Disneyland 63. üncü yaşını kutluyor - Gecenin Fotoğrafı
En Taze

Disneyland 63. üncü yaşını kutluyor

boom
Disneyland 63. üncü yaşını kutluyor

Disneyland 63.üncü yaşını kutluyor

Disneyland 63.yaşını kutluyor, Walt Disney’in nostalji, fantezi ve fütürizm metropolü, 17 Temmuz 1955’te açıldı. 17 milyon dolarlık tema parkı, Anaheim, Kaliforniya’daki 160 dönümlük eski portakal bahçeleri üzerine inşa edildi. Bugün Disneyland 63 yaşında ve yılda 3 milyon dolara yakın harcama yapan, 14 milyondan fazla ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor.

Walt Disney’in başarılı çıkışı

1901’de Chicago’da doğan Walt Disney, Los Angeles’ta küçük bir stüdyo kurmadan önce animasyonlu karikatürler üretmek için ticari bir sanatçı olarak çalıştı. 1928’de, “Mickey Mouse” karakterini canlandıran kısa filmi Steamboat Willy, ulusal bir hissetti. Sesli olarak kullanan ilk animasyon filmi oldu. Walt Disney Mickey’i seslendirdi.  Bundan sonra, Disney çizgi filmleri yoğun talep görmeye başladı. Ancak şirket, Disney’in sürekli artan sanatsal ve teknik kaliteye olan ısrarı nedeniyle finansal olarak mücadele etti. İlk uzun metrajlı çizgi filmi Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler’in (1938) tamamlaması üç yıl sürdü ve büyük bir ticari başarıydı.

Snow White’ı Pinokyo (1940), Dumbo (1941) ve Bambi (1942) gibi çocuklar için diğer özellik uzun soluklu klasikler izledi. Animasyonlu bölümleri ünlü klasik müzik parçalarıyla koordine eden Fantasia (1940), sanatsal ve teknik bir başarıydı. Güney’in Şarkısında (1946), Disney animasyonlu figürlerle canlı oyuncuları bir araya getirdi ve 1950’de Treasure Island ile başlayan şirket, repertuarına canlı aksiyon filmleri ekledi. Disney, televizyon için doğrudan film üreten ilk sinema stüdyolarından biriydi ve Zorro ve Davy Crockett serileri çocuklar arasında oldukça popüler oldu.

Disneyland’ın doğuş hikayesi

1950’lerin başlarında, Walt Disney Los Angeles yakınlarında inşa edilecek büyük bir eğlence parkı tasarlamaya başladı. Disneyland’ı eğitimin yanı sıra eğlence değeri ve yetişkinleri ve çocuklarını eğlendirmeyi amaçladı. Arazi, Los Angeles’ın yaklaşık 25 mil güneydoğusunda, Anaheim tarım topluluğunda satın alındı ​​ve inşaat 1954’te başladı.

160 dönümlük arazi, Disney çalışanları için bir park olarak başladı. Ama, Disney boyutunda bir hayal gücüyle her zamanki gibi, fikir büyüdü. Toplamda 160 hektarlık bir yatırım için 9 milyon dolarlık bir plandan, 17 milyon dolara çıktı. Bugün var olan sekiz parktan farklı olarak, o zamanlar sadece beş parktan oluşuyordu: Main Street, Adventureland, Fantasyland, Tomorrowland ve Frontierland.

1955 yazında, 17 Aralık’ta Disneyland’ın açılması için özel davetler gönderildi. Ne yazık ki, bu açılış istenilen ve tasarlanan gibi olmadı. Açılış gününde binlerce davetsiz kişi Disneyland’a kabul edildi. Disney, 17 Temmuz 1955’te parkı açtığında, California Goodwin Şövalyesi Valisi Art Linkletter ve ardından Walt Disney’i kalabalığa tanıtan aktör Ronald Reagan da katıldı. Disney mikrofona adım attı ve ziyaretçilere ilk konuşmasını yaptı:  “Disneyland  sizin arazinizdir. Burada yaşın hiçbir önemi yok, geçmişin hoş anılarını yeniden yaşayabilirsiniz. Gençlik, geleceğe meydan okuma ve vaatlerini tadabilir. Disneyland ideallere adanmıştır. Rüyalar ve Amerika’yı yaratan zor gerçekler… Tüm dünyaya bir sevinç ve ilham kaynağı olması umuduyla. ”

Park, halk için hazır değildi, yiyecek ve içecek bitti, bir kadının yüksek topuklu ayakkabısı, Main Street USA’nın ıslak asfaltına yapıştı ve Mark Twain Steamboat, neredeyse çok sayıda yolcudan neredeyse paramparça oldu.

Her yıl yeni  temalar eklendi

Ancak Disneyland kısa zamanda iyileşti ve Kale, Bay Toad’ın Vahşi Gezintisi, Pamuk Prenses  Maceraları, Uzay İstasyonu X-1, Jungle Cruise ve Sahne Koçu gibi ilgi çekici yerler sayısız çocukları ve ebeveynlerini çekti. Özel etkinlikler ve yeni son teknoloji konumlar sürekli olarak tekrar ziyaret etmeleri için onları teşvik etti. 1965’te, daha büyük bir Disney tema parkı ve Orlando, Florida yakınlarında tasarlandı. Walt Disney 1966’da öldü ve Walt Disney World, 1 Ekim 1971’de O’nun onuruna açıldı. Epcot Center, Disney-MGM Stüdyoları ve Animal Kingdom daha sonra Walt Disney World’e eklendi ve Florida’nın önde gelen turistik yeri olmaya devam ediyor.

1983 yılında, Disneyland Tokyo Japonya’da açıldı ve 1992’de Disneyland Paris ve “EuroDisney”, Marne-la-Vallee’de açıldı. Hong Kong’daki en yeni Disneyland ise , Eylül 2005’te kapılarını açtı.

Sonuç

Hayat sana limon verdiğinde, limonata yaparsın, Walt Disney’in durumunda ise, Anaheim, California, ona portakal bahçeleri verdiğinde, Disneyland’ı yaptı…

 

Başlıklar: , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

06 Ağustos 2018, 21:37

En popüler oyunlardan biri olan GTA serisi, GTA 5 satışları sayesinde rekora koşuyor! GTA 5, en çok satanlar listesinde ilk sıralarda!

boom
GTA 5 Rekor Kırmak Üzere!

Bayan Öğretmene Ölümcül Tekme Batman’da yolda yürürken motosikletli şehir magandasının hedefi olan 23 yaşındaki Devrim Akçakay isimli genç kız, seyir halindeki motosikletliden aldığı ölümcül tekme etkisiyle yere yığıldı. Olayda yaralanan genç, kız bir gün hastanede kaldıktan sonra taburcu edildi. Geçtiğimiz hafta, özel bir rehabilitasyon merkezinde zihinsel engelli öğretmeni olarak çalışan...

Devamını Görüntüle