En Taze

Denizanası Turritopsis Dohrnii Ölümsüzlüğe Anahtar Mı Olacak?

boom
Denizanası Turritopsis Dohrnii Ölümsüzlüğe Anahtar Mı Olacak?

Denizanası Turritopsis Dohrnii  Ölümsüzlüğe Anahtar Mı Olacak?

Ölümsüzlük, insanoğlunun yüzyıllardan beri istediği ve araştırmaktan yılmadığı bir yaşam biçimi… Tek bir iksir, ilaç ya da diyetin insan ömrünü tek bir günde uzattığı henüz kanıtlanmamıştır. Bilimsel “iksirler”, gen terapileri, ölümsüzlük hapları ve klonlanmış yedek vücut ve organlar her zaman denenmiştir.

Ölümsüz Medusa Turritopsis Dohmii insanlık içinde bir mucizeye imza atabilir mi?

Bir Japon bilim adamı ise ölümsüzlük için yanlış yere baktığımıza inanıyor. Shin Kubota’ya göre sonsuz yaşamın sırrı, denizde ve özellikle de hayvanlar içinde en basit organizmalardan biri: ölümsüz medusa olarak bilinen Turritopsis dohrnii adlı mütevazi bir küçük denizanasında olabilir.

 

Denizanası  çeşitlerinden biri olan Turritopsis Dohmii, her zaman yaşamak için mücadele eden yapısıyla teknik olarak bir hidrozoandır.  Bu denizanası için Bilim Adamı Kubota,  “tüm hayvanlar arasında en mucizevi tür” diyor. The New York Times ile yaptığı röportajda, “Yaşamın gizemi, yüksek hayvanlarda gizlenmez. Kökte gizlenmiştir” diyor.  “Ve hayat ağacının kökünde deniz anası var. Ölümsüzlüğün gizemini çözmenin ve insanlara nihai yaşamı uygulamanın kolay olacağını düşünüyorum.” Diye sözlerini tamamlıyor.

İlkel bir hayvanın, hatta küçük parmağınızın boyutunda, beyni olmayan, kalbi olmayan ve anüs olarak ikiye katlanabilen bir ağızdan ibaret bir canlının nasıl olabilir de ölümsüzlük ile sonsuza kadar yaşıyor olabilir? Sorusu belki de bilim adamlarına hayatlarımızı süresiz olarak nasıl uzatabileceğimize dair ipuçlarını veriyor olabilir.

Turritopsis Dohmii araştırmaları 30 yılı aştı

1988 yılına kadar hiç kimse, bir tür hayvanın sonsuza kadar yaşayabileceğini düşünmedi. Elbette, Galapagos’un 200 yıllık veya daha uzun ömürlü dev kaplumbağaları vardı ve bazı büyük timsahların uzun süre yaşayabileceğinden kuşkulanılıyordu.  Dahası, yaşlanma bir ham büyüklük kuralını takip ediyor gibi görünüyordu: yaratık ne kadar küçük olursa ömrü de kısalır.

Ancak o yıl, genç bir Alman deniz biyoloğu olan Christian Sommer, İtalya’daki Portofino denizinde olağanüstü bir keşif yaptı.  Sommer, biyologların neredeyse hiç görmezden geldiği, modası geçmiş bir hayvan sınıfı olan hidrozoanlıları incelemeye karar vermişti.

Kayaların arasında şnorkelle dalış yaparken, Turritopsis de dahil olmak üzere çeşitli rastgele türlerin örneklerini topladı . O zaman tuhaf bir şey fark etti.

Benjamin Button gibi Deniz Anası

Diğer hidrozoanlar gibi, Turritopsis de bir kayaya yapışmış, mercan benzeri bir polip olarak başlayan ve ardından serbest yüzme medusaya açılan bir yaşam döngüsünden geçti. Ancak Sommer, yaratığın yaşlanma sürecinin tersine gittiğini fark etti: medusa-aşamalı hayvanların kendilerini kayalara yeniden bağladıkları, poliplere dönüştükleri ve yaşam döngülerini yeniden başlattıklarını izledi.

Bununla birlikte, 1996 yılına kadar, Cenova’daki bir başka bilim adamı ekibinin, Turritopsis üzerinde Yaşam Döngüsünü Tersine Çevirme başlıklı bir makale yayınlamıştı. Hayvanın, “potansiyel ölümsüzlüğe ulaşma” ölümüne neden olduğu ortaya çıktı. Bilim adamlarından biri olan Ferdinando Boero, yeniden doğmak için bir tırtılın ve bir chrysalis’e dönüşen bir kelebeğin metaforunu kullandı.

Araştırmacılar destek bulmak da zorlanıyor

Potansiyel olarak önemli olsa da, bu keşif göreceli olarak az ilgi görmüştür. Denizanası biliminin dünyası karanlık bir dünyadır. Ama Kyoto’nun güneyinde birkaç saat uzaklıkta tek başına çalışan Kubota, ölümsüz ya da Benjamin Button – medusa davasını ele geçirmeye karar verdi ve şimdi hayatını en önemli hayvan olduğuna inandığı şeyi beslemeye, yetiştirmeye ve eğitmeye ayırıyor. Bir atılımın olası etkilerini göz önünde bulundurarak, az sayıda bilim insanının kendilerini insan yaşlanmasıyla ilgili araştırma yapmaya adadıklarını görmek şaşırtıcıdır. Şarlatanizm kokusu birçokları caydıracak kadar güçlüdür, ancak hibe veren kuruluşlar, insanlara sonsuza dek yaşamak için yollar aradıklarını söyleyen biyologlara para vermekten hoşlanmazlar.

Bilim adamları ve yorumcular, 1997 yılında ölen Jeanne Calment tarafından, 122 yıl süren insan hayatını artırabilecek bir keşif haberi olduğunda, bilim adamları ve yorumcular sonsuza kadar yaşayan insanlar fikrini ortaya atıyorlar.

Sonuç

Tabii ki, yaşam beklentisi  hep yükseğini istemek olacak. Ancak yine de eskiye oranla yaşam süreleri tüm dünyada  önemli ölçüde artmaktadır. Şimdi her iki cinsiyette de ortalama 80 civarında duruyor ve yükselmeye devam ediyor. Bu, iksirlerin yaptığı bir uzatım değil, yaşam standartlarının, daha iyi ilaçların ve daha iyi diyetlerin sonucudur.  İnsan ömrünü artırmak için, daha temel bir şey gereklidir. Tümü hayvan dünyasındaki gözlemlerden ilham alan çeşitli yaklaşımlar önerilmiştir.

Başlıklar: , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

25 Mayıs 2018, 21:07

Nasıl Formda Kalırım ?

Beşiktaş, Fenerbahçe ve Başakşehir’in rakipleri belli oldu 2018 – 2019 sezonu Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi play-off turu kura çekimi İsviçre’nin Nyon kentinde gerçekleştiriliyor. Fenerbahçe’nin Benfica’yı elemesi durumunda bir sonraki rakibi PAOK – Spartak Moskova maçı galibi olacak. Beşiktaş ise LASK Linz’i elemesi durumunda Nordsjælland – Partizan eşleşmesinin galibiyle...

Devamını Görüntüle