Bedelli Askerlik’te Son Dakika Değişen Madde - Gecenin Fotoğrafı
En Taze

Bedelli Askerlik’te Son Dakika Değişen Madde

boom
Bedelli Askerlik’te Son Dakika Değişen Madde

Bedelli  Askerlik’te Son Dakika Değişen Madde

Türkiye gündeminde yaklaşık 15 gündür Bedelli Askerlik konusu oldukça yoğun ilgi görüyor. 6 Milyondan fazla kişiyi ilgilendiren Bedelli Askerlik Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edildi. Dün akşam itibariyle torba yasa olarak adlandırılan içinde Bedelli Askerliği de bulunduran torba yasa Genel Kurul’dan geçti. TBMM’nin Genel Kurulu’nda Bedelli Askerlik son dakika değişikliği de yaşandı. 31 Aralık 1993 tarihi ile yasa olarak tasarlanan Bedelli’de tarih 1 Ocak 1994 olarak değiştirildi. Böylece 10.000 kişinin daha bu yasadan yararlanması sağlandı.

Temel Eğitim 21 gün

Türkiye Büyük Millet Meclis’nde oylanan yasa için muhalefet partilerinin “21 günlük temel eğitim kalksın” önergesine AKP –MHP ittifakı kabul etmedi. Bu durumda yurtdışında yaşayanlar 2.000 Euro Türkiye’de yaşayanlar 15.000 TL karşılığında 21 günlük temel eğitimi alarak askerliklerini tamamlayacaklar. Kanun tasarısında 31 Aralık 1993 doğumluları kapsaması değişikliğine gerekçe olarak da 31 Aralık doğumluların nüfuslarının 1 Ocak itibariyle çıkarıldığı gösterildi. Böylece tarih de 1 Ocak 1994 olarak değiştirilmiş oldu.  Milli Savunma Bakanlığı’nın isteği üzerine yapılan Bedelli Askerlik son dakika değişikliğinden yaklaşık 10.000 kişinin daha Bedelli Askerlik kapsamına girdiği bildirildi.

Şehit Ailelerine “Bedelli Desteği”

CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, Bedelli Askerlik’ten devletin kasasına girecek gelirin % 5’inin şehit ailelerine verilmesini önerdi. Ancak önerge reddedildi.

Kamu’da görev yapan Bedelli Askerlik yapacaklar 21 gün izinli sayılacak

Kamuda çalışıp askerlik görevini yerine getirmek için Bedelli Askerlik’ten yararlanacak olanlar 21 gün temel eğitim süresince izinli sayılacaklar. Kamuda çalışanlar içinde en çok doktorların Bedelli Askerlikten yararlanacağı bilgisi veriliyor. İHA’dan alınan bilgiye göre kamuda görev yapan 17.001 doktor, 810 hakim ve savcı, 203 akademisyen, mülki ve idari sorumlulardan 99 kişi Bedelli Askerlik ile askerlik görevlerini tamamlayacaklar.

 

Başlıklar: , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

30 Temmuz 2018, 13:10

Cami’de Cinsel Taciz

Ürün çeşitliliğini sürekli artırmayı hedefleyen Apple renkli iPhone seçenekleri sunmaya hazırlanıyor. Apple Iphone dünya genelinde severek kullanılan modellerden bir tanesi. Kısa süre içinde çok hızlı bir ilerleme kaydedip, dünyada en fazla tercih edilen telefonlardan olmayı başardı. Fakat son zamanlarda Samsung ile girdikleri rekabet, Apple için hız kesmeden yenilikleri sürdürmek zorunda...

Devamını Görüntüle