Egzersiz ve Spor ile İlgili Yanlış Bildiklerimiz - Gecenin Fotoğrafı
En Taze

Egzersiz ve Spor ile İlgili Yanlış Bildiklerimiz

guzellikk
Egzersiz ve Spor ile İlgili Yanlış Bildiklerimiz

Egzersiz Yaparken Doğru Bilinen Yanlışlara Düşmeyin!

Yaza girerken boğazlar tutuldu, sporlar yapıldı. Peki şimdi ne durumdayız? Spor ve egzersizi hayatın bir parçası haline getirmek sosyal hayatta ve vücut sağlığında birçok katkı sağlıyor. Gün geçtikçe teknoloji gelişiyor ve yerimizden kalkmadan birçok işi halledebiliyor. Ancak bu bizi tembelliğe ve hareketsizliğe itiyor. Egzersiz ve spor yapmayı tıpkı yemek yemek, su içmek kadar benimseyin. Benimseyin ancak spor yaparken halk arasında yaygınlaşmış doğru sanılan yanlışlardan kaçınıp sağlığınızdan da olmayın!

Doğrusunu Bil, Etkili Spor Yap!

Düşük seviyedeki egzersizlerin etkili olmayacağı kanısı en yaygın yanlışların başında geliyor. Günlük yarım saat tempolu yürüyüş yapmayı küçümseyip, bir işe yaramayacağını düşünerek hiçbir şey yapmayanlar…Büyük bir yanılgı içindesiniz çünkü sadece 30 dakikalık tempolu yürüyüş kronik hastalıklara yakalanma riskini azalttığı gibi, yaşam kalitesini de artırabilir.

Çok yorulmak egzersizin çok etkili olduğu anlamına gelir…Mümkün değil! Yaygın yanlışlardan birisi de acı yoksa etki görmüyorsun düşüncesidir. Aksine ağrı ve acı hissetmeyip egzersize devam etmeyi zorlamak ciddi kas yaralanmalarına sebep olup, başka sağlık problemlerini tetikleyebiliyor.

Bölgesel yağlardan kurtulmak için yalnızca o bölgeyi çalıştıran egzersizlerin etkili olacağı yanılgısı…Karın yağlarından kurtulmak istiyoruz; hadi mekik çekelim! Spordan olumlu etki görmek için %80 beslenme, %20 egzersiz kuralını unutmamak gerekiyor. Beslenmeye dikkat edilip bölgesel egzersizlere ağırlık verilirse yağlar erimez, kaslar gelişir ve daha belirgin hale gelmesini sağlar. Ancak sağlıklı bir vücuda kavuşma yolunda şekle mi öner verilir, vücut dengesine mi? Seçiminizi buna göre yapmalı ve görüntüden çok kazanacağınız faydaya odaklanmak için çalışmalısınız.

‘Boş mideyle egzersiz daha hızlı etki eder’ diyenlere de aldırmayın! Çünkü egzersiz için en doğru zaman yemekten 2-3 saat sonraki saatlerdir. Sabahları işe gitmeden önce egzersiz ve spor yapmanız gerekiyorsa kahvaltı yerine bol sıvı almaya önem vermek gerekir. Ayrıca egzersizlerin aç karnına yapılması aşırı yorgunluk hissedilmesine ve günün devamında da halsizlik hissetmesine yol açacaktır.

Yaş ilerliyor, metabolizma yavaşlıyor, öyle mi? Kısmen doğru kabul edilebilir ancak asıl açıklaması daha farklı. Yaş ilerledikçe yavaşlayan metabolizma değil, kişinin kendisidir. Yaşın ilerlemesine bağlı olarak hareket kabiliyetinde azalma yani fiziksel aktivitelerin azalması söz konusu olabilir. Bunun tam aksine yaş almaya bağlı kas kuvvetini yitirmenin önüne geçmek için kuvvet egzersizlerini alışkanlık haline getirmek aynı zamanda yaşlılığa savaş açmak anlamına gelir!

Başlıklar: , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

05 Ağustos 2018, 10:54

İzmirli Bengisu Avcı, Manş Denizi’ni En Kısa Sürede Geçen Türk Kadın Sporcusu Oldu

Simide zam geliyor Kahvaltıların vazgeçilmezi, dar gelirlilerin öğle yemeği simide zam yolda….Susam fiyatlarındaki artış gerekçesiyle İstanbul’da 1.5 liradan satılan simide 25 kuruş zam gelmesi  bekleniyor.. Susamın bir yıl içinde %76 oranında zamlanması  vatandaşı etkileyecek. İstanbul Un-İş Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Şaban Özdemir, simit fiyatına 26 kuruşluk bir zam yapılmasını teklif...

Devamını Görüntüle