En Taze

Hacettepe Üniversitesi Türkiye’nin İlk Elektrikli Otobüsünü Kullanacak

Hacettepe Üniversitesi ring hattında Türkiye'nin ilk hızlı şarjlı %100 elektrikli otobüsü kullanılacak!

hahah
Hacettepe Üniversitesi Türkiye’nin İlk Elektrikli Otobüsünü Kullanacak

Hacette Üniversitesi Ring Hattında Hızlı Şarj Özellikli Elektrikli Otobüs Kullanılacak

Ülkemizin önde gelen yüksek öğrenim kurumlarından birisi olan Hacettepe Üniversitesi öğrenci taşımacılığı için yüzde yüz elektrikli otobüs kullanacak. Gittikçe kullanımı yaygınlaşan elektrikli otobüsler şehirlerde toplu taşımada da kullanılmaya başladı. Mazotlu araçların yanında çevre için çok daha temiz bir yöntem olan elektrikli araçların kullanımı Avrupa ve diğer Dünya ülkelerinde bizdekinden çok daya yaygın. Türkiye de büyük şehirler ve okullar başta olmak üzere elektrikli araçların önemini vurgulamak adına bu araçlara dikkat çekerek kullanım oranını artırmaya çalışıyor.

Hem toplu taşımada kullanılmaya başladı hem de Türkiye’nin ilk elektrikli otobüsü Hacettepe’de kullanılacak ne demek? Diye soranlara hemen söyleyelim. Burada bahsedilen elektrikli araç, Türkiye’nin hızlı şarj özelliğine sahip %100 elektrikli otobüsü!

Bu konu hakkında Hacettepe Üniversitesi’nin yaptığı açıklamada TEMSA ve ASELSAN tarafından geliştirilen bu araç, üniversiteye bağışlanmış. Üniversite öğrencilerine Beytepe-Metro ring hattında hizmet verecek olan hızlı şarjlı yüzde yüz elektrikli otobüsün tanıtımı 4-5 Ağustos tarihlerindeki ‘Hacettepe Üniversitesi Tanıtım Günleri’ kapsamında gerçekleştirildi. Başkent Ankara’da ilk defa Hacettepe Üniversitesi’nde kullanılacak olan bu çevreci otobüs gerçekten de son derece zararsız ve verimli.

Hızlı Şarjlı ve %100 Elektrikli İlk Otobüs

2018-2019 yılı eğitim öğretim döneminin açılışıyla beraber üniversitede kullanılmaya başlayacak otobüsün sahip olduğu avantajların başında fosil yakıt kullanmaması geliyor. Fosil yakıt yerine sürdürülebilir enerji kaynağı çeşitleri arasından elektrik ile çalışıyor. Dolayısıyla ne gürültü kirliliğine ne de zehirli gazları atmosfere karıştırarak hava kirliliğine yol açmıyor.

Aracın en önemli özelliği olan hızlı şarj konusuna gelecek olursak da duraklarda kısa süreli şarj edilerek aralıksız hizmet verebiliyor. Çünkü tam dolu şarj için gereken süre yalnızca 8 dakika. Önümüzdeki yıllarda gerek toplu taşıma araçlarında gerekse binek ve ticari araçlarda elektrikli araçların sayısının ciddi oranda artması bekleniyor. Dünya genelinde de olduğu gibi elektrikli otomobil teşvikleri sayesinde çevreci ve verimli elektrikli araç sahibi olmak daha kolay hale gelecek!

Başlıklar: , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

01 Ağustos 2018, 10:08

Anahtarı Evde Unutan Anne Çocuğunu 5.Kattan İple Sarkıttı

8 En iyi İlluminati Kitabı İlluminati konusuna ilgi duyuyorsanız ve İlluminati kitabı arayışındaysanız, gizli örgüt hakkında araştırmayı bir hayli derinleştirmeniz gerek. Ancak sadece araştırma yapmakla kalmayıp bu konuda yayınlanmış birçok kitap sayesinde İlluminati’nin organizasyonunu, dünya tarihinde neleri değiştirdiğini, teorilerini öğrenebilirsiniz. Şimdiye kadar bu konuyla ilgili birçok kitap yazılmıştır. Anlatımları açısından...

Devamını Görüntüle