Göbeklitepe Unesco Dünya Mirası Listesi'ne dahil edildi - Gecenin Fotoğrafı
En Taze

Göbeklitepe Unesco Dünya Mirası Listesi’ne dahil edildi

boom
Göbeklitepe Unesco Dünya Mirası Listesi’ne dahil edildi

Göbeklitepe UNESCO listesinde, Şanlıurfa turiste doymuyor

Şanlıurfa’nın merkez Haliliye ilçesinde, şans eseri bir çiftçinin tarlasında bulunan Göbeklitepe UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alındı.  1 Temmuz itibariyle yayınlanan UNESCO listesinde Dünyanın en eski tapınağı olarak Göbeklitepe de yer aldı. Bu gelişme sonrasında Şanlıurfa yerli ve yabancı turist akınına uğradı.

En eski Tapınak Şanlıurfa’nın ziyaretçi sayısını arttırdı 

Tarihin en eski tapınağı olarak kabul edilen Göbeklitepe, İngiltere’deki Stonehenge’dan 7 bin yıl, Mısır Piramitlerinden ise 7.500 yıl önce yapılmış.  Göbeklitepe, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne dahil edilmesi yabancı turistlerin rotalarını Şanlıurfa’ya çevirdi. Şanlıurfa’nın oldukça sıcak havasına rağmen turistler, Göbeklitepe’deki dünyanın en eski tapınağını görmekten vazgeçmiyor. Sadece yabancı turistler değil aynı zamanda yerli turistlerin de ziyaret ettiği  Göbeklitepe, Şanlıurfa’nın yükselen değeri haline geldi.

Cazibe Merkezi haline getirilecek

Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol, ‘yıllardır tanıtımını yaptıkları Göbeklitepe UNESCO listesine girmesinin Türkiye açısından önemli bir turizm kaynağı olduğunun altını çizdi. Göbeklitepe’nin cazibe merkezi haline getirilmesi için çalışmalara başladıklarını kaydeden Demirkol, şöyle devam etti: “Tarihin neredeyse başladığı nokta olarak kabul edebileceğimiz Göbeklitepe UNESCO listesine dahil edilmesiyle gurur duyduk. Ancak işlerimiz şimdi başlıyor. Göbeklitepe’yi bir cazibe merkezi haline getirmek için daha çok çalışacağız. ”

Demirkol, Göbeklitepe’de halen kazı çalışmalarının sürdüğü ve belediye olarak her türlü yardım ve desteği gerçekleştireceklerinin de altını çizdi.

Geçtiğimiz Yıl 800 Binin Üzerinde Ziyaretçi Ağırladı 

Öte yandan, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü verilerine göre geçen yıl Göbeklitepe’nin bulunduğu Şanlıurfa’yı 806 bin yerli ve yabancı turist ziyaret etti. Şanlıurfa ve Göbeklitepe’nin iç savaş yaşayan Suriye sınırına yakın olması nedeniyle ziyaretçi sayısında azalma görüldüğü bilgisi de verildi. Ancak bu yıl 1 Temmuz itibariyle Göbeklitepe’nin UNESCO listesine girmesiyle birlikte bu yıl en az 1,5 – 2  milyon yerli ve yabancı turistin Göbeklitepe’yi ziyaret etmesi bekleniyor.

Başlıklar: , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

09 Temmuz 2018, 18:52

Yatırım yapılabilecek Yeni Kripto Paralar

80’lerin Ünlü Komedi Dizisi ALF Ekranlara Dönüş Yapıyor 1980’li yılların efsanesi haline gelen sitcom komedi dizisi  ALF yeniden çekiliyor. Warner Bros’un hazırlayacağı dizide, yeni bir aile ve çevresinde yeni karakterlerin yer alması bekleniyor. NBC kanalında ilk olarak 1986 yılında başlayan ve dört sezon, 99 bölüm olarak devam eden dizinin hangi...

Devamını Görüntüle