Bir Türlü Anlayamadığınız Kedi Davranışları Aslında Çok Şey Anlatıyor! - Gecenin Fotoğrafı
En Taze

Bir Türlü Anlayamadığınız Kedi Davranışları Aslında Çok Şey Anlatıyor!

Minik dostlarımız kediler bazen garip hareketleriyle bizi endişelendirebiliyor. Peki, bu garip kedi davranışları bize ne anlatıyor?

hahah
Bir Türlü Anlayamadığınız Kedi Davranışları Aslında Çok Şey Anlatıyor!

Kediler belki de hayvan aleminin en gizemli türüdür ve onları anlamak çoğu zaman zor olabilir. Yine de her hallerine koşulsuz şartsız hayran olduğumuz, bize gösterecekleri küçücük bir sevgi kırıntısı için şaklabana dönüştüğümüz ve mırlamalarıyla adeta bizi büyüleyen kediler bizim için vazgeçilmez. Peki, kedi davranışları bize neler anlatıyor? Aslında fark etmesek de bize sevgilerini gösteriyor olabilirler mi?

Bu içerik sayesinde artık küçük dostlarımızı daha iyi anlayabileceksiniz!

Kedi davranışları arasında en garip olmaya aday: Kedilerin bulduğu her kutunun, çantanın ya da poşetin içine girmesi!

Biz onlara rengarenk, çeşit çeşit oyuncaklar alalım, etraflarında pervane olalım onlarsa gidip boş bir kutuyla oynasın ya da çantanın içine girip bize öylece baksın. Bu elbette kulağa garip bir kedi davranışı gibi geliyor ancak aslında bunun şaşırtıcı bir açıklaması var.

Kediler kutuları ve içine girebilecekleri diğer şeyleri sığınak olarak görür. Dünyaya açık ve savunmasız olmak yerine bir kutunun içinde güvende olmayı tercih ederler. Yani aslında bu garip kedi davranışları arasında yer alacak bir seçenek olmayabilir.

Kuyruk sallamaları bile mesaj içeriyor!

Kedilerin durumunu en iyi anlatan şey kuyruk sallama şekilleridir. Eğer kedinizin kuyruğu dik ve ucu da hafif kıvrık durumdaysa bu onun heyecanlı olduğunu gösterir. Genellikle yavru kedilerin kuyrukları bu şekildedir zira onlar uyanık oldukları her an oyun oynamak isterler.

Kedinizin kuyruğu hafif sallanıyor ancak kulakları gerideyse bu onun koşacağını ya da saldıracağını gösterir. Bu kedilerin hedefe kilitlendiğinin göstergesidir. Eğer kuyruğu dümdüz havada duruyorsa muhtemelen sizi gördüğüne sevinmiştir ve kendini sevdirmek istiyordur. Ancak eğer kuyruğu havadayken kabarık şekildeyse mümkünse ondan uzak durun çünkü küçük dostunuz epey sinirli!

Ama üzülmeyin, kediniz onu ne kadar sevdiğinizi anlıyor ve aslında bunu size gösteriyor. Kuyruğunu aşağı bırakmış şekilde sağa sola doğru sallıyorsa sizin onu ne kadar sevdiğinizi biliyor demektir. Ancak aynı durumda kuyruğu bacaklarının arasındaysa küçük yaramaz bir şeylerden korkmuştur.

Patileriyle yaptıkları yoğurma hareketleri gerçekten hepimizi merakta bırakıyor!

Bazıları kedilerin yaptığı bu yoğurma hareketini masaj yapmak olarak değerlendiriyor ancak bu komik olduğu gibi doğru değil ve inanılmaz bir açıklaması var. Kedilerin yoğurma hareketi aslında annelerini emdikleri zamandan kalma bir alışkanlık. Kediler annelerini emerken patileriyle onu yoğurur ve bu şekilde sütün gelmesini sağlar.

Kedinizin yetişkinken bile bu hareketi yapmasının nedeni ise annesinin yanındaki o rahatlık ve huzura sahip olduğunun göstergesi, yani bu minik güzellik sizin yanınızda kendini çok iyi hissediyor. Üstelik eğer bu hareketi sizin üzerinizde yapıyorsa sizi annesi gibi görüyor demektir. Gözlerinizin dolduğunu tahmin edebiliyoruz 🙂

Severken aniden ısırmaları ya da tırmalamaları korkutucu, değil mi?

Kedilerin en korkutucu yanlarından bir tanesi de aniden ısırıp tırmalamalarıdır ve bu pek çok kesimde nankörlük olarak nitelendirilir. Ancak böyle bir durum söz konusu değil ve kedilerin bu hareketi bize iki şey anlatıyor.

İlk olarak, kediniz sizinle şakalaşıyor olabilir. Kediler aslında çok fark ettirmeseler de şakacı hayvanlardır ve bu hareketleri oyun oynadıklarını gösterebilir. Bunun yanı sıra kediniz aniden atağa geçtiyse onun hoşlanmadığı bir yerine dokunmuş olabilirsiniz. Küçük dostlarımız bazen avcılık ve oyun arasında ani olarak mod değiştirebilir ancak korkmayın, sizi hala çok ama çok seviyor.

Sonuncusu ve en güzeli: Mırlama

Mırlamak kediler ile özdeşleşmiş bir kavramdır ancak neden mırladıkları hala sırrı çözülememiş bir gizemdir. Bu konudaki genel düşünce ise mutlu olduklarında mırladıkları yönündedir. Ancak bu düşüncenin aksine kediler korkunca, acı duyarken ya da ağrı çekerken de mırlayabilir.

Araştırmalara göre kedilerin mırlaması insanlar üzerinde oldukça iyi etkiler bırakıyor. Kan basıncından mutluluk hormonuna kadar pek çok konuda insanlara fayda sağlayan kedi mırlaması aynı zamanda içimizi de ısıtıyor.

Başlıklar: ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

11 Temmuz 2018, 04:34

Daha Piyasaya Çıkmadı Ama Efsane Oldu:  Galaxy X Samsung’un Katlanabilir Telefonu

Çiçek Bahçesindeymiş Gibi Hissettiren Yaz Parfümleri Yazın ortasında olmamıza rağmen sıcak havalar peşimizi bırakmıyor. Havalar sıcak bile olsa düğünler, festivaller, partiler derken katılınacak etkinlik sayısında da azalma olmuyor. Yaz parfümleri bu sıcak havalarda kötü kokunun önüne geçerek kendinizi de daha ferah hissetmenizi sağlıyor. Peki doğru yaz parfümü nasıl seçilir? Yaz...

Devamını Görüntüle