İlk Güneş Uydusu 4 Ağustos'ta Yola Çıkıyor! - Gecenin Fotoğrafı
En Taze

İlk Güneş Uydusu 4 Ağustos’ta Yola Çıkıyor!

Uzay araştırmaları tüm hızıyla devam ediyor ve sıradaki hedef Güneş. 4 Ağustos'ta Güneş uydusu bu hedefteki ilk adımı atıyor.

boom
İlk Güneş Uydusu 4 Ağustos’ta Yola Çıkıyor!

NASA’nın Güneş uydusu yola çıkmaya hazırlanıyor!

NASA’nın ilk Güneş uydusu, tarihler 4 Ağustos’u gösterdiğinde büyük bir görev gerçekleştirecek. ABD Havacılık ve Uzay Ajansı ilk kez Güneş’e bir uzay aracı fırlatacak. Bu uzay aracı bir otomobil boyutundaki Parker adı verilen bir uydu!

Bu noktadaki hedef Parker Güneş uydusunu Güneş’e olabildiğince yakın bir konuma gönderebilmek. Hedef oldukça zor ancak eğer başarılı olursa tarihe geçeceğini söylemeye gerek yok.

NASA’nın Güneş görevi daha önce de planlanmış ancak birkaç kez ertelenmişti. Şimdi ise tarih kesinleştirildi ve Parker uydusunun harikalar yaratacağına inanılıyor. 4 Ağustos tarihinde Florida’da bulunan Cape Canaveral Hava Kuvvetleri Üssü’nün Fırlatma Tesisi 37’den uzaya gönderilecek olan Parker uydusu, United Launch Alliance şirketinin Delta IV roketi tarafından taşınacak.

Güneş uydusunun görevi tam olarak ne?

Parker uydusu Güneş’e gönderildikten sonra tam yedi yıl boyunca Güneş’in çevresinde dönecek ve her defasında biraz daha yaklaşarak gözlemler yapmaya devam edecek. Bu görevde esas amaç ise aracı Güneş’e olabildiğince yakınlaştırabilmek.

Uydunun Güneş’e en yakın olabileceği mesafenin 6,1 milyon kilometre olacağı tahmin ediliyor ve Dünya ile Güneş arasındaki mesafenin 150 milyon kilometre olduğunu hatırlatalım. Dolayısıyla bu son derece zor bir yakınlaşma sürece olacak.

Uydu her bir geçişte Güneş atmosferinin en dış kısmındaki korona katmanından ölçümler alacak. Bu ölçümler ve çekilen görüntüler bizlere sadece Güneş hakkında değil aynı zamanda yıldızlar hakkında da hiç bilmediğimiz şeyler söyleyebilir. Bilim insanları alınan ölçümleri inceleyerek Güneş fırtınaları ve yerküre etrafındaki uzay ortamı değişikliklerini tahmin edebileceklerini umut ediyor.

Parker Güneş uydusu tasarımı

Güneş uydusu Parker, sizlerin de tahmin edebileceğiniz üzere son derece özel bir tasarımı sahip. Yaklaşık olarak 1,377 derecelik ısılara meydan okuyabilecek bu uydu için NASA 11,43 cm kalınlığında bir karbon kompozit kabuk geliştirdi. Söz konusu kabuk günümüzde dünya üzerindeki en ileri termal mühendislik teknolojilerinin izlerini taşıyor.

Uydunun iç tasarımından bahsedecek olursak, dört parçalık bir iç tasarımdan oluşan uydunun her parçasında Güneş’in bir başka yanını incelemek adına yerleştirilen dört araştırma ünitesi bulunuyor. Bu üniteler Güneş rüzgarı, manyetik alan, enerjik parçacıklar ve plazmayı incelemek üzerine uzmanlaştırılmış bölümler.

Şimdiden herkesi heyecanlandırmayı başaran bu gelişme Güneş araştırmaları konusunda ciddi bir yol kat edeceğimizin de göstergesi. NASA, 4 Ağustos tarihinde resmi web sitesi üzerinden bir canlı yayın yaparak Güneş’e yolculuk görevinin bütün detaylarını bizlerle paylaşacak. Bakalım bu çalışma uzay araştırmaları için tahmin edildiği gibi büyük bir fayda sağlayabilecek mi?

Başlıklar: , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

26 Temmuz 2018, 23:48

Yurtdışında tatil yapmak artık o kadar da zor değil. Vize istemeyen ülkeler listemize göz atarak sadece bavulunuzla yolculuğa çıkabilirsiniz!

boom
Sadece Bavulunuzu Alıp Gidebileceğiniz Vize İstemeyen Ülkeler

Çağan Irmak’tan Yeni Film “Bizi Hatırla”             Türk sinemasının sevilen ve başarılı yönetmenlerinden Çağan Irmak yeni sinema filmiyle hayranlarının karşısına çıkmaya hazırlanıyor.  ‘Bizi Hatırla’ ismiyle çıkacak filmin çekimleri de afiş tasarımının yayınlandığı, 18 Temmuz’da başladı. Avşar filmin yapımcılığını üstlendiği, yönetmen koltuğunda oturacak olan Çağan Irmak, aynı zamanda senaryosunu yazdığı “Bizi Hatırla” filmi...

Devamını Görüntüle