En Taze

Facebook Düşüşte!

boom
Facebook Düşüşte!

Facebook Değer Kaybediyor

Amerikan sosyal paylaşım devi Facebook hisseleri bugün yüzde 20’ye yakın düşüş yaşadı. Yüzde yirmilik bu düşüş şirketin değerini yaklaşık 122 milyar dolar etkiledi.  Amerika tarihinde şirketin değer kaybı,  halka arz edilmiş bir şirketin bir günde yaşadığı en büyük düşüş olarak kayda geçti. Facebook’u yoktan var eden kurucu ve aynı zamanda CEO’su olan Mark Zuckerberg’in serveti  de bu anlamda zarar gördü. Zuckerberg’in serveti bir gün içinde 16 milyar dolar eridi ve 67 milyar dolara geriledi.

 

Borsa’da Facebook hüznü yaşanıyor

New York borsasında işlem gören Facebook hisseleri dün 217.5 dolardan işlem görürken bugün 174.78 dolar ile büyük kayıp yaşadı. Yüzde 19.6’lık düşüş şirketin piyasa değerini de olumsuz yönde etkiledi. Şirket 621 Milyar Dolar’dan 499 Milyar Dolar’a düştü. Borsada yaşanan hisselerinin değer kaybetmesi de oldukça panik ve hüznün bir arada yaşanmasına neden oldu. Böyle büyük bir başarıdan sonra yaşanan skandalların düşüşte etkiliği olduğu bilgiler arasında…

Gelirler hesaplananın çok altında kaldı

Facebook’un borsada işlem gören hisselerindeki bu sert düşüş, şirketin ikinci 3 aylık bilançosunu açıklamasıyla birlikte gerçekleşti. Dün itibariyle New York borsasının kapanış saatinden sonra yapılan şirket bilançosundaki rakamlara göre 2018 yılının ikinci 3 aylık periyodunda sadece 13.23 Milyar Dolar gelir elde etti. Piyasada beklenilen gelir ise 13.24 Milyar Dolar seviyesindeydi. Nisan- Haziran ayını kapsayan 2. Çeyrek dönemi beklenileni karşılayamadı. Şirket, bu yıl Nisan – Haziran döneminde reklamlardan ise 13.04 Milyar kazandı.  Ancak piyasalarda beklenilen reklam geliri 13.16 Milyar Dolardı. Kayıplar küçük gibi görünse de toplam rakamlarda hayli etkili rakamlara dönüştüğü görüldü.

Vahim olan kullanıcılarını kaybediyor olması

Açıklanan bilanço verilerine göre, Facebook’u Avrupa’da günlük aktif kullanıcı sayısı  ilk üç ay için 282 milyondan nisan- haziran 2.çeyrek döneminde 279 milyona düştü. Bu verilere göre, 3 milyona yakın Avrupalının sosyal medya devinden vazgeçtiği görüldü.

Sosyal Medya devi,  kendi ülkesinde ve Kanada’daki aktif kullanıcı sayısında değişiklik yaşamadı ancak yine de yaşanan skandallar kullanıcı sayılarını oldukça etkiledi. Özellikle de Amerika ve Kanada’da kullanıcı sayılarının artı yönde yükseliş göstermemesi şirkete yatırım yapan yatırımcıları tedirginliğe itti. Borsa işlemlerindeki tedirginlik ise Facebook’un tarihi düşüşü yaşamasında oldukça etkili oldu.

Başlıklar: , ,

Yorumlar

Yazıya 2 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

Hüseyin 27 Temmuz 2018

Amcalarımız dedelerimiz kullanırsa tabi girmeyiz bence çok daha fazla değer kaybedecek facebook bu şekilde giderse.

Can Çiçek 27 Temmuz 2018

Ahah Hüseyin bey oda bir fikir tabi ki evet

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

13 Mayıs 2018, 21:08

Son dönemde video çekerek ciddi paralar kazanan YouTuberlara vergi şoku! Artık onlar da vergi ödemek zorunda.

Teknoloji
Youtuberlara Vergi Şoku !

Akıllı Modaya Hazır Mısınız? Bu günlerde, her şeyin “akıllı” olduğu görülüyor. Arabalarımız, mutfak araç gereçlerimiz, çamaşır makineleri, telefonlar, klimalar, doğalgazlar internete bağlanıyor. Ancak muhtemelen farkında olmadığınız şey, giyim ve aksesuarların da yakın bir sürede internete bağlanmaya başlayacak olmasıdır. Moda ve teknoloji, bir araya getirmeyebileceğiniz iki şey ama günümüzde el ele...

Devamını Görüntüle