Apple Dünya Finans Birincisi Oldu - Gecenin Fotoğrafı
En Taze

Apple Dünya Finans Birincisi Oldu

Dünya teknoloji devi Apple başarısını bir kez daha kanıtlayarak dünya finans birincisi oldu.

boom
Apple Dünya Finans Birincisi Oldu

Apple Piyasa Değeri 1 Trilyon Dolar Oldu!

Apple, sektörde teknoloji konusunda adeta bir dev olarak yer alıyor. Dünya finans tarihinin ilk 1 trilyon dolarlık şirketi olmayı başaran Apple etkileyici bir başarıya imza attı. Amerika Nasdaq Borsası’nın açılışıyla Apple hisseleri satış fiyatının 204 dolardan 207 dolara çıkarak piyasa değerini 1 trilyon dolara ulaştırmış oldu. Finans analistlerinin uzun yıllar boyunca beklediği bu rekor, sonunda gerçekleşti.

Şirketin borsadaki en sıkı rakibinin Amazon olduğu biliniyordu. Amazon ve Apple’ın arasındaki çekişmenin son hali bir hafta önce Amazon’un 900 milyar dolar değeri aşmasıyla birinci olacağı tahmin ediliyordu. Bu çekişmeyi son anda kazanan ise Apple oldu. Liderliği kaptırmayan Apple dünya finans tarihinde bir ilki gerçekleştirmiş oldu. Markanın piyasa değerini böylesine yükseltmesinde etkili olan en önemli adımın başarılı sonuçları ile mali tablolarını açıklaması olduğu söyleniyor. Piyasa beklentisi 52 milyar dolar olan şirketin gelir durumunun geçen yıl aynı dönemle kıyaslandığında aradaki farkında %17.3 olduğu biliniyor. Bu sayede geliri 53.26 milyar dolara ulaştı.

Hisseler Düşüşe Geçti

1 trilyon dolarlık rekorun ardından yeniden düşüşe geçen Apple hisseleri 207.39 dolardan kapandı ancak piyasa değeri 988 milyar dolara geriledi. 2018 yıl başından bu yana hisseleri %23 değer şirketin iPhone satışlarında gerileme yaşansa da beklenenin üzerine çıkan piyasa değeri şirketin başarısını herkese kanıtlamış oldu. Diğer yandan 1997 yılı Eylül ayında iflasın eşiğinde olan şirketin hisselerinden o zaman 10 bin dolarlık satın alan kişilerin şu an servet denebilecek 2.6 milyon doların sahibi oldu…

Steve Jobs’ın Bilinmeyenleri

1 trilyon dolarlık şirketin en önemli ismi olan Steve Jobs hakkında en şaşırtıcı bilgilerin başında 1985’de Apple’dan atılması geliyor. Kendisi ve Apple sahibi ile arasında yaşanan anlaşmazlık yüzünden işine son verilmişti. İş geçmişlerinde ATARI şirketi de var. Ayrıca 1986 yılında meşhur PIXAR animasyon stüdyolarını da satın almıştı.

Duyanları şoka uğratan bir başka Steve Jobs gerçeği ise üniversite terk olması. Yüksek okuldan sonra üniversiteye başladı ancak yalnızca bir dönem devam etti. Kariyer geçmişinde sadece bunlar yok, başarı adımlarını teker teker çıkması kimsenin gözünden kaçmamış olacak ki Google kurucuları Larry Page ve Sergey Brin’e akıl hocalığı yaptı. 90’lı yılların ortalarında Apple’a geri dönerek geçmişi geride bırakan, şirketin tüm bilgisayarlarını Stanford Üniversite’sine bağışlayan Jobs’un zirveye çıkışı da buradan sonra oldu.

Başlıklar: , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

18 Temmuz 2018, 11:14

Uzun zamandır beklenen 2018 Bedelli Askerlik çıkacak mı? Sorularının yanıtları belli oldu. Şartları beğenmeyenler de var, “En ucuz bedelli askerlik” olarak nitelendiren de… Özellikle şartların içinde yer alan 28 gün askerlik yapılacağı ile ilgili bölüm ise sosyal medyada en çok tartışılan konuların başında geliyor.  

boom
2018 Bedelli Askerlik Çıktı…Şartları neler?

YKS Tercih Kılavuzu Nasıl İncelenmeli? YKS sonuçlarının açıklanmasının ardından tercihlerin birkaç gün içinde başlaması adayları sıkı bir araştırma sürecine itti. ÖSYM tarafından yayınlanan YKS tercih kılavuzu sayesinde üniversite adaylarının istedikleri okulların taban puanları ve sıralamaları incelenebiliyor. Sistem değişikliği nedeniyle bu sene değişeceği düşünülen sıralamalar ve taban puanlar konusunda adayların çok...

Devamını Görüntüle