Dünyanın En Eski Tapınağı Türkiye'de bulundu - Gecenin Fotoğrafı
En Taze

Dünyanın En Eski Tapınağı Türkiye’de bulundu

geek
Dünyanın En Eski Tapınağı Türkiye’de bulundu

Dünyanın En Eski Tapınağı Türkiye’de

Şanlıurfa sınırları içinde olan Göbeklitepe bundan tam 12 bin yıl önceki tapınağın hikayesi ve 1963-1986-1992-1994 tarihlerindeki kritik gelişmelerin ve bulunuşunun hikayesidir.

İnsanlığın bilinen  tarihinde şimdiye kadar ki bütün bilgileri alt üst eden tekrar gözden geçirmemize neden olan Dünya’nın ilk tapınağı Göbeklitepe…

Şanlı Urfa merkezine 15 kilometre mesafede bulunan arkeolojik alanda yapılan çalışmalarda keşfedilmiştir. Bundan tam 12 bin sene önce yapıldığı tahmin edilen Göbeklitepe’nin oluşumu, çanak çömlek icadından yıllar öncesi neolitik A dönemi denilen bir döneme aittir. Milattan Önce 9.600 -7-300 yıllarına denk gelmektedir.

Kazılarda, bir tepenin üstünde yapılmış birden fazla dairesel yapılar bulundu. 1995’te Alman Arkeolog Prof. Klaus Schmidt’ in yaptığı ve  Almanya Arkeoloji Enstitüsü’nün destek olduğu kazılar da ortaya çıkanlara göre bu yapılar yerleşim amaçlı kullanılmışlardır.

Daha bir çok Göbeklitepe eseri gün ışığına çıkmayı bekliyor

Göbeklitepe’de şu anda sadece 6 tanesi gün ışığına çıkabilmiş yirmi adet olduğu anlaşılan bu üzeri açık yapıtların dini amaçla kullanılmış olduğu anlaşılmıştır.  Bunlar dünyanın ilk tapınaklarıdır. ‘’T’’ şeklindeki sütunlar halinde yapılmış bu tapınakların merkezinde yine T biçiminde iki adet sütün karşılıklı olarak bulunmakta…

Bu sütunlarda çok çeşitli hayvan tasvirleri vardır en çok görülen tasvirler arasında yaban domuzu ve turnadır.  Uzmanları en çok şaşırtan olaylar ise Göbeklitepe günümüze kadar nasıl mükemmel bir şekilde korunmuş olduğudur. İkinci bir konu ise yapıldığı tarihten 1000 yıl sonra 10’larca ton çakmak taşı ve toprakla tamamının neden gömüldüğüdür. Bu soruların hala cevapları aranmaktadır.

Tesadüfen Bulunan En Eski Tapınak

Bu gün o toprakların sahibi ‘’Şavak amca’’ adında bir çiftçidir. Bir gün yine tarlasını sürerken bir heykel buluyor eline alıyor inceliyor. Belki “azda olsa para eder” diye dikkatli şekilde at arabasına koyuyor ve Şanlı Urfa müzesine götürüyor. O zamanın Müze Müdürü heykelin değerini anlamıyor ve önem vermiyor, “bu bir kireç taşı bir değeri yok bu sıcakta boşuna yorulmuşsun” diyor, Savak amca çok üzülüyor ve ‘’madem işe yaramıyorsa bende çöpe atarım diyor’’ Bunu duyan müze görevlileri telaşlanıyor ve heykeli alıp müzeye koyuyorlar.

Göbeklitepe bulunmak için sürekli mesajlar gönderiyor köylülere… Göbeklitepe umutludur o dönemin insanlarının inançla ibadet ettikleri, tapındıkları bu tapınağın ortaya çıkmasından…

İkinci Olay ise Atatürk Barajı’nın Yapılışından Önce Yaşandı

1986’dan 1992’ye kadar kimsenin ilgisini çekmeyen bu heykeller Hilvan ilçesinde Güluşağı mahallesinin kuzeybatısında ki Nevali Çori adındaki yerde Atatürk baraj gölü sularının altında kalmadan önce burada kazı yapan Klaus Schmidt bulduğu son eserleri de teslim etmek için Şanlıurfa Müzesi’ne gidiyor müzenin deposuna iniyor ve burada yıllarca bulunmak için bekleyen Göbeklitepe heykellerini görüyor, telaşla yetkililerden bilgi alıyor yetkililer bir çiftçinin getirdiğini bir değeri olmadığı için  depoya konulduğunu anlatıyorlar,

Klaus Schmidt hayretle heykellere bakıyor ve bunları hocası ile birlikte incelemek için izin istiyor, bir çok test ve prosidürden sonra izinler veriliyor,

Göbeklitepe’nin Gün Yüzüne Çıkması İnatçı Profesör’ün Başarısı

Klaus bu heykellerin bulunduğu yeri mutlaka görmek istediğini söyler görevliler bunu umursamazlar ve Klaus’u başlarından savmaya çalışırlar. Bunu gören Klaus Göbeklitepe’nin yerini kendisi bulmaya karar verir, önce köylülere sorar epeyce aradıktan sonra karşısına eski çalışmalarında servis şoförlüğünü yapan kişi çıkar ve buraya kendisini götürebileceğini söyler, mutluluktan ağlayan Klaus burayı bulur ve 1992-1993 yılına kadar resmi izinleri almak için uğraşır. Sonunda çalışmalarına başlar ve Dünya’nın en eski yerleşim yerini Göbeklitepe tapınağını keşfeder. Fakat geçirdiği kalp krizi sebebi ile 2014’de hayatını kaybeder. Klaus’un ölümü dünya bilim adamlarını arkeoloji dünyasını olduğu kadar Göbeklitepe’yi de şok eder.

2017 de Klaus’un Şanlıurfa’daki evi kimliği bilinmeyen kişiler tarafından soyulur eşi bu duruma tepki gösterir resmi makamlara bildirir ve basın açıklaması yapar. Halen Klaus’un yerine geçen arkeologlar Göbeklitepe’de çalışmalara devam etmektedirler.

 

 

 

Başlıklar: , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

06 Temmuz 2018, 00:22

Steam’in 2018 En Çok Satan Oyunları

Steam'de çok sayıda oyun olduğunu biliyoruz, ancak 2018'de hangileri en popüler olanı? Bu soruyu cevaplamak için şirket, en çok satan satıcıları, her ay en çok yayın yapan oyunları, en iyi VR oyunlarını ve en çok oynanan oyunları açıklayan bir liste yayınladı.

Devamını Görüntüle