Hepimizin İçten İçe İnandığı Batıl İnançlar - Gecenin Fotoğrafı
En Taze

Hepimizin İçten İçe İnandığı Batıl İnançlar

İşte her gün karşılaştığımız ve her ne kadar garip olsa da içten içe inandığımız en ilginç batıl inançlar!

hahah
Hepimizin İçten İçe İnandığı Batıl İnançlar

En çok dikkat çeken batıl inançlar

Batıl inançlar adından da anlaşılacağı üzere gerçekliği kanıtlanamamış, sadece deneyimlerden ve aynı zamanda efsanelerden ibaret olan düşüncelerdir. Bazıları bu inançları saçma bulurken bazıları ciddiye almakta ve hatta hayatının pek çok noktasını bu inançlara göre şekillendirmektedir. Dilerseniz hep birlikte günlük hayatta sık sık karşılaştığımız batıl inançlara bir göz atalım.

Kara kedinin uğursuzluk getirmesi

Eski Mısırlılar her ne kadar kedileri kutsal bir varlık olarak görse de zaman içerisinde inatçı ve sinsi karakterleri nedeniyle kediler gözden düşmeye başladı. Bir zamanlar Avrupa’da büyücü ve cadı inancı adeta bir histeriye dönüşmüştü ve evinde kara kedi besleyen kişilerin büyü yaptığına inanılıyordu. O günden bu yana da kara kedinin uğursuzluk getireceği düşüncesi hızla yayıldı ve bir batıl inanç haline geldi.

Merdivenin altından geçmenin şanssızlık getirmesi

Merdivenin altından geçmenin şanssızlık getireceği düşüncesi yine Antik Mısır dönemlerine uzanıyor. Mısırlılar üçgeni kutsal buluyordu ve merdiven bir yere dayandığında üçgen şekli ortaya çıktığı için merdivenin altından geçmek hoş karşılanmıyordu. Günümüzde de merdivenin altından geçmenin şanssızlık ve uğursuzluk getireceğine inanılıyor.

4 yapraklı yoncanın şans getirmesi

Keltler 4 yapraklı yoncaları oldukça güçlü görüyordu ve onların bütün kötülükleri uzak tutabileceğine inanıyordu. Genellikle 3 yapraklı olan yoncanın 4 yapraklı olması da günümüzde şans olarak nitelendiriliyor.

Kırılan aynanın uğursuzluk getirmesi

Eski zamanlarda insanlar yansımalarını görmek için parlak yüzeylere, havuzlara ya da göllere bakıyordu ancak baktıkları yerde titreşim ya da dalgalanma olması onlar için felaket anlamına geliyordu. Bu düşünce yıllar yıllar sonra “Aynanın kırılması uğursuz getirir” inancına dönüştü ve bu düşünce en bilindik batıl inançlar arasında yer alıyor.

Yıldız kayarken dilek tutmak

Söz konusu batıl inancın kaynağı 1. yüzyıla dayanıyor. Batlamyus’a göre yıldız kayması Tanrı’nın dünyaya bakması anlamına geliyor ve eğer Tanrı’nın baktığı anda dilek tutulursa gerçekleşme ihtimali daha yüksek. Günümüzde de yıldız kayarken dilek tutmak oldukça yaygın batıl inançlar arasında.

At nalının kötülükleri kovması

Bu batıl inancın tarihi de yine çok eski zamanlara dayanıyor. Ortaçağ döneminde insanlar cadıların atlardan korktuğunu düşünüyordu ve nal da atı simgelediği için kapılarına at nalı asıyordu. Bu şekilde cadıları uzak tuttuklarına inanıyorlardı. Günümüzde de at nalının koruyucu bir nesne olduğu düşüncesi hakim.

13 sayısının uğursuzluk getirmesi

Pek çok kültürde 13 sayısı uğursuz olarak kabul edilir ve bu konuda değişik uyarlamalar da mevcuttur. Bu batıl inancın kökeni mitolojik Tanrılara kadar uzanır. Işık ve güzellik tanrısı olan Balder’in ziyafetine 12 kişi davetlidir ancak yalan ve hilelerin Tanrısı Loki davetli olmadığı bu ziyafete gelir. Sonrasında Loki Balder’i öldürür. Bunun yanı sıra bu inanç Hz. İsa’ya göre de uyarlanmıştır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

20 Temmuz 2018, 22:41

Instagram Yeni Özellikleriyle Gündemde!

Güneş lekeleri için bitkisel çözümler Özellikle yaz aylarında az bir süre bile dışarıda kaldıysanız güneşten gelen zararlı UV ışınlarına maruz kalmış olabilirsiniz. Bu zararlı ışınların da ciltte kahverengi lekelere neden olduğunu hali hazırda biliyoruz ve bunları güneş lekeleri olarak adlandırıyoruz. Söz konusu lekeler çoğunlukla dikkat çekici boyutlara ulaşmıyor olsa da...

Devamını Görüntüle