En Taze

Altın Palmiye Ödüllü Filmler

Cannes Film Festivali ve festivaldeki en büyük ödül olarak bilinen Altın Palmiye hakkında merak edebileceğiniz her şey yazımızda!

hahah
Altın Palmiye Ödüllü Filmler

Cannes Film Festivalinden Ödüllü Filmler

Altın Palmiye Almış Filmler

Fransızların Oscar Töreni olarak nitelendirilen Cannes film festivali genel olarak tematik filmlerin gösterildiği ve ödül aldığı filmlerin gösterimine dayanmakta. Bununla birlikte birçok farklı ülkeden özgün senaryolara sahip filmler Cannes film festivali kapsamında her yıl seyircilere gösterilmekte, birçok farklı alanda farklı ödüller dağıtılmakta. Cannes film festivalinde en büyük ödülün adı ise Altın Palmiye olarak biliniyor. Lars Von Trier adlı Danimarkalı ve Dogma akımının kurucusu olan yönetmenin karanlık bir müzikal denemesi olan Karanlıkta Dans filmi birçok festivalde olduğu gibi Cannes Film Festivalinde ‘de de en büyük ödüle layık gösterilmişti.

Polonyalı yönetmen Roman Polanski’nin yazıp yönettiği ve başrolünde Adrien Brody’in oynadığı Piyanist filmi de Altın Palmiye ödülüne layık görülen bir diğer film. Film çoktan kült mertebesine erişmiş durumda. Farklı filmlerin yönetmeni Gus Van Sant gerçek bir olayın panoramasını sunan Elephant filminde doğal ve sert gerçekçiliği ile bu film festivalinde yarılmış ve ödül almıştı. Film Amerika’da yaşanan bir okul saldırısını mercek altına yatırıyordu. Romanyalı yönetmen Cristian Mungiu tarafından yazılıp yönetilen 4 ay, 3 hafta, 2 gün yeni Avrupa gerçekçiliğinin köşe taşı filmlerinden biri olurken, kürtaj gibi hassas bir konuya getirdiği yenilikçi bakış açısıyla Cannes Film Festivalinin jüri üyeleri tarafından Altın Palmiye ödülü ile taçlandırıldı.

Cannes Film Festivalinden Ödül Almış Türk Filmleri

Yılmaz Güney’in yazdığı ve oynadığı Yol filmi 1982 yılında yarıştığı film festivalinden Altın Palmiye ödülü ile dönmüştü. Bizi uluslararası sinema alanında başarı bir şekilde temsil eden Nuri Bilge Ceylan da Uzak filmi ile Büyük Jüri Ödülünü alarak herkesi gururlandırmıştı. Ancak bununla da yetinmeyen Ceylan, Kış Uykusu adlı filmi ile de en büyük ödül olan Altın Palmiye’yi alarak ses getirmişti.

71.  Cannes Film Festivali Palmiye Ödülüne Aday Filmler

Netemo Sametemo (Asako I&II)  –  Ryusuke Hamaguchi
Dogan – Matteo Garrone
Le Livre d’image – Jean-Luc Godard
Todos Lo Saben (Everybody Knows) – Asghar Farhadi
En Guerre (At War) –  Stéphane Brizé
BlacKkKlansman – Spike Lee
Three Faces – Jafar Panahi
Leto (L’Ete) – Kirill Serebrennikov
Yomeddine – A.B Shawky
Lazarro Felice – Alice Rohwacher
Buh-Ning (Burning) – Lee Chang-Dong
Capharnaüm (Capernaum) – Nadine Labaki
Plaire Aimer et Courir Vite (Sorry Angel) – Christophe Honoré
Les Filles du Soleil (Girls of the Sun) – Eva Husson
Under the Silver Lake – David Robert Mitchell
Ash is Purest White – Jia Zhang-Ke
Zimna Wonjna (Cold War) – Pawel Pawlikowski

Başlıklar: , ,

Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

Salih 16 Temmuz 2018

Güzel bunları en kısa sürede izleyeceğim teşşekürler.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

15 Mayıs 2018, 17:57

Pek çok insanın hayatını olumsuz etkileyen epilepsi hastalığı ve tarihteki yeri hakkındaki tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz!

geek
Epilepsi ve Mistik Hayat

Etimolojik olarak, mistik terimi, kökeni “inisiyaz” anlamına gelen mistes kelimesini başlatmak anlamına gelen fiil myeo'dan kaynaklanmasıyla Yunan dili çıkışlıdır.Epilepsi ve mistik hayat, kutsal olanı deneyerek ruh halini yansıtmaktır.

Devamını Görüntüle