En Taze

Google Kripto Para Madenciliğine Karşı Mı?

geek
Google Kripto Para Madenciliğine Karşı Mı?

Google Kripto Para İçeren Uygulamalarına Sınırlama Getirdi!

Kripto para son zamanların en önemli gelişmeleri arasında yer alıyor. Samsung gibi teknoloji devi bir firma müşterilerin kripto parayla alışveriş imkanı sunacağını açıklarken, Apple’ın ardından Google kripto para uygulamalarına sınırlama getiriyor. Tüm büyük firmaların kripto paralar hakkında farklı görüşlere sahip olduğu biliniyor. Çünkü Facebook da kripto para reklamlarına izin vermek için çalışmalarını sürdürüyor.

Apple geçen ay App Store’den kripto para madenciliğine dair uygulamaları kaldırmıştı. Şimdi ise sıra Google’a geldi gibi gözüküyor çünkü marka bu uygulama geliştiricileri ile ilgili politikalarında güncelleme yaptı. Google Play Store’da yer alan kripto para madenciliği uygulamaları akıllı telefonların işlem gücünden faydalanarak çalışıyordu. Google kripto para madenciliğiyle ilişkili paylaşımları engellemekle değil ayrıca yeni gelecek diğer uygulamalara da güncellediği geliştirici politikaları ile sıkı bir denetim hazırlıyor.

Google Geliştirici Politikasını Güncelledi

Uygulamalar kripto para madenciliğini doğrudan işlemeyip, içerik bakımından biraz benzerlik gösterse bile bu programların da Play Store’dan kaldırıldığı söyleniyor. Kripto para madenciliği ve bunlarla ilişkili binlerce uygulama artık Play Store’de yer almıyor ve almayacak.

Bunların yanı sıra yenilenen geliştirici politikasında tahrik ve şiddet unsuru içerikler ve uygulamalar, cinsel içerikli uygulamalar, ırkçılık ve ayrımcılık içeren uygulamalar da Play Store’dan temizleniyor. Google’ın çok büyük olan uygulama marketi için son derece ciddi bir temizlik düşünüyor. Bundan sonra Play Store yalnızca eğlence, müzik, keyifli zaman geçirmeye yarayacak aktiviteleri bünyesinde barındıracağa benziyor. İllegal konulara da dikkat çekerek, özendirme yapabilecek uygulamalar da Google’ın temizlik radarına takılarak marketten kaldırıldı.

Bu konu hakkında resmi bir açıklama da yapan Google’ın amacının Play Store uygulama mağazasındaki uygulamaların güvenliği ve içerik kalitesi hakkında daha verimli hale getirilmesini sağlamak. Yapılan resmi açıklamada kaldırılacak ve kullanımı ciddi kontrollere takılacak hususları belirlerken birçok kullanıcı ihlaline maruz kaldığından bunlar çerçevesinde değişiklik yapmıştır. Yapılan kullanıcı ihlalleri şu şekilde:

  • Uygulamanın sakıncalı içerik ürettiğine dair birçok kez şikayette bulunulması fakat bu şikayetlerin değerlendirilmemesi,
  • Küçük yaştaki bireylere yönelik zorbalık, taciz, tehdit içeren ve yeterli koruma sağlamayan, kullanıcılar tarafından oluşturulmuş içeriği olan uygulamalar,
  • Kullanıcıların oluşturduğu müstehcen içeriğe sahip tanıtımlar,
  • Uygulamada yer alan, birisini açık şekilde tehdit, taciz etme, alay etme ve kötü amaçlı siber saldırı yaratma amacıyla yapılan yayınlar, fotoğraflar ve yorumlar.

İnsanlığın içindeki kötülüğü kendi uygulamalarıyla bir nebze olsa kontrol altında tutmayı amaçlayan Google’ın yeni politikası çoğu kişi tarafından takdir ediliyor.

 

Başlıklar: , , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

02 Ağustos 2018, 16:03

Örümcek Ayaklı Elektrikli Arabalarla Doğanın Tadını Çıkarın

Blogspot Türkiye’de Engellendi Dün gece (24 Temmuz 2018) itibari ile yaşanan blogspot uzantılı blog sitelerine erişim engellendi. Blogspot Türkiye’de engellendi. Bir çok kullanıcı bu konuyla ilgili mağdur olduklarını belirtti. Türkiye Blokları İnternet Gözlemevi tarafından doğrulanarak 24 Temmuz 2018’de Türkiye’de engellendi. Blog sayfalarının TTNet ve Uydunet dahil olmak üzere birçok İSS’de kullanıldığını doğrulamış...

Devamını Görüntüle