Bugün Günlerden Nelson Mandela… - Gecenin Fotoğrafı
En Taze

Bugün Günlerden Nelson Mandela…

boom
Bugün Günlerden Nelson Mandela…

Bugün Günlerden Nelson Mandela…

Nelson Mandela, 1994’e kadar ülkesine hizmet veren Güney Afrika’nın ilk siyah cumhurbaşkanı oldu. 1993’te küresel barış yapmanın sembolü olan Nobel Barış Ödülü’nü kazandı. Aramızdan 2013 yılında ayrılan ırkçılık karşıtı Nelson Mandela bugün yaşasaydı 100.üncü yaşını kutluyor olacaktı.

Mandela Günü

2009 yılında, Mandela’nın doğum günü (18 Temmuz), küresel barışı desteklemek ve Güney Afrikalı liderin mirasını kutlamak için uluslararası bir gün olan Mandela Günü ilan edildi. Nelson Mandela  Hafıza Merkezine göre, yıllık etkinlik, dünya çapındaki vatandaşların Mandela’nın yaşamı boyunca savaştığı ilkeler için teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Nelson Mandela Center of Memory’in web sitesinde yer alan bir bildiri şöyle diyor: “Mandela hayatının 67 yılını insan hakları için savaştı.. Tek sorduğumuz, herkesin seçtiği yardım kuruluşunu destekleyip desteklemediği öğrenmektir. Sadece hayatınızın 67 dakikası ile yardımlaşarak yaşanacak bir dünyayı inşa etmek zor değildir. “

Nelson Mandela kimdir?

Nelson Rolihlahla Mandela (18 Temmuz 1918 – 5 Aralık 2013), şiddetsiz bir ırkçılık karşıtı, siyasetçi ve hayırsever, 1994’ten 1999’a kadar Güney Afrika’nın ilk siyah başkanı oldu. 20’li yaşlarında ırkçılık karşıtı harekete aktif olarak dahil oldu. Mandela 1942’de Afrika Ulusal Kongresi’ne katıldı. 20 yıl boyunca Güney Afrika hükümetine ve ırkçı politikalarına karşı barışçıl, şiddetsiz bir meydan okuma kampanyasını yönetti. 1962’den itibaren, Mandela siyasi suçlardan dolayı 27 yılını hapiste geçirdi. 1993’te Mandela ve Güney Afrika Başkanı F.W. de Klerk, ülkenin ırkçılık sistemini bitirme çabalarından ötürü Nobel Barış Ödülü’nü ödüllendirdi. Gelecek nesiller için, Nelson Mandela dünya çapında sivil haklar aktivistleri için bir ilham kaynağı olmaya devam edecek.

 

Nelson Mandela ne zaman ve nasıl öldü?

Nelson Mandela, 5 Aralık 2013’te, 95 yaşındayken Güney Afrika’nın Johannesburg şehrinde evinde öldü. Ocak 2011’de bir akciğer enfeksiyonu geçirdikten sonra Mandela, 2012 yılının başlarında bir mide rahatsızlığı için ameliyat olmak üzere Johannesburg’da kısa bir süre hastaneye kaldırıldı. Birkaç gün sonra taburcu edildi, daha sonra Qunu’ya döndü. Mandela, tekrarlayan akciğer enfeksiyonu ile ilgili daha fazla test ve tıbbi tedavi için Aralık 2012, Mart 2013 ve Haziran 2013’te birçok kez hastaneye yatırıldı.

Haziran 2013’teki hastane yatışının ardından, Mandela’nın karısı Graca Machel, kocasının yanında kalmak için Londra’da planlı bir ziyareti iptal etti ve kızı Zenani Dlamini, babasıyla birlikte olmak için Arjantin’den Güney Afrika’ya geri döndü. Güney Afrika’nın başkanı Jacob Zuma, Mandela’nın Mart 2013 tarihli sağlık konusuyla ilgili kamuoyunun kaygısını dile getirerek, dua  ile destek talebinde bulundu: “Sevgili Madiba’mız için Dünya ve Güney Afrika  dua ediyoruz.” Dedi.

Mandela’nın ölümüyle ilgili olarak Zuma, Mandela’nın mirasından bahseden bir bildiri yayınladı: “Nerede olursak olalım dünyanın neresinde olursak olalım, hiçbir yerde sömürülen, ezilen, ya da hiç kimsenin sömürülmediği bir toplum vizyonunu yeniden elde etmek için çaba harcayalım. “dedi.

Çocuklar ve Eşleri

Mandela üç kez evlendi ve altı çocuğu vardı. İlk karısı Evelyn Ntoko Mase ile 1944’te evlendi. Çiftin dört çocuğu vardı: Madiba Thembekile  (1964), Makgatho ( 2005), Makaziwe Ve Maki. Mandela 1957’de ilk karısından boşandı. 1958’de Mandela, Winnie Madikizela ile evlendi; çiftin iki kızı, Zenani (şimdi Güney Afrika’nın büyükelçisi) ve Zindziswa (Danimarka’nın Güney Afrika büyükelçisi) oldu. Çift  1996’da ayrıldı. İki yıl sonra, 1998’de Mandela, Mozambik’in ilk Eğitim Bakanı Graca Machel ile evlendi. 2013 yılında ölümüne kadar onunla evli kaldı.

Film ve Kitaplar

1994’te Mandela otobiyografisini, “Özgürce Özgürlüğe Yürüyüşü”’nü yayınladı, birçoğu gizlice hapishanede yazılmıştı. Kitap, 2013 yapımı Mandela: “Long Walk to Freedom”’a ilham verdi. Ayrıca, hayatında ve mücadelelerinde bir dizi kitap yayınladı; aralarında “Özgürlüğe Kolay Yürüyüş Yok”; “Nelson Mandela: Mücadele Hayatım”; ve “Nelson Mandela’nın Favori Afrika Halkları”

 

 

 

Başlıklar: ,

Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

Pelin 18 Temmuz 2018

Teşekkürler video güzel

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

22 Temmuz 2018, 18:01

Samsung S9+ Akıllı Telefonlar Arasında Dünya Birincisi Oldu

Blogspot Türkiye’de Engellendi Dün gece (24 Temmuz 2018) itibari ile yaşanan blogspot uzantılı blog sitelerine erişim engellendi. Blogspot Türkiye’de engellendi. Bir çok kullanıcı bu konuyla ilgili mağdur olduklarını belirtti. Türkiye Blokları İnternet Gözlemevi tarafından doğrulanarak 24 Temmuz 2018’de Türkiye’de engellendi. Blog sayfalarının TTNet ve Uydunet dahil olmak üzere birçok İSS’de kullanıldığını doğrulamış...

Devamını Görüntüle