Dünya Tarihindeki İlk Resmi Futbol Karşılaşması - Gecenin Fotoğrafı
En Taze

Dünya Tarihindeki İlk Resmi Futbol Karşılaşması

boom
Dünya Tarihindeki İlk Resmi Futbol Karşılaşması

 

Dünya Tarihindeki İlk Resmi Futbol Karşılaşması

1872 yılının bir cumartesi günü öğleden sonra saat 2 sularında İskoçya ve İngiltere arasında bir futbol karşılaşması… Bundan tam 146 sene önce… Dünya tarihindeki ilk resmi futbol karşılaşması  idi ve tam 4 bin kişi maçı izliyordu.  Maç İskoçya’nın batısında bulunan Hamilton Crescent Patric’de gerçekleşti. Dünya tarihindeki ilk resmi futbol karşılaşması olarak kabul edilen bu maç, İngiltere’ nin İskoçya’nın ilk onbirine itirazları sebebi ile olağan dışı olaylarla başlasa da daha sonrasında hava yumuşamış olumlu bir ortamda yapılmıştı.

İlk Resmi Maçın Biletli Seyirci Sayısı 4.000

Maç 4 bin kişinin heyecan dolu bakışları içinde ikiyi çeyrek geçe başladı. Maçın ilk yarısında eşitlik bozulmadı, bir çok itiraz ve kritik pozisyon yaşandı. İngiliz takım kaptanı Kirke Smith ve Brockbank oyuna büyük katkı yaptılar. Ev sahibi takım da güzel oynuyordu ve çok çabuk ataklarla rakip ceza sahasına giriyorlardı.  Fakat İngiltere defansında Greenhalg, Barker ve Welch bu atakları her seferinde durdurmayı başarıyorlardı.  Maçın son anlarında İskoçya tehlikeli geldi. Wotherspoon’un sert şutu kaleciden döndü. Dönen topu İskoçyalı forvet Leckie İngiltere ağlarına gönderdi. İskoç seyirciler seviniyor çoşkuyla alkışlıyorlardı maçı kazandıklarını düşünmeye başlamışlardı ki,  bu gol maçın hakemleri tarafından geçerli sayılmadı. İngiltere ataklarını artırdı  ama İskoçya gole izin vermedi ve maç 0-0 berabere sonuçlandı.

146 yıllık stadyum hala ayakta

Maç heyecanlı ve bir o kadar da itirazlarla dolu geçti. İngiltere takımı İskoç takımına göre daha yapılı ve uzun boylulardı, ama İskoç takımı son dakikaya kadar pes etmeden mücadele etti. Maç gününün akşamı İskoçyalılar İngiliz takımına Carricks Royal Hotel de bir akşam yemeği düzenledi… Bu tarihi maç FİFA tarafından dünya tarihindeki ilk resmi futbol karşılaşması olarak kabul edildi. Maçın oynandığı Hamilton Crescent 146 yıl sonra hala faal ve kullanımdadır. Aslında bu alan 150 yıl dan fazla bir süredir spor yapılan bir alan olma özelliğini taşımakta ve en eski spor sahalarının başında gelmektedir.

İskoçya’nın ilk onbiri İskoç kulübü Queen’s Park tan seçilmişti, o zamanlar futbolcular bir tek kulübe ait değildiler ve İngiliz takımı değişik kulüplerden gelmişti bu nedenle maça itiraz ettiler. Takımın birbirini tanımamasının kendileri için dezavantaj olacağından korkuyorlardı fakat itirazlar kabul edilmedi sonuçta İngilizlerin korktuğu da olmadı. Bu maçtan sonra iki takım 1970’ e kadar karşı karşıya gelmedi ve bu maçta 4-2 İngiltere galibiyeti ile sonuçlandı.

Başlıklar: , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

11 Temmuz 2018, 00:33

Uzaktan Yardım ve Destek Programı Teamviewer

Slyvester Stallone’nun İlham Verici Hikayesi Slyvester Stallone, 1976’da başlayan Rocky serisi ile muhteşem bir başarıya imza atmıştı ve sinema dünyasının unutulmaz kahramanlardan biri oldu. Hala konuşulmakta ve izlenmekte olan bu serinin hem yönetmeni hem yazarı hem de kahramanı Sylvester Stallone, Rocky sayesinde büyük bir yıldız oldu ve sayısız aksiyon filminde...

Devamını Görüntüle