Bedelli Askerlik Resmi Gazete'de Yayınlandı - Gecenin Fotoğrafı
En Taze

Bedelli Askerlik Resmi Gazete’de Yayınlandı

boom
Bedelli Askerlik Resmi Gazete’de Yayınlandı

Bedelli Askerlik Resmi Gazete’de Yayınlandı

Bedelli Askerlik ile ilgili tüm ayrıntılar merak edilirken, yasanın Resmi Gazete’de yayınlanmasıyla birlikte başvuru süreci de başlamış oldu.

“Askerlik Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’de (KHK) Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”  içinde yer alan Bedelli askerlik düzenlemesi Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yurtdışında yaşayanlar için 38 Yaş Sınırı Kaldırıldı

Resmi Gazete’de yayınlanan kanunla, yurt dışında yaşayan ve bedelli askerlikten yararlanmak isteyenler için belirlenen 1.000 euroluk miktar 2.000 euroya çıkarıldı. 38 yaş sınırının da kaldırıldığı ayrıntısı dikkat çekti.

Bedelli askerlik düzenlemesi yürürlükte

Kanuna göre, bedelli askerlikten yararlanmak isteyenler, yurt dışında oturma veya çalışma iznine sahip olan işçi, işveren sıfatıyla veya bir meslek ya da sanatı icra ederek, en az 3 yıl süreyle yabancı ülkelerde bulunmak şartını tamamlayanları kapsıyor. Bu ayrıntıları taşıyanları bağlı bulundukları Türk konsolosluklarına başvurarak askerlik işlemlerini başlatacak.

Şartları taşıdıklarını ispat eden belgelerle 2.000 euro veya karşılığı kadar dövizi bir defada ödeyip, Milli Savunma Bakanlığı’nca verilecek uzaktan eğitimi alacak gurbetçiler, eğitim sonrası muvazzaf askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak.

Bedelli Askerlik Kanunu, Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaç duyduğu erbaş ve er sayısı dikkate alınarak, yaş sınırı belirlenmişti. Buna göre 1 Ocak 1994 tarihi de dahil, bu tarihten önce doğanlar Bedelli Askerlik yapabilecekler.

3 Ay Sürecek Başvuru Süreci Başladı

Kanuna göre, bu düzenlemenin yürürlüğe girdiği bugün itibariyle, hangi sebeple olursa olsun  askerlik yapmayıp, 1 Ocak 1994’ten önce doğan bedelli askerlik yükümlüleri; yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 3 ay içinde askerlik şubelerine veya konsolosluklara başvuracak.

Askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılmaları için, 15.000 TL veya Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası döviz satış kuruna göre ödeme tarihindeki karşılığı kadar dövizi ödemeleri ve 21 gün temel askerlik eğitimini almaları gerekecek.

 

 

Bedelli askerlik ile ilgili başvuru kılavuzu asal.msb.gov.tr adresinden yayınlandı

Başlıklar: , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

09 Ağustos 2018, 11:16

Dolar Durdurulamıyor!

4 Katlı Binanın Çatısında Uyurken  Düştü… (Hastaneden Ölüm Haberi Geldi) Olay Kırsehir Menderes Mahallesi’nde meydana geldi.  Mahalle sakinleri ve esnafının çatıda birinin yattığını ve kenardan düşmek üzere olduğunu farketmesi üzerine çığlıklar ve bağrışmalar eşliğinde polise, itfaiye ve ambulansa haber verdiler. Hangi sebepten çatıya çıktığı belirlenemeyen Ş.İ. vatandaşların korku dolu gözleri...

Devamını Görüntüle