Altın ve Döviz Fiyatlarında Son Durum - Gecenin Fotoğrafı
En Taze

Altın ve Döviz Fiyatlarında Son Durum

boom
Altın ve Döviz Fiyatlarında Son Durum

Altın ve Döviz Fiyatlarında Son Durum

Altın ve döviz fiyatları son dönemde en çok konuşulan konu haline geldi zira piyasa son derece dalgalı ve fiyatlar sürekli olarak iniş çıkış yaşıyor. Peki, altın ve dövizdeki son durum ne?

Altın fiyatları

Özellikle ülkemizde en iyi yatırım aracı olarak görülen altının değeri her geçen gün artıyor. Hali hazırda ülkemizde pek çok kişinin yastık altı yatırım olarak gördüğü altının bugün yani 5 Ağustos itibariyle fiyatlandırması şu şekilde:

  • Gram altın alış: 198,27 TL / Gram altın satış: 198,35 TL
  • Çeyrek altın alış: 317, 16 TL / Çeyrek altın satış: 324,58 TL
  • Yarım altın alış: 632,33 TL / Yarım altın satış: 649,16 TL
  • Tam altın alış: 1297,46 TL / Tam altın satış: 1313,57 TL

Şu an için yastık altı altın yatırımı yapmış olan kişilerin büyük bir avantaj edindiğini söylemek mümkün zira son birkaç ayda altın fiyatları inanılmaz oranda artarak yatırımcıları sevindirdi. Ancak şu an yatırım yapmayı düşünen kişiler için durumun biraz düşündürücü olduğunu söyleyebiliriz.

Döviz fiyatları

Ülkemizde yaşanan iç karışıklıklar, seçim ve dış baskılar nedeni ile döviz kuru büyük bir oynaklık gösterdi. Dudak uçuklatan Euro ve Dolar fiyatları rekora koşmaya devam ediyor. Özellikle Dolar’da yaşanan büyük artışlar piyasanın zor zamanlar geçirmesine sebebiyet veriyor. Merkez Bankası sıkı para politikası uygulayarak piyasayı rahatlatmaya ve kuru düşürmeye çalışıyor olsa da meydana gelen düşüşler oldukça az. İşte bugün itibariyle Dolar ve Euro fiyatları:

  • Dolar alış: 5,0773 TL / Dolar satış: 5,0868 TL
  • Euro alış: 5,8726 TL / Euro satış: 5,884 TL

Piyasa tam olarak ne durumda? Döviz fiyatları piyasaya nasıl yansıyabilir?

Altın ve döviz fiyatları şüphesiz ki ülkemizin en çok konuşulan konusu. Peki, döviz fiyatları Türkiye piyasasını nasıl etkiliyor ve önümüzdeki hafta için yapılan tahminler ne yönde?

Dolar analizi

Dolar’ın geçtiğimiz haftayı düşüş ile kapatması ardından analistlere göre bir süredir TL üzerinde enflasyonun yaratmış olduğu baskı biraz olsun hafifleyebilir. Şu anda enflasyon hedefi yüzde 8,4’ten yüzde 13,4’e revize edilmiş durumda. Ancak yine de bu hafta içerisinde ABD ile olan gerginliğin devam etmesi bekleniyor.

Analistlerin tahminlerine göre, eğer Dolar kuru 5,1040 sınırını aşarsa 5,14 ve 5,19 seviyelerine doğru hareket gösterebilir. Eğer geri çekilmeler yaşanırsa hafta boyu kurun 5,03 ve 5,01 gibi değerlere düşmesi mümkün olabilir. Ancak kur 5,00 üzerinde seyretmeye devam ederse yükseliş eğilimi de kaçınılmaz olacaktır.

Euro analizi

Euro cephesinde de sular pek durgun sayılmaz. Zira ABD ile Brunson davası üzerinden gerçekleşen karışıklı yaptırımların ve restleşmelerin devam ediyor oluşu, TL üzerindeki baskının da artmasına neden oluyor. Üstelik bu durumun bir süre daha fiyatlara etki etmesi bekleniyor.

Söz konusu hareketliliklerin devam etmesi durumunda ülkemizdeki Euro kurunun 6,03 ve 6,16 seviyelerine ulaşabileceği tahmin ediliyor. Ancak olası geri çekilmelerde bu seviyeler 5,84, 5,80 ve 5,73 şeklinde düşüşe geçebilir.

Başlıklar: , , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

10 Temmuz 2018, 15:06

Ücretsiz Video Platformu Youtube

Blogspot Türkiye’de Engellendi Dün gece (24 Temmuz 2018) itibari ile yaşanan blogspot uzantılı blog sitelerine erişim engellendi. Blogspot Türkiye’de engellendi. Bir çok kullanıcı bu konuyla ilgili mağdur olduklarını belirtti. Türkiye Blokları İnternet Gözlemevi tarafından doğrulanarak 24 Temmuz 2018’de Türkiye’de engellendi. Blog sayfalarının TTNet ve Uydunet dahil olmak üzere birçok İSS’de kullanıldığını doğrulamış...

Devamını Görüntüle