Deniz Kirliliği Yakında Balıkları Yok Edebilir! - Gecenin Fotoğrafı
En Taze

Deniz Kirliliği Yakında Balıkları Yok Edebilir!

Deniz kirliliği her geçen gün artıyor ve bu durum deniz canlılarının yok olmasına neden olabilir. Peki, bu konuda neler yapılmalı?

huzunlu
Deniz Kirliliği Yakında Balıkları Yok Edebilir!

Deniz Kirliliği Yakında Balıkları Yok Edebilir!

Çevreyi ve havayı kirlettiğimiz gibi denizleri de kirletiyor ve bu şekilde denizdeki canlılara da ciddi zararlar veriyoruz. Deniz kirliliği son yıllarda giderek artıyor ve ne yazık ki buna dur demek mümkün değil. 2050 yılında artık denizde balık yerine plastik tutabiliriz!

Mevcut rakamlara göre şu anda denizlerde yaklaşık olarak 150 dolarlık plastiğin yüzdüğü söyleniyor. Plastik istilasının bu şekilde devam etmesi durumda 2025 yılında denizlerdeki 3 ton balığa karşılık olarak 1 ton plastik olacakken, 2050 yılında plastik sayısı balık sayısını hayli aşacak.

Denize atılan plastikler nedeni ile balıkların bağırsak ve midelerinde mikro plastikler birikiyor ve bu maddeler insanlara da geçerek çeşitli rahatsızlıklara neden olabilir. Sonuçta denizden tutulan balıklar ile besleniyoruz ve bizim de bu noktada dezavantaj sahibi olduğumuzu söylemek mümkün.

Plastik kullanımının artması deniz kirliliğinin de artmasına neden oluyor

Yapılan araştırmalara göre son 50 yıl içerisinde plastik kullanımı 20 kat artış yaşadı. Bu noktada geri dönüşüm imkanları da elbette arttı ve üstelik insanlar daha fazla bilinçlendiriliyor. Ancak ne yazık ki bu çalışmaların pek bir sonuç verdiğini söylemek mümkün değil. Zira her yıl yaklaşık olarak 12 milyon ton plastik denizlere karışıyor. Basitçe anlatacak olursak, bir dakikada bir kamyon dolusu plastik denize karışıyor.

Okyanuslarda ise şu anda yaklaşık olarak 5 trilyon plastik parçası bulunuyor. Bu plastiklerin yüzde 70’i batık, yüzde 15’i yüzüyor ve kalan yüzde 15’i de kıyıya vurmuş durumda. Ancak okyanustaki plastiklerin büyük çoğunluğunun deniz tabanına çökeceği söyleniyor.

Peki, geri dönüşüm işe yaramıyor mu?

Deniz ve çevre kirliliğini önlemek amacı ile geri dönüşüme teşvik oldukça fazla ancak geri dönüştürülen plastikler de plastik talebinin yalnızca yüzde 6’sını karşılayabiliyor. Günümüzde plastik ürünlerin kullanımı rahat ve pratik olduğu için insanlar da her alanda plastik tercih ediyor. Bu durumda oluşan talebi karşılamak elbette son derece zor.

Türkiye denizleri en çok kirleten ülkeler arasında!

Yapılan bir çalışmada Türkiye’nin denizleri (özellikle Akdeniz’i) en çok kirleten ülkelerden olduğu ortaya çıktı. Akdeniz’de bulunan pisliklerin yüzde 95’i plastik ve bu en fazla plastik atık atan ülke de Türkiye.

Türkiye, Akdeniz’e günde 144 ton plastik atık boşaltımı ile ilk sırada yer alırken 126 ton ile İspanya ve 90 ton ile İtalya da onu takip ediyor. Ülkemizde bir yılda üretilen plastiğin miktarı 1,24 ton iken bu miktarın sadece yüzde 40’ı geri dönüştürülüyor.

Çözüm ne?

Çözüm elbette ki ilk olarak geri dönüşüm ancak yukarıda da bahsettiğimiz üzere plastik geri dönüşüm ne yazık ki artışta olan talebi karşılamaya yetmiyor. Bu noktada tek kullanımlık plastiklere dur demek son derece önemli.

Bu noktada Türkiye’de pek çok çalışma yapılıyor olsa da deniz kirliliği için kesin bir çözüm üretilemiyor ve bunun tek çözümü insanların gerçekten yaptıkları şeyin ne kadar kötü olduğunu anlayabilmesi. Denizlere attığımız plastikler denizdeki canlıları öldürürken bize de zarar veriyor. Bu bilinç yerleşmeden ne yazık ki deniz kirliliğini önlemek de mümkün değil.

Başlıklar: , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

04 Ağustos 2018, 13:30

Türkiye'nin gururu, tamamen yerli üretim olan DAG teleskobu sonunda ilk testini gerçekleştirdi ve 2019'da kullanılmaya başlayacak.

Teknoloji
Türkiye’nin Gururu DAG Teleskobu İçin İlk Test Yapıldı!

Sıcak Havaların Kurtarıcısı Klima Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Yaz mevsiminin kendini aşırı sıcaklarla gösterdiği şu günlerde çok fazla bunalıyoruz. Maalesef bütün pencere ve balkon kapılarını açmak da pek kar etmiyor. Üstelik hele bir de mutfakta yemek yapma derdi bunlara eklenince, klimasız ev tam bir kabus haline geliyor. Bunaltan sıcaklardan şikayetçiyseniz...

Devamını Görüntüle