Ehliyet Sınavı İçin Kalem Kağıt Dönemi Son Buldu! - Gecenin Fotoğrafı
En Taze

Ehliyet Sınavı İçin Kalem Kağıt Dönemi Son Buldu!

boom
Ehliyet Sınavı İçin Kalem Kağıt Dönemi Son Buldu!

Ehliyet Sınavı İçin Kalem Kağıt Dönemi Son Buldu!

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından Türkiye’nin bütün şehirlerinde e-sınav sistemlerinin faaliyete geçirilmesi ile motorlu taşıt sürücü kursu sınavları yani ehliyet sınavlarında kağıt ve kalem kullanımı tamamen sona erdi.  Bundan sonra adaylar ehliyet sınavı kapsamında cevaplayacakları soruları e-sınav merkezlerinde kullanıma sunulan bilgisayarlar üzerinden cevaplayacak.

Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, MEB Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen motorlu taşıt sürücü kursu e-sınavları artık ülkemizin 81 ilinde de yapılabilecek.

Bundan öncesinde sadece 28 ilde hizmet veren e-sınav merkezlerinin artık bütün illerde faaliyete geçecek olması ile kağıt kalem sorunu son buldu ve adayların daha rahat bir sınav geçirmesi mümkün hale getirildi. Dün yani 4 Ağustos tarihinde gerçekleşen ehliyet sınavında tam olarak 108 bin aday kendini kağıt kalem olmadan test etti. Bu sayının yılda 2 milyon 500 bin adaya yükseleceği tahmin ediliyor.

Bu şekilde maliyetler de düşürülebilecek!

Adaylar e-sınav uygulaması sayesinde sınava randevu sistemi ile olabilecek en yakın tarihte girebilecek ve sonuçları da sınav bittikten hemen sonra öğrenebilecek. Kullanıcı dostu bilgisayar ara yüzü sayesinde sınav adayları cevap kağıdında işaretlemeyi unutma ya da yanlış işaretleme hatalardan da kolay bir şekilde kurtulabilecek.

Ayrıca yeni getirilen e-sınav uygulaması sayesinde işitme engelli vatandaşlar da sınavda büyük kolaylık edinmiş olacak. Zira sınav esnasında bu vatandaşlar için video, görsel, animasyon ve işaret dili imkanları da sunuluyor.

Tüm bunların yanı sıra maliyetlerin de ciddi anlamda düşeceğini söylemek mümkün. Bu noktada soru ve cevap kağıtları baskısı, tasnif, işçilik, nakliye hususundaki maliyetlerden kâr etmek mümkün hale gelecek.

Ehliyet sınavları ne zaman açıklanacak?

2018 yılı boyunca beş adet yapılacak olan ehliyet sınavının üçüncüsü dün yani 4 Ağustos Cumartesi günü gerçekleşti. Sonuçların açıklanmasından sonra baraj puanını geçen sürücü adayları bir sonraki aşama yani direksiyon sınavına girmek için hak kazandı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan sınav takvimine göre ehliyet sınavının sonuçları 16 Ağustos Perşembe günü açıklanacak. Bakalım adaylar sınavlarda istedikleri başarıyı gösterebilmiş mi?

Başlıklar: , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

25 Temmuz 2018, 17:29

Çocuklarını Keyifli İstanbul Mekanlarına Götürmek İsteyenlere Öneriler

Günümüzde dünyanın her köşesinde olduğu gibi Türkiye’de de dizi sektörü gelişimini sürdürüyor ve her gün yeni tema ve konular ile karşımıza yeni diziler çıkıyor. Bizler artık ne izleyeceğimizi şaşırmışken ilk Türk vampir dizisi Yaşamayanlar sayesinde yepyeni bir maceraya adım atabiliriz. Karşınızda Türkiye’nin ilk vampir dizisi! İlk Türk vampir dizisi hakkında...

Devamını Görüntüle