Popüler Sosyal Platformlardan Facebook - Gecenin Fotoğrafı
En Taze

Popüler Sosyal Platformlardan Facebook

Teknoloji
Popüler Sosyal Platformlardan Facebook

Facebook Nedir?

Facebook günümüzde oldukça yaygın olarak kullanılan sosyal ağ platformudur. Facebook platformunda hesap oluşturabilir, istediğiniz kişi ile sohbet edebilirsiniz. Her an her saniye çevrenizdeki kişilerle iletişim kurabilirsiniz. Yaşanılan güzel anıları paylaşabilir, profil fotoğraflarınız ile kişilerin sizi bulmasını sağlayabilirsiniz. Birçok sosyal platform olmasına rağmen Facebook’un yeri ayrıdır. Bu platformda istediğiniz yaştan istediğiniz kesimden insanı bulabilmeniz mümkün. Kapsamlı ve geniş kitle yapısı ile Facebook hem tanışma arkadaş olma amacı ile hem de topluluk ya da grup oluşturabilme bilgi edinme amaçlı kullanılabilir. Kullanımının kolay olması ve aldığı güncellemeler ile git gide açıklayıcı olması sebebi ile her yaştan insan tarafından rahatlıkla kontrol edilebiliyor. Gruplar ve topluluklar sayesinde artık herkesi tek tek etkinliklere davet etmenize gerek yok. Facebook platformunun grup ve topluluk oluşturma sayfası sayesinde etkinliklerini tek bir tık ile herkese duyurabilirsiniz. 4 Mart 2009 tarihinde Mark Zuckerberg öncülüğünde kurulmuştur. Harvard Üniversitesi öğrencileri için geliştirilen bu platform zamanla tüm dünyaya yayılmıştır.

Facebook Nasıl Kullanılır?

Facebook, geliştirmeler ve güncellemeler sonucunda gün geçtikçe oldukça basitleşen kullanımı ile birçok fonksiyon kazanmıştır. Birçok platformdan daha fazla hesap sayısı bulunan Facebook’ta yer alan özellikleri detaylı bir şekilde inceleyelim.

Hediyeler

2007 yılının şubat ayında Facebook platformlarında geliştirilen bir fonksiyondur. Hediyeler sayesinde Facebook’u kullanan birçok kullanıcı birbirine hediye gönderme imkanı sunar. Aynı zamanda Apple tasarımcısı ve geliştiricisi olan Susan Kare öncülüğünde geliştirilen bir fonksiyondur. Facebook kullanmaya yeni başlayan yeni hesap açan kişilere 1 hediye gönderme hakkı tanınır. Sonraki hediye gönderme ücreti ise hediye başı 1 dolar olarak belirlenmiştir.

– Dürtme (Poke)

Facebook platformunda yer alan bir diğer fonksiyon ise dürtmedir. Bu fonksiyon arkadaş isteği gönderme butonunu kapatan kişilerle diyalog kurma amaçlı kullanılır.

 – Etkinlikler

Sosyal medyanın öncüsü olan Facebook platformlarında kolayca etkinlik oluşturulabiliyor. Etkinlik grupları sayesinde tek tıkla tüm arkadaş listenizi gruba dahil edebilirsiniz. Ayrınca etkinlik doğum günü ya da toplantı gibi işlerinizi bu grupta yapabilirsiniz. Oldukça fonksiyonel yapısı ve kullanımı kolay kodlaması ile birçok şeyi etkinlikler uygulaması ile gerçekleştirebilirsiniz.

– Video

Video eklentisi sayesinde Youtube platformunu biraz olsun anımsatan Facebook, video eklentisi sayesinde birçok kolaylık sağlamaktadır. İstediğiniz videoyu Facebook hesabınıza direk yükleyebilirsiniz. Bunun yanında video desteği sayesinde görüntülü mesaj gönderebilir. Platformun tadını çıkarabilirsiniz.

Uygulamalar

2007 tarihinde büyük yeniliklerle adını duyuran Facebook Platformu altyapı ve geliştirici alanında uzmanlar için uygulama yapma kolaylığı sunmuştur. Bu uygulamalar Facebook’la etkileşimlidir. Aynı zamanda Facebook’un bizzat kendi geliştirmesi olan Facebook API desteği ile daha verimli uygulamalar yapabilirsiniz.

Facebook Ne İşe Yarar?

Facebook insanların güzel vakit geçirebileceği bir platformdur. Amacı insanların buluşma noktası ve her konuda bilgi alabileceği bir platform olmaktır. Yaşadığımız döneme kadar eklenen özellikler sayesinde Facebook’ta yer alan birçok oyunda bulunmaktadır. Sosyal bir ortam sağlanacağı gibi vakit geçirmek için oyunlarda oynayabilirsiniz. Geliştirilen uygulamaların birçoğu oyundur. Bu oyunlar sayesinde insanların bu platformda vakit geçirme süreleri artmıştır.

Facebook’ta en çok oynanan oyunlardan bazıları;

Oyun desteklerinin ve fonksiyonlarının yanı sıra, Facebook dil desteği fonksiyonu bulunmaktadır. Dil desteği fonksiyonu ile çeviri özelliğini kullanabilirsiniz. Yabancı kişilerle konuşmanız durumunda dil desteği otomatik devreye girmektedir

 

Başlıklar: , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

09 Temmuz 2018, 18:32

Dünyanın En Eski Tapınağı Türkiye’de bulundu

Yeni WhatsApp Güncellemesi Neler Getirdi? App Store üzerinden yayınlanmış olan iOS için WhatsApp 2.18.81 sürümüyle beraber popüler yazışma uygulaması, kullanıcıların oldukça uzun bir süredir beklediği bir özelliği kullanıma sunmuş oldu. Bu sürüm ile birlikte WhatsApp bildirim uzantısı ve Siri ile grup mesajı hususunda pek çok yenilik yapıldı. İşte o yenilikler!...

Devamını Görüntüle