Dünyadaki En Kirli Şehirler - Gecenin Fotoğrafı
En Taze

Dünyadaki En Kirli Şehirler

Çevre ve hava kirliliği günümüzün en büyük sorunları arasında. Peki, dünyadaki en kirli şehirler hangileri?

geek
Dünyadaki En Kirli Şehirler

Dünyadaki En Kirli Şehirler – Detaylı Olarak Liste

Gerek hava kirliliği gerek çevre kirliliği her geçen gün artış yaşıyor ve ne yazık ki bu konuda alınan önlemler ya da yapılan bilinçlendirme çalışmaları dünyanın giderek çöplüğe dönüşmesine engel olamıyor. Peki, dünyadaki en kirli şehirler hangileri?

En kirli şehirler listesinde ilk sırada: Ukrayna – Çernobil

Çernobil faciası sonrasında yaralarını hala saramamış olan Ukrayna’nın Çernobil kenti dünyanın en kirli şehri olarak biliniyor. Üstelik yaşanan bu facianın etkileri Çernobil’in yanı sıra pek çok şehirde de görülmüştü. Günümüzde hala Türkiye’nin bir kısmında bu facia nedeni ile tehlike sürüyor.

Rusya – Dzerzink

Dzerzink şehrindeki kirliliğinin nedeni soğuk savaş zamanlarından kalan imalat kalıntıları olarak gösteriliyor. Kimyasal silah kalıntıları nedeni ile ortaya çıkan kirlilik burada yaşayan insanları da tehdit ediyor. Araştırmalara göre şehirde kişi başına düşen kimyasal silah kalıntısı ise yaklaşık olarak 1 ton!

Peru – Le Oroya

Bilinçsiz bir şekilde çıkarılan madenler nedeni ile Le Oroya şehrinde toksik emisyonlar giderek yayılıyor ve bu nedenle insanlar hasta oluyor. Bu durumdan en fazla etkilenen kişiler ise ne yazık ki çocuklar. Günümüzde şehirde yaklaşık olarak 35 bin çocuk hasta. Bu nedenle en kirli şehirler arasında yürekleri en çok sızlatanı da Le Oroya.

Dominik Cumhuriyeti – Haina

Haina şehrinde yaşanan kirliliğin nedeni genel olarak çevre kirliliğinden kaynaklanıyor. Hatta bu kirlilik nedeni ile sadece Haina’da görülen bir hastalık ortaya çıktı ve bu konuda yardım istendi. Şu anda dünya sağlık örgütleri söz konusu hastalık için çeşitli çalışmalar yapıyor.

Kırgızistan – Mailuu Suu

Dünyanın en kirli şehirleri arasında yer alan Mailuu Suu, bölgede devam etmekte olan uranyum işletmeciliği nedeni ile büyük zarar görmüş durumda. Burada uranyum işletmeciliği yapılan yerler şehri adeta bir bomba gibi gösteriyor. Şu anda şehirde 1,96 milyon metreküp radyoaktif metal bulunuyor. Dünya Sağlık Örgütü bu konuda harekete geçti ve gerekli çalışmaları yapıyor.

Hindistan – Allahabad

Cam ve tele dayalı sanayisi nedeni ile ciddi bir kirlilik oranına sahip olan Allahabad şehri dünyadaki en kirli şehirler arasında yer almaktadır.

Hindistan – Ghaziabad

Hindistan’ın kirlilik anlamında dünyada ön sıralarda olduğunu biliyoruz ve listeye iki şehrinin girmesinden de bunu anlayabiliriz. Ghaziabad şehri de kirli şehirler arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Çin – Linfen

Linfen şehrinden çıkarılan madenler Çin Hükümeti’nin en büyük problemlerinden bir tanesi. Her ne kadar madenler azaltılsa da yakılan atıklar nedeni ile pek çok hastalık ortaya çıkmış ve şu anda şehir halkı bu hastalıklarla boğuşuyor.

Başlıklar: , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

30 Temmuz 2018, 16:45

Deniz kirliliği her geçen gün artıyor ve bu durum deniz canlılarının yok olmasına neden olabilir. Peki, bu konuda neler yapılmalı?

huzunlu
Deniz Kirliliği Yakında Balıkları Yok Edebilir!

Terden Stres Ölçümü Oldukça İşe Yarayacak Günümüz teknoloji çağı hız kesmeden yeni bir yeniliği daha hayatımıza ekledi. İş, okul, günlük yaşam stresi hepimizde var olan şeyler. Fakat stresin kontrol altında tutulmaması birçok sağlık problemine, hayat kalitesinin düşmesine yol açabiliyor. Bu durumu kontrol altına almak için geliştirilen cihaz sayesinde stres ölçümü...

Devamını Görüntüle