Ayşe Begüm Onbaşı Altın Madalya İle Döndü - Gecenin Fotoğrafı
En Taze

Ayşe Begüm Onbaşı Altın Madalya İle Döndü

Hem dünya çapında hem de Avrupa'da başarıyla göğsümüzü kabartan jimnastik prensesi Ayşe Begüm Onbaşı ve kazandığı madalyalar!

boom
Ayşe Begüm Onbaşı Altın Madalya İle Döndü

Ayşe Begüm Onbaşı Başarıları ve Altın Madalya

Türkiye’ye önce Dünya Şampiyonluğu ardından Avrupa Şampiyonluğu getiren 16 yaşındaki Ayşe Begüm Onbaşı başarıları altın madalya bu kez de İtalya’nın Ancona kentinde düzenlenen Avrupa Şampiyonluğu’nu küçükler kategorisinde 21 bin 150 puan ile Türkiye’ye getirdi. Red Bull’un sponsor olduğu Ayşe Begüm Onbaşı, jimnastik otoritelerinin büyük önem verdiği bu yıl İtalya’nın ev sahipliği yaptığı Avrupa Aerobik Jimnastik Şampiyonası’nda tek kadınlar kategorisinde mücadele etti. 22 ülkenin katılım gerçekleştirdiği Şampiyonanın küçükler kategorisinde yarışan 18 ülkeyi geride bırakarak Dünya Şampiyonası madalyasının yanına Avrupa Şampiyonluğu madalyasını da eklemiş oldu. Jimnastik Ayşe Begüm Onbaşı başarıları altın madalya ile Türkiye’nin adını bir kez daha dünyaya duyurdu.

Şampiyonanın final bölümünde ilk isim olarak mindere çıkan isim olan Ayşe Begüm, olağanüstü bir performans ile izleyenleri kendine hayran bıraktı. Performansını tamamladıktan sonra diğer yarışmacıların finallerini tamamlamasını bekleyen genç sporcu, 21 bin 150 puanla şampiyon oldu. Ayşe Begüm Onbaşı’nın şampiyonluğu ardından Rus Daria Tikhonova, üçüncülüğü yine Rus Ekaterina Gridina aldı.

Ayşe Begüm Onbaşı Kimdir?

Jimnastik Ayşe Begüm Onbaşı başarıları altın madalya, 2001 Manisa Akhisar’da dünyaya geldi. Ayşe Begüm Onbaşı üç yaşında bale ile tanıştı. O günlerde Akhisar’da İspanyol bir bale eğitmeninin dikkatini çeken genç sporcu öğretmenini n tavsiyesi ile birlikte jimnastiğe geçiş yaptı. Sporcu bir ailenin son üyesi olan Ayşe Begüm, evinden 50 kilometre uzağında yer alan antreman salonuna hemen hemen her gün giderek bugünlere ulaştı.Dünya çapında bir sporcu olan Ayşe Begüm, Akhisar Anadolu Lisesi’nde öğrenimini sürdürmeye devam ediyor. Milli formayı 11 yaşından beri giyen Ayşe Begüm Onbaşı jimnastikteki Rus egemenliğine yaş grubunda hem dünya şampiyonluğu hem de Avrupa Şampiyonluğu ile son verdi.

Ayşe Begüm Onbaşı’nın şimdiye kadar kazandığı başarıları

Jimnastikçi Ayşe Begüm Onbaşı’nın başarıları 2015’teki Meksika’da gerçekleşen Dünya Şampiyonası’nda başladı. 12 – 14 yaş grubunda mücadele eden genç sporcu, Meksika’da dünya üçüncüsü oldu. Bir yıl sonra Güney Kore’de düzenlenen Aerobik jimnastik Dünya Şampiyonası ona altın madalyaların kapısını açtı. 15 – 17 yaş grubunda yarışarak altın madalyaya ulaşan Ayşe Begüm çok çalışmalarının meyvelerini ardı ardına toplamaya başladı. İspanya’da gerçekleştirilen Akdeniz Gençler Şampiyonası ‘da ve aynı zaman diliminde gerçekleşen Portekiz’in ev sahipliği yaptığı jimnastik turnuvasında üç altın madalyayı Türkiye’ye getirmesini bildi. Dünya şampiyonaları ve uluslararası başarıları haricinde yurtiçindeki şampiyonalarında 60’tan fazla madalya alan Ayşe Begüm, Avrupa Şampiyonluğu’nu da kariyerine ekleyerek yoluna devam ediyor.

Başlıklar: , ,

Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

esra 26 Temmuz 2018

ülkemizin her alanda böyle değerlere çok ihtiyacı var

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

09 Temmuz 2018, 18:32

Dünyanın En Eski Tapınağı Türkiye’de bulundu

Göbeklitepe UNESCO listesinde, Şanlıurfa turiste doymuyor Şanlıurfa’nın merkez Haliliye ilçesinde, şans eseri bir çiftçinin tarlasında bulunan Göbeklitepe UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alındı.  1 Temmuz itibariyle yayınlanan UNESCO listesinde Dünyanın en eski tapınağı olarak Göbeklitepe de yer aldı. Bu gelişme sonrasında Şanlıurfa yerli ve yabancı turist akınına uğradı. En eski...

Devamını Görüntüle