En Taze

İnsanoğlunun En Büyük Zayıflığı: Hayvana Yönelik Şiddet

Ülkemizde her geçen gün artış yaşayan hayvana yönelik şiddet önlenebilir mi? Bu konuda bizlere düşen görevler neler?

huzunlu
İnsanoğlunun En Büyük Zayıflığı: Hayvana Yönelik Şiddet

Son dönemde hayvana yönelik şiddet haberleri hem televizyon ve internet haberciliğinde hem de sosyal medyada son derece büyük bir yer ediniyor. Bu olayların özellikle son yıllarda artış yaşaması ise akıllara “Hayvana karşı şiddet artış mı gösteriyor, yoksa sosyal medya bu kadar yaygın hale geldiği için mi daha fazla haberdar oluyoruz?” sorusunu getiriyor.

Şüphesiz ki sosyal medyanın bu durumda katkısı büyük ancak yine de hayvana karşı uygulanan şiddet ve hatta tecavüzün sıklığı hiç değişmiyor. Günümüzde hayvanlara uygulanan şiddetin en az insanlara uygulanan şiddet kadar ses getirmesi elbette büyük bir avantaj ancak ne yazık ki bu sorunun önüne geçilemiyor.

Yani düşüncelerini bile dile getiremeyen, bebekler kadar masum olan küçük dostlarımız maalesef ki her gün şiddete ya da tecavüze maruz kalıyor. Bu nedenle pek çok küçük dostumuz ağır yaralar alabilirken aynı zamanda hayatını kaybedebiliyor. Bu da insanoğlunun ne kadar acımasız olabileceğini en çıplak haliyle gözler önüne seriyor.

Son dönemde yaşanan hayvana yönelik şiddet olayları

Sakarya’da 4 bacağı kesilen yavru köpek

Sakarya’nın Sapanca ilçesi Yüzevler Mahallesi’nde bulunan yavru köpeğin 4 bacağı birden kesilmişti. Tüm çabalara rağmen kurtarılamayan bu küçük meleğin son bakışları ise hepimizin yüreğini sızlatmıştı.

Bozcaada’da yaşanan hayvan katliamı

Geçtiğimiz aylarda ortaya çıkan haberlere göre Bozcaada’da pek çok hayvanın zehirlenerek öldürüldüğü ortaya çıktı. Bozcaada Belediye Başkanı Dr. Hakan Can Yılmaz bu konuda halkın bilinçlendirildiğine dair açıkla yapmış olsa da bu durumun oldukça uzun bir süredir devam ediyor oluşu insanlığa olan inancımızı bir kez daha kırmıştı.

Kurşunlanan yunus

Muğla’nın Bodrum ilçesinde kıyıya vuran 2 metre uzunluğundaki bir yunusun başına ve vücuduna tam tamına 8 el ateş edildiği ortaya çıkmıştı. Bu durum hayvana şiddetin deniz ya da kara dinlemediğini gözler önüne sermişti.

Araca bağlanıp sürüklenen köpekler

Aracın arkasına bağlanarak çaresizce sürüklenen köpeklerin haberlerini bu yıl onlarca kez izledik ve her defasında kalbimizden bir parça koptu

Tecavüz edilen çaresiz dostlarımız

Hayvana yönelik şiddet olaylarının yanı sıra ayrıca tecavüz olayları da son dönemde gündemde sık sık karşımıza çıktı. Özellikle sosyal medya üzerinde bu haberler elbette daha fazlaydı ve hatta bazı kullanıcılar hayvanlara tecavüz ederken yakaladıkları canileri videoya çekerek sosyal ortamlarda paylaştı. Ancak ne yazık ki bu yine bir çözüm olmadı.

Son dönemde karşılaştığımız bu olaylar elbette sadece birkaç örnekten ibaret ve dışarıda bunlardan çok daha fazlası yaşanıyor. Bu acı verici durumdan kurtulmak için insanların bilinçlendirilmesi ve daha da önemlisi caydırıcı cezalar verilmesi gerekiyor. Özellikle halkın bu konuda üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerekiyor. Peki, bu konuda biz neler yapabiliriz?

1) Tespit yapma, delil toplama

Bir hayvana yönelik şiddet olayı ile karşı karşıya kalırsanız olayın tam olarak nasıl, ne zaman ve nerede olduğunu tespit etmelisiniz. Dilekçe yazmanız durumunda delilsiz elinizde hiçbir şey olmaz.

2) Tanık bulma

Eğer olayın yaşandığı çevrede olayı gören birileri varsa mutlaka onları ilgili birimlere yönlendirin. Özellikle önemli yani asker, doktor ya da iş adamı gibi kişilerin ifadede daha fazla ciddiye alındığını bilmenizde fayda var.

3) Doğru birime şikayet dilekçesi gönderin

Genelde şikayetlerden yanıt alamamanın nedeni doğru birime şikayet yapılmamasıdır. Şikayet için başvurmanız gereken yer genellikle il çevre müdürlüğüdür. Eğer sahibi olduğunuz hayvan şiddet ya da tecavüze uğradıysa başvurmanız gereken birim savcılık olacaktır.

4) Mutlaka durumun takipçisi olun

Böyle durumlarda sadece şikayet yeterli olmayabiliyor. Bu nedenle konuyu takip etmeniz, dilekçe sonucu hakkında bilgi istemeniz oldukça önemli.

5) Sosyal medya ve imza kampanyalarını es geçmeyin

Sosyal medya ve düzenlenen imza kampanyaları şüphesiz ki hayvana karşı şiddeti önleme konusunda oldukça etkili yöntemler. Ancak sosyal medyada duyuru yapmadan önce ilgili birime bir şikayet dilekçesi yazmanız gerekiyor.

Başlıklar: ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

29 Temmuz 2018, 10:00

8 milyon dolar değerindeki kripto para soygunu gündeme bomba gibi düştü. İşte soygun hakkındaki tüm detaylar!

boom
8 Milyon Dolar Değerinde Kripto Para Soygunu Yapıldı!

Karısına İşkence Yaptı, Sosyal Medyada Paylaştı Sakarya’da gerçekleşen olayda kendisine boşanma davası açan 3 çocuğunun annesi eşini köşeye sıkıştırıp dakikalarca döven koca bu olayı yengesine kaydettirip sosyal medyada paylaştı…Karısının kendisini boşamak istemesine içerleyen koca  ailenin diğer fertlerinin de şahit olduğu akıl almaz bir olaya imza attı. Karısını köşeye sıkıştırıp döven...

Devamını Görüntüle