Çok Öksürmenin Nedeni Nedir ? - Gecenin Fotoğrafı
En Taze

Çok Öksürmenin Nedeni Nedir ?

Çok öksürmenin nedeni nedir ? Öksürmenin nedenleri ve neden olabilecekleri ile ilgili genel bir bilgilendirme yaptığımız yazımız.

boom
Çok Öksürmenin Nedeni Nedir ?

Çok Öksürmenin Nedeni Nedir ?

Çok öksürmenin nedeni nedir ? Öksürükler üst solunum yolunun rahatsızlığından meydana gelmektedir. Bunun dışında çok ciddi hastalıkların da belirtisi olabilir. Belirtilerin ve öksürüğün nedenlerinin detaylı ve doğru olarak değerlendirilmesi ve teşhis edilmesi gerekir.

Öksürük Nedir?

Öksürük aslında bir hastalık değildir. Boğazınızı ve solunum yollarınızı temizlemeniz açısından gerçekleştirilen bir tepkime ve savunma mekanizmasıdır. Öksürükler de kendi içerisinde ikiye ayrılabilir balgamlı-balgamsız ve kronik-akut olarak iki farklı şekilde sınıflandırılabilir. Balgamlı öksürükler prodüktif öksürüklerdir. Balgamsız öksürükler ise kurudur ve boğazda bir gıcık hissine neden olabilir. Akut öksürükler ise genellikle hastalıklar ile birlikte başlayan sinüzit, farenjit, nezle, akciğerlere yabancı cisim kaçması gibi nedenlerle ortaya çıkar. Kronik öksürükler bazen senelerce devam edebilir.

Aslında genel olarak öksürüğün başlıca nedenleri olabilir. Bunlar geniz akıntısı, kullandığınız ilaçlar ve etken olabilecek bir çok şey olabilir. Hatta psikolojik rahatsızlıklarda öksürüğe neden olur. Psikojenik öksürük, “alışkanlık öksürüğü” veya “tik öksürüğü” olarak da isimlendirilir. Ergenlik dönemlerinde ve çocuk yaşlarda sıkça görülebilir.

Hekiminize Danışmak İçin Geç Kalınmamalı

Öksürük tedavilerinde; öksürüğe neden olan hastalık tanısının gecikmemesi ve tedavi süresinin daha kısa sürmesi için ilaç veya şurup kullanımının mutlaka doktor kontrolünde olması gerekmektedir.

  • Öksürük, 3 haftadan uzun sürüyor ve antibiyotik tedavisine cevap vermiyorsa,
  • Öksürüğe yüksek ateş ve ciddi nefes darlığı eşlik ediyorsa,
  • Balgamda kan görüldüyse mutlaka bir doktora başvurulması gerekir.

Çok Sigara İçmek Öksürüğe Neden Olur Mu ?

Sigara içen insanlarda gün içinde içilen miktarın sayısında bir artış yaşandığında bronşlarda balgam üretimi yükselir ve artar. Bu sürekli olarak artış gösterirse kronikleşebilir genellikle ihmal edilir. Öksürmeye başladığınızda lütfen bir hekime başvurun ve profesyonel olarak tedavi olun. Çok ciddi hastalıkların teşhisi ve önüne geçilmesi için geç kalmayın.

Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Öksürüğe neden olan etkenleri öğrendikten sonra bunun en sağlıklı yöntemi tabi ki hekimlere başvurmaktan geçmektedir kendinizi tedavi edebileceğiniz doğal yöntemlerde vardır bunlardan bazıları şu şekilde ;

  • Düzenli ve dengeli beslenmek, özellikle kış aylarında yeterli C vitamini almak ve meyve sebze tüketimini arttırmak önemlidir.
  • Her türlü tozlu ve kirli ortamdan uzak durmak ve bolca nefes alabileceğiniz rahat ve solunum düzeyi yüksek alanlarda bulunmak çok önemlidir.
  • Vücut direncini korumak için düzenli spor veya yürüyüş yapmak spora önemli düzeyde önem vermek hareketsiz kalmamaya özen gösterilmelidir.
  • Halsiz veya yorgun düşmemek için uyku sürelerine dikkat etmek ve vücudu dinlendirmek gerekir.
  • Bol sıvı almak gerekmektedir.

Bal ve zencefil boğazınızı çok yumuşatabilir. 1 yemek kaşığı bal ve zencefili yemenizi önerebilirim ancak tabi ki en sağlıklı bilgiyi hekimlerden almalısınız.

 

Başlıklar: , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

31 Temmuz 2018, 12:08

Simide zam geliyor

Göbeklitepe UNESCO listesinde, Şanlıurfa turiste doymuyor Şanlıurfa’nın merkez Haliliye ilçesinde, şans eseri bir çiftçinin tarlasında bulunan Göbeklitepe UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alındı.  1 Temmuz itibariyle yayınlanan UNESCO listesinde Dünyanın en eski tapınağı olarak Göbeklitepe de yer aldı. Bu gelişme sonrasında Şanlıurfa yerli ve yabancı turist akınına uğradı. En eski...

Devamını Görüntüle