Sanal Alemde En Değerli Dijital Para Bitcoin - Gecenin Fotoğrafı
En Taze

Sanal Alemde En Değerli Dijital Para Bitcoin

Teknoloji
Sanal Alemde En Değerli Dijital Para Bitcoin

Bitcoin Nedir?

Bitcoin, günümüzde oldukça yaygın olarak kullanılan sanal ortamın en çok bilinen dijital para birimidir. Güvenle alışveriş yapılabilen bu kripto para, dünyada geleceğin para birimi olarak nitelendiriliyor. Para biriminin kısaltılmışı olan BTC olarak ta bilinir. Sanal dünyanın olanakları ve teknolojileri yardımı ile 2009 yılında ilk olarak Satoshi Nakamoto kullanıcı adlı kişi tarafından ‘’protokol’’ ismi ile yayınlanmıştır. 2009 yılından 2018 yılına kadar uzanan macerası sayesinde şuanda kripto paraların en değerlisi olarak tanımlanmaktadır. Aynı zamanda herhangi bir bankaya ya da işletmeye bağlı olmayan Bitcoin, ödeme esnasında ödeme zinciri oluşturur. Ödeme zincirinin oluşmasının ardından birbiri ile bitcoin üzerinden alışveriş yapan kişiler onay verdikten sonra bu veriler bir daha değiştirilmemek üzere kripto yöntemi ile kilitlenir ve blok haline getirilir. Günümüzde oldukça değerli olan dijital para bitcoin tüm yatırımcıların yorumlarına ve fikirlerine göre geleceğin tek para birimi olacağı söylentiler arasında yer alıyor.

 

Bitcoinin Algoritması Nasıl Çalışır?

Bloklar ya da zincirler halinde kripto yöntemi ile kilitlenen veriler oldukça güvenli bir şekilde saklanır. Algoritma olarak uzmanca tasarlanmış bitcoin, hacklenmeye ya da saldırıya uğratılmaya kalkıldığı an bu başarısız olacaktır. Neden mi? İşte bu sorunun tam yanıtı ise şöyle; bitcoin yapımcıları bitcoin kullanan bilgisayarları ya da sunucuları hacklenmemesi için bitcoin kullanan tüm bilgisayarları merkez olarak belirlemiştir. Böylelikle tüm bitcoinin bağlı olduğu bilgisayar tek değildir. Yani tek bir bilgisayarın ya da sunucunun hacklenmesi ile merkezi belli olmadığı için sistem ele geçirilememektedir.

Bitcoin Nasıl Kazanılır?

Bitcoin elde edebilmek için belirli birkaç yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerden en yaygın kullanılanı ise bitcoin madenciliğidir. Bitcoin madenciliği yaparak bitcoin elde edebilirsiniz. Bitcoin madenciliği yapan yazılımları bilgisayarınıza indirebilir, bitcoin kazanmaya başlayabilirsiniz. Madencilik yöntemi ile çalışan uygulamalar Android cihazlarda kullanılıyor ise, Android işletim sistemine sahip cihazların İşletim sistemlerine kullanarak bitcoin kazım çalışması yapar. Eğer madencilik yöntemi ile bitcoini bilgisayarınızda kazanmak istiyor iseniz, madencilik uygulamaları bilgisayarınızın ekran kartını ve gerektiği zamanlarda da işlemcisini kullanmaktadır. Madencilik uygulamaları dışında sanal borsa sitelerine yatırım yapılarakta normal bir para bitcoine çevirilebilir.

Bitcoin İle İlgili Bilinmesi Gereken Birkaç Şey;

Uzman bilişim teknolojileri bilgisi ve uzman programlar aracılığı ile yazılım tabanlı olarak geliştirilen Bitcoin, sınırlı bir kaynağa sahiptir. 2009 yılında Satoshi Nakamoto kullanıcı adıyla bitcoin’in yayılmasını sağlayan kişi üreticiler ve yapımcılar hatta kullanıcıları da dahil takma isimlerle işlem yapabilmektedirler. Aynı zamanda dünyanın en yaygın olarak kullanılan dijital bitcoin parası, internet ve teknoloji çağının en büyük buluşu olmasına rağmen bitcoin ile alakalı herhangi bir hukuksal mevzuat bulunmamaktadır.

Başlıklar: , , ,

Yorumlar

Yazıya 2 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

Fadime könüş 8 Temmuz 2018

Harika yorum Baki Bey tebrik ederim sizi. 🙂

Fadime könüş 8 Temmuz 2018

Çok güzel yazmışsınız çok güzel yorumlamışsınız.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

26 Temmuz 2018, 12:26

Bedelli Askerlik’te Son Dakika Değişen Madde

İyi ki doğdun Cat Stevens, İyi ki doğdun Yusuf İslam… Bu şarkıyı duymayan sanırım yoktur.  Steven Demetre Georgiou olarak doğan, ardından müzik dünyasında Cat Stevens olarak ünlenen,  1977 yılında İslamı seçtikten sonra Yusuf İslam adını alan  bugün 70.yaşını kutlayan sanatçıyı anmadan edemedik. Cat Stevens kimdir? Cat Stevens, 21 Temmuz 1948’de...

Devamını Görüntüle