Bilgisayar Alınırken Nelere Dikkat Edilmelidir? - Gecenin Fotoğrafı
En Taze
12 dakikada okuyabilirsiniz

Bilgisayar Alınırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Teknoloji
Bilgisayar Alınırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Günümüzün en teknolojik ve olmazsa olmazlarından olan Bilgisayara her daim ihtiyaç duymaktayız. Birçok kişi ya da birey tarafından bu konu oldukça basit görülebilir, fakat doğru seçimi yapabilmek için belirli parçalar ile ilgili bilgi sahibi olunması gerekir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte bilgisayar parçaları ile alakalı birçok bilgi kirliliği bulunmaktadır. Fakat bilgisayar seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken birkaç kural vardır. En iyi bilgisayar kavramı hiçbir zaman yoktur. Bilgisayarın verimli ve iyi çalışması kullanıcının kullanım şekline göre değişiklik gösterir. Değişiklik göstermesinden dolayı elbette piyasadaki en iyi parçaların bir araya gelmesi ile iyi bir bilgisayar oluşturulabilir. Fakat bu bilgisayarı hangi amaçla kullanacağınıza göre değişir. Oyun bilgisayarı almak istiyor iseniz, En önce yapacağınız işlem, Ekran kartını kontrol etmektedir. Ekran kartının modelini hızını serisini öğrenerek detaylı bilgi alarak bu adımla başlayabilirsiniz. Ekran kartı aşamasından olumlu sonuç aldıktan sonra yani istediğiniz oyunları oynatabilecek ekran kartı olduğundan emin olduktan sonra anakart ve ram özelliklerini de kontrol etmeniz bu parçalar ile alakalı detaylı bilgili öğrenmeniz gerekmektedir.

Anakart


Anakart bilgisayarın bel kemiği olarak bilinir. Anakart’ın üzerindeki devreler bileşenler sayesinde diğer bilgisayar parçaları arasındaki ilişkinin sinyallerle devam etmesini sağlar. Anakartlar her parçada olduğu gibi belirli modellerde üretilirler. Bu modellerin ayrı ayrı özellikleri bulunur ve her anakart belli bir kesim ram kapasitesini belirli bir kesim işlemciyi destekler. Bundan dolayı öncelikle diğer parçaların kontrolünü sağlayıp en son anakartın kontrolünü sağlarsanız ya da bilgisayar toplarken diğer parçaları temin edip en son parçalara uygun en yüksek anakartı temin etmeye çalışır iseniz, daha faydalı bir bilgisayar elde etmiş olursunuz.

İşlemci


Bilgisayarın beyni olarak nitelendirilen işlemci dikkat edilmesi gereken en önemli parçalardan birisidir. Bilgisayardaki yapmış olduğunuz işlemleri gerçekleştiren parçadır. Piyasada ise en ünlü olan iki işlemci markası bulunmaktadır. İşlemcilerin en çok tercih edilen markası olan Intel, genellikle programsal işler için tercih edilir. AMD marka işlemciler ise grafik konusunda oldukça iyi akıcılığı iyi sağlayan işlemci modeli olarak bilinir. İyi işlemcinin bilgisayardaki rolü çok büyüktür. İyi işlemci demek daha fazla hız demektir.

Ram


Bilgisayarın çalışması ve işlemi sırasında geçici olarak bilgi depolayan ara birimdir. Bilgisayarda tarayıcıda işlem yapıyorsunuz ve birden fazla sekme açmak zorundasınız ya da sık sık sekmeler arasında geçiş yapmak istiyorsunuz bu gibi kısımlarda ise ram hafızası kullanılmaktadır. Ramın hızı bilgisayarın hızına doğrudan etki etmekle birlikte, bilgisayarın olmazsa olmazlarından. Aksi takdirde ram olmayan bir bilgisayardan kesinlik görüntü alamazsınız.

Ekran Kartı


Ekran kartı bilgisayarda yapılan işlemleri grafiğe döken görüntü sağlayabilen bir parçadır. Oyun bilgisayarına sahip olmak isteyenler ve oyun oynamak isteyenler için olmazsa olmaz parçalardan birisi. Ekran kartı demek ekstra canlılık ekstra akıcılık ekstra gerçeklik demektedir. Ekran kartı olmadan sanal alemdeki bir çok oyunu oynayabilmek mümkün değildir. Oyun oynayabilmek ve ileri ki zamanlarda da kullanabilmek için ekran kartının en üst modelini temin etmeye gayret gösterin. Tam performans göstermesi durumunda oyunun zevkine daha fazla varacaksınız.

Başlıklar: , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

08 Ağustos 2018, 12:01

Naim Süleymanoğlu’nun Japon Kızı  

Muğla’dan köpeğe yapılan işkence, Gemlik’ten yunus balığı katliamı haberleri insanın kanını donduruyor  Sosyal Medyanın hayatımıza en büyük katkısı  bugünlerde sanırım sizlerde katılacaksınız hayvanlara acımasızca işkence yapanların deşifre edilmesi oldu. İnsanlığımızdan utanır hale geldik ve hatta neredeyse hangisi hayvan diye birbirimize sorar olduk. İşte Hayvanlara yapılan işkencelere ait en son haberlerin...

Devamını Görüntüle