İlk İzlenimin Önemi - Gecenin Fotoğrafı
En Taze

İlk İzlenimin Önemi

İlk İzlenimin Önemi

İlk İzlenimin Önemi

İlk izlenimin önemi , ilk izlenim nedir ve algıyı yönetmek aslında uzunca zamandır bununla ilgili düşünüyorum. İlk izlenimin önemi ve ilk izlenim nasıl olmalıdır. Aslında bakarsanız bunu ilk bakış ve algılayış olarak da düşünebilirsiniz. Yalnızca 3 saniye aslına bakarsak , evet bu süre oldukça az ancak algı mekanizmamız böyle işliyor. Görüntünüzden tutunda üzerinizdeki her ayrıntı her mimik hareketiniz karşınızda ki insanın algısında sizin ilk izleniminizi oluşturuyor.

Kontrol Edilebilir Mi ?

Evet aslında bakarsanız bunun böyle olmadığını düşünseniz bile bu kontrol edilebilir bir şeydir. Algılarınızı ve başkalarının algılarını yönetebilirsiniz tanımadığınız ve sizi tanımayan insanların rahatça algılarına girebilir ve farklılık yaratabilirisiniz. Sizlere yalan söylemenizi değil bu kandırmaca ve aldatmaca olur, bunları aslına bakarsanız zarar verici sosyal mühendisler yapıyor hatırlarım da 10 yaşlarında ilk tanıştığım kitaplardan biriydi bu aldatma sanatı kitabı o zamanlar bir şeylerin ne kadar anlamsız olduğunu düşünmüştüm. Kevin D. Mitnick‘e burdan selam olsun mükemmel bir Sosyal Mühendis ve bunu sanat olarak yapan biri. Çok şey katmıştı bana onlardan bahsedeyim biraz ; sizlere şema şema kişisel gelişim kitabı yazarlığı yapmayacağım ancak bir kaçını açayım istiyorum. Algının başlıca yükselmesinin anahtarı imajdır bunu zirveye koyabiliriz algınızı yansıtmak istediğiniz, ses tonundan tutunda üzerinizdeki her aksesuar algının oluşmasında etkilidir bunun seçimi çok önemlidir. Belli başlı kafada görüntüsel oluşmuş kayıtlar vardır mesela bir polis üniforması bir sekreter veya bir hemşire bu insanları kolayca ayırt edebiliyoruz aslında, bunlara algılanmış algıda seçicilik deniyor. Ne olursa olsun kendinize güvenmeniz ve her dengeyi ayarlamanız gerekiyor çok bilmişlik de olmayacak tabi ki konulara sakin ve çözümsel yaklaşmalısınız karşınızdakinin kafasında bir yer edinirken. Ufak detayları önceden belirleyip duyulmak istenen mesajları ve mimiklerinizle algılatmak istediğiniz her türlü bilgiyi karşınızdakine geçirebilirsiniz. Sizlere bir akış şeması vermek istiyorum bu benin görüşüm tabi ki.

Kendine Güven – Her Türlü Bilgiye Sahip Ol – Karşındakini Tanı (tanımıyorsan hızlı davranma) – Giyimine Özen Göster (Tarz ve Stil) – Baskın ve Akışkan Konuş – Asla Gözünü Kaçırma Karşındakini Anla

Başlıklar: , , ,

Yorumlar

Yazıya 4 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

Yasin 31 Mayıs 2018

İnsan kendisine güvenmeli ancak aşırı günvende bazen insana zarar verebiliyor.İnsan kendisine güvendiği zaman karşısındakine ilk izlenim olarak güzel sonuçlar bırakabiliyor.

Münevver Terzicioğlu 31 Mayıs 2018

Hayatta ilk izlenim benim felsefemdir. Kevin D. Mitnick şöyle der; Sosyal Mühendis olabilirsin ama ilk izlenim her zaman seni birinci kişi yapar.

ferhat 31 Mayıs 2018

bence ilk izlenimin önemi büyük. Benim kendi deneyimlememe göre ilk defa biri ile karşılaşırken içinizde nasıl bir duygu beliriyorsa o duygu o kişinin karakter özelliklerinin sizde uyandırdığı bir ilk izlenimdir. Fakat bu herkeste aynı şekilde olurken karşıdaki kişi ile biraz diyalog kurduk mu ilk izlenimde ortaya çıkan gerçeklerin üstü örtülüyor hatta insan hiçte düşündüğüm gibi biri değilmiş diyebiliyor. Oysaki ilk izlenimde nasıl biri olduğunu hissediyorsak bence o kişi öyledir. Sonradan düşündüklerimiz karşıdakinin bizde oluşturmaya çalıştığı izlenimlerden yalnızca biridir.

Salto 19 Haziran 2018

İnsanın başka insana güvenmesi kendisine güvenmesinden daha kolay peki başkalarına bu kadar kolay guvenebilirken kendimize neden güvenemiyoruz bununla ilgili bi yazı yazıp beni aydinlatirsaniz sevinirim

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

09 Temmuz 2018, 18:32

Dünyanın En Eski Tapınağı Türkiye’de bulundu

Masonluk ve Tapınak Şövalyeleri 1118 yılında Fransa’da oluşturulan tapınak şövalyeleri 9 kişilik bir gruptan meydana gelmiştir. Tarihteki en gizemli topluluklardan biri olarak sırrı halen tam anlamı ile çözülememiştir. Varlıklarını sürdürmüş oldukları yıllarda, uyguladıkları faaliyetler sonrasında günümüze kadar gelmiş olan birçok sırrın nedeni olarak kabul edilmektedirler.

Devamını Görüntüle