzun sıralar, bazen tüm kıvırma ve hareket gibi yılanda bükülme gibi birbirine daha fazla takılırdı. Fakat bak! Neydi o? Yılanlardan biri kendi kuyruğunu ele geçirmişti ve form gözlerimin önünde alaycı bir şekilde süzüldü. Şimşek çaktığında sanki uyandım; ve bu kez de gecenin geri kalanını hipotezin geri kalanını araştırmaya harcadım. ”

  1. Frederick Banting: Tıpta Gelişmeler

Annesi diyabetden vefatından sonra, Frederick Banting tedavi bulmak için motive oldu. En sonunda da da bir sonraki en iyi buluşu yaptı.  İnsülin enjeksiyonları kullanılarak yapılan ve gerçek bir tedavi olmamasına rağmen, en azından hastaların acılarını azaltabilecek bir tedavi. Keşif ona sadece 32 yaşındayken “Tıpta Nobel Ödülü” kazandırdı. Diyabet ve klinik araştırma konusundaki bilgisine sahip olmamasına rağmen, asistanı (Charles Best’in) diyabet bilgisi ile birleştirilmiş benzersiz ameliyat bilgisi, ideal araştırma ekibini oluşturdu.

Diyabetin tam nedenini izole etmeye çalışırken, Banting’in beslenme akışını durdurmak için diyabetik bir köpeğin pankreasını cerrahi olarak bağladığını söyleyen bir hayali vardı. Şeker ve insülin arasında orantısız bir denge keşfetti. Bu atılım, durumu tedavi etmek için bir ilaç olarak insülinin nasıl geliştirileceğini ortaya koyan başka bir rüyaya yol açtı.

Banting Kanada’nın ilk Tıbbi Araştırma Profesörü ve 1923’te ülkenin en ünlü adamıydı. Tüm dünyada yüzlerce minnettar diyabet hastasından mektup ve hediyeler aldı ve o zamandan beri insülin milyonlarca insanın hayatını kurtardı veya hayatını uzattı.

Sonuç

Rüyalarınızı hafife almayın. Sizlerde rüya kontrol sanatını öğrendiğinizde, her şey mümkündür. Bir sonraki makalemizde rüya kontrolünün inceliklerini okuyacaksınız.  Kendi gizli iç görülerinize dokunun belki sizinde icat edebileceğiniz rüyalarınızda size bahşedilecek görüntülerle karşılaşabilirsiniz. Hiçbir rüyanızı küçümsemeyin.

Başlıklar: , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

05 Ağustos 2018, 08:08

Ölümü’nün 56.yılında Efsane Sarışın Bomba Marilyn Monroe

Daha Piyasaya Çıkmadı Ama Efsane Oldu:  Galaxy X Samsung’un Katlanabilir Telefonu 2017 yılının ortalarından beri telefon ve teknoloji severlerin ilgiyle ve merakla beklediği Samsung Galaxy X  en son dedikodulara göre, 2019 yılının Ocak ayında görebileceğimizi gösteriyor. Bu geç kalmanın sebebi her geçen gün yeni bir eksik çıkması ve sorunlara daha...

Devamını Görüntüle