Bitcoin Geleceği Hakkında Muhtemel 3 Senaryo - Gecenin Fotoğrafı
En Taze

Bitcoin Geleceği Hakkında Muhtemel 3 Senaryo

Popüler kripto para birimi bitcoin nereye doğru ilerliyor? İşte bitcoin geleceği hakkında muhtemel 3 senaryo!

boom
Bitcoin Geleceği Hakkında Muhtemel 3 Senaryo

Bitcoin Geleceği Hakkında Muhtemel 3 Senaryo

2017 yılında yaşadığı rekor artış ile kripto para gündemine bomba gibi düşen bitcoin, ne yazık ki dengesiz hareketleri ile korkutuyor. Çok hızlı bir şekilde değer kaybedip aynı şekilde değerlenen en popüler kripto para birimi bitcoin, şu anda konuşulduğu gibi önümüzdeki yıllarda da gündemdeki yerini koruyacak gibi görünüyor. Peki, bitcoin geleceği hakkında neler söyleyebiliriz? İşte analistlerin bitcoinin geleceği hakkındaki muhtemel 3 senaryosu.

İlk senaryo: Borsanın çökmesi

Bitcoinin geleceği hususunda en etkili faktörlerden bir tanesi şüphesiz ki kripto para borsaları. 2014 yılında çöküş yaşayan kripto para borsası Mt. Gox, yaklaşık olarak 650 bin bitcoin kaybı yaşamıştı. Bu miktar o yıl her ne kadar yüksek bir reel para miktarına denk gelse de şu andaki değerinden daha yüksek değil.

Başarısızlık ya da borsanın çökmesi gibi bir durum yaşandığı takdirde kripto para sektörüne olan güvenin kaybolmaya başlaması mümkün. Bu durumun sonucunda da emtia ve para kayıplarının yaşanması muhtemel. Zira geçtiğimiz haftalarda gerçekleşen 8 milyon dolar değerinde kripto paranın çalınması bu sektöre olan güveni biraz zedelemişti.

2. senaryo: Bitcoinin modası geçebilir

Bitcoin geleceği hakkındaki bir başka etkili faktör ise popülerliktir. Bitcoin Cash ve diğer çatallanmaların bitcoinden ayrılmış olmasının esas sebebi orijinal kripto para birimi olan bitcoinin kapasitesinin yeterli olmayışıydı. Hali hazırda bitcoine göre bitcoin cash çok daha fazla işlemi aynı blokta gerçekleştirebiliyor ve aynı zamanda daha yüksek kapasite ve hıza sahip durumda.

Bitcoin transferinin bazen saatler sürebilmesi hatta işlemin sistem tarafından reddedilmesi muhtemel. Ayrıca bitcoinin eskiye göre çok daha masraflı hale geldiği bilinen bir gerçek. Bu durum yatırımcıları bitcoinden soğutabilir ve zaman içerisinde bitcoin popülerliğini kaybetme durumu ile karşı karşıya kalabilir.

3. senaryo: Devletler bu konuda önlem alabilir

Devletlerin bitcoin kullanımını önlemeye yönelik bazı hamleleri olabilir. Zira Hint Maliye Bakanlığı tarafından yapılmış olan, kripto paraların yasaklanacağına dair sözlü açıklama bile pazar değerinin yaklaşık olarak yüzde 25 azalmasına neden olmuştu. Bu esnada iki gün içerisinde 3 bin dolar değer kaybetmiş olan bitcoin, Rusya, Birleşik Devletler ve Çin gibi büyük devletlerin bu yönde yasak açıklamaları olduğu takdirde ciddi anlamda değer kaybedebilir.

Elbette devletler tarafından yapılan açıklamalar ya da yasaklamalar sonrasında bitcoinin tamamen varlığını yitireceğini söyleyemeyiz ancak popülerliğini ve parlaklığını ciddi anlamda yitirebilir. Bu noktada bitcoin geleceği hakkında yeniden büyük endişelerin ortaya çıkması da oldukça mümkün.

Başlıklar: , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

19 Temmuz 2018, 13:25

Çağan Irmak’tan Yeni Film “Bizi Hatırla”       

YKS Tercih Kılavuzu Nasıl İncelenmeli? YKS sonuçlarının açıklanmasının ardından tercihlerin birkaç gün içinde başlaması adayları sıkı bir araştırma sürecine itti. ÖSYM tarafından yayınlanan YKS tercih kılavuzu sayesinde üniversite adaylarının istedikleri okulların taban puanları ve sıralamaları incelenebiliyor. Sistem değişikliği nedeniyle bu sene değişeceği düşünülen sıralamalar ve taban puanlar konusunda adayların çok...

Devamını Görüntüle