Artık O Paraları Geri Alabilirsiniz - Gecenin Fotoğrafı
En Taze

Artık O Paraları Geri Alabilirsiniz

boom
Artık O Paraları Geri Alabilirsiniz

Artık O Paraları Geri Alabilirsiniz

Bankaların mevduat sahiplerinden tahsil ettikleri hesap işletim ücreti yasal dayanağı ortadan kalktı. Ticaret Bakanlığı’nın ortadan kalktığı açıklamasıyla tüketicilerin bankalarına başvurmaları gerektiği sonuç alamazlarsa tüketici hakem heyetine gidilmesi gerektiğinin altını çizdi. Hesap İşletim Ücreti geriye dönük olarak 10 yıl öncesine kadar tahsil edilebilecek. Belirlenen geri alınabilecek ücret ise 6.860 TL olarak belirlendi.

 

Ticaret Bakanlığı Açıkladı: Hesap İşletim Ücretinin Dayanağı Ortadan Kalktı

Ticaret Bakanlığı, “Hesap İşletim Ücreti” yasal dayanağının ortadan kalktığını bildirdi. Bakanlığın yaptığı açıklamada bundan önce tahsil edilmiş hesap işletim ücretlerini geri alabilmek için öncelikle bankanıza, bankanızın iade etmemesi halinde ise Tüketici Hakem Heyetlerine itiraz yapılabileceği bilgisi verildi. Uyuşmazlık belgelerinizi hazırlayarak Tüketici Hakem Heyetlerine başvuruların aynı zamanda e-devlet üzerinden de gerçekleştirilebileceği de verilen bilgiler arasında…

Hesap işletim ücretinde sınır 6.860 TL

Hesap İşletim Ücreti iptali istemiyle Danıştay 15. Dairesinde açılan davada, 06/02/2018 tarihli karar ile hesap sayısına bağlı olmaksızın müşteri bazında hesap işletim ücreti tahakkuk ettirilmesine ilişkin düzenlemenin 6502 sayılı Kanuna aykırılık teşkil etmesi nedeniyle oybirliği ile iptaline karar verilmiştir. Bu kapsamda, iptal kararları hukuki işlemi geçmişe etkili olarak ortadan kaldırdığından Finansal Tüketicilerden Alınacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik ile tahsil edilebileceği hüküm altına alınan ’Hesap İşletim Ücreti yasal dayanağı ortadan kalkmıştır.  Tahsil edilen söz konusu ücretin iadesine ilişkin olarak, tüketicilerimizin öncelikle ücreti tahsil eden bankalardan iade talebinde bulunmaları, gerekmekte…Banka tarafından  ücretin iade edilmemesi durumunda ispatlayıcı bilgi ve belgeler (dekont ve hesap ekstrası örnekleri vb.) ile uyuşmazlık konusunun değeri dikkate alınarak (2018 yılı için 6.860 TLye kadar) dilekçe hazırlanması gerekiyor.  Tüketici Hakem Heyetlerine başvuru dilekçesi ile şahsen, avukat marifetiyle veya e-devlet üzerinden https://tuketicisikayeti.gtb.gov.tr ÿadresli internet sitesinden müracaatta bulunmaları mümkün bulunmaktadır.

Ticaret Bakanlığı’ndan Bir De Uyarı

Bununla birlikte, geçmişe dönük bu ücretlerin iadelerinin sağlanması adına farklı iletişim kanallarından (kısa mesaj, telefon, e-posta vb.) tüketicilerimize ulaşarak danışmanlık hizmeti konusunda da uyarıda bulundu. Tüketici hakem heyetlerinde dosya açılmasına aracı olunabileceğine ilişkin taleplere itibar edilmemesi, bu tür dolandırıcılıklara karşı dikkatli olunması, nüfus cüzdanı, kredi kartı ve adres bilgileri gibi kişisel bilgilerin paylaşılmaması gerekmektedir. Bu tür durumlarla karşılaşan tüketicilerimizin konuyu Bakanlığımıza, emniyet birimlerine ve savcılıklara bildirmesi önem arz etmektedir.” Denilmiştir.

Başlıklar: , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

30 Temmuz 2018, 12:55

İlgi çekici Netflix yapımlarından bir tanesi olan Stranger Things 3. sezonu ile izleyicileri yeniden ekrana kilitleyecek.

hahah
Stranger Things 3. Sezon Ne Zaman Başlayacak?

Blog Nedir? İnsanların bilgi vermek  ya da deneyimlerini diğer kullanıcılarla paylaşmak amaçlı kurmuş oldukları web tabanlı mecralara blog denir. Blog sitesi kullanımları kişilerin ihtiyaçlarına göre ya da yapmak istediklerine göre şekillenir. Kişisel blog alanları sanal ortamda oldukça tutulan bir blog türüdür. Bu blog türünde blog sahipleri günlük yaşamalarına dair ufak...

Devamını Görüntüle