Hawaii'de Kilauea Yanardağı Patladı! - Gecenin Fotoğrafı
En Taze

Hawaii’de Kilauea Yanardağı Patladı!

huzunlu
Hawaii’de Kilauea Yanardağı Patladı!

ABD’nin Hawaii eyaletindeki Kilauea yanardağında patlama gerçekleşti. 6 Nisan 2018 de  kaya düşmesi sonucu aktifleşen Kilauea yanardağı gerçekleşen patlama sonucunda 2000 den fazla kişiyi evlerini tahliye edip bölgeyi terketmek durumunda bıraktı. En son 1924 yılında aktiflesen Kilauea yanardağı 90 metre yüksekliğe kadar lava püskürtürken şu ana kadar 34 evi ve sayısız aracı içine aldı. Lava akıntısı devam ederken yetkililer zehirli gaz salınımı konusunda yerli halkı uyardı.

  

Kilauea Yanardağı Patlaması Sonucu Depremler Meydana Geldi

Hawaii Adasında on gündür devam eden volkanik faaliyetler depremleri de beraberinde getirdi. Dünya’nın en aktif yanardağlarından biri olan Kilauea Yanardağı patlama öncesi ve sonrası çeşitli büyüklüklerde yer sarsıntılarına sebep oldu. Zirvesinde lava gölü oluşan bin 200 metre yüksekliğindeki yanardağın meydana getirdiği son yarığın boyu 300 metreyi buluyor. Aralıklarla meydana gelen yanardağdaki patlamalar yer sarsıntılarına yol açıyor. Hala devam ederken yüzeyde açılan çatlaklar sonucu zehirli gaz salınımı ortaya çıktı. Yanardağ patlaması ve depremler sonucu üniversite kampüsleri ve parklar kullanıma kapatılırken ABD jeoloji Araştırmaları Kurumu bölgede üst seviyeli alarm verdi.

Hawaii’de Lava Akıntıları Yüzünden Bölge Halkı Tahliye Ediliyor

Hawaii adasında küçük bir bölgede etkili olmasına rağmen 2000 kişiden fazla kişi evlerinden ve araçlarından olurken şuana kadar iyi haber olarak can kaybı yaşanmadığı belirtildi. Yetkililer yanardağ patlamasının günler öncesinde başlayan depremler nedeniyle beklenmedik bir faaliyet olmadığını belirtti. Bölgeden tahliye edilen halk güvenli bölgede oluşturulan iki sığınağa yerleştiriliyor.

Başlıklar: , ,

Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

demet 26 Temmuz 2018

çok üzücü ya kısa zamanda kontrol altına alınır inşallah

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

31 Temmuz 2018, 10:19

Emeklilere Kurban Bayramı İkramiyesi Ne Zaman Verilecek?

Twitter Scope Maçlar Sırasında Kullanılamayacak! Dünya çapında milyonlarca insan tarafından kullanılan Twitter sosyal platformu anında bilgi aktarımı yapılan önemli alanlardan birisi. Twitter’ın sık kullanılan platformlarından birisi olan Periscope sayesinde de birçok canlı yayın yapılıyor, hızlı iletişim sağlanıyor. Ancak malesef bu uygulamanın kullanıldığı bazı zamanlar kaçak görüntülemenin alınmasına da davetiye çıkarıyor....

Devamını Görüntüle