En Taze

Akıllı Telefonlar Aşırı Sıcaklardan Nasıl Korunur?

Teknoloji
Akıllı Telefonlar Aşırı Sıcaklardan Nasıl Korunur?

Akıllı Telefonlar Aşırı Sıcaklardan Nasıl Korunur?

Akıllı telefonlar çocuklardan yaşlılara, her yaş aralığında kullanılıyor. İçinde bulunduğumuz çağın teknolojisine ayak uydurmak, gündemin nabzını tutmak, internette gezinmek, oyun oynamak gibi birçok eylem akıllı telefonlarla gerçekleştiriliyor. Akıllı telefonlar gibi tabletler ve bilgisayarlar da artık kolayca taşınabildiğinden günümüzün büyük kısmını bu araçlarla geçiriyoruz. Fakat bu cihazların kullanımında başlıca dikkat etmemiz gereken, bizleri bile böylesine etkileyen sıcak havalardan koruyarak kullanım ömrünü kısaltmayı önlemek.

Yaz mevsimi nedeniyle  bilgisayarlar, akıllı telefonlar ve tabletlerin kullanımı aşırı sıcaklardan olumsuz etkileniyor. Bu cihazların direk güneşe, aşırı sıcak ve nemli ortamda bırakılmaması gibi temel uyarılara uyulsa bile maalesef birçok cihazda problemlere rastlanıyor.

Bu tarz durumlar aslında akıllı cihazların performansını ve kullanım ömrünü ciddi ölçüde azaltıyor. Fakat cihazların maruz kaldıkları bu olumsuz etkileri ortadan kaldırmak adına bazı küçük detaylara dikkat ederek telefonları sorunsuz kullanmak mümkün! Çünkü cihazlarda yaşanan sıkıntılar maalesef insanların bu tarz küçük, önemsemediği detaylardan kaynaklanıyor.

Aşırı Isınmanın Yol Açtığı Sorunlar

Öncelikle aşırı sıcakların bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlara ne gibi zararlar vereceğinden bahsedelim. Tüm elektronik cihazlarda yer alan batarya, işlemci gibi teknik akşamlara sahiptir. Bir cihazın herhangi bir aşırı sıcak-soğuk hava etkisine maruz kalmadan, normal bir kullanım anında bile ısınması kaçınılmaz oluyor.

Zaten sorun da, bu normal ısınmanın dışında ısınmayı artıran etmenlerle ortaya çıkıyor. Telefonun bataryası aşırı ısınarak diğer ekipmanları da etkiliyor ya da aşırı ısınan işlemci görevini yerine getiremez hale getirerek telefonun bozulmasına sebep olabiliyor.

Belki sizlerin de bu günlerde yaşadığı ekranın sıcaktan donması, kendi kendine kapanıp açılması, el değmeyecek kadar ısınması gibi sorunlardan bahsediyoruz. Aslında bunlar elektronik cihaz üreticilerinin bu tarz aşırı koşullara karşı cihazları korumaya almak için uygulanan yöntemler ancak bilinçsiz kullanım nedeniyle bu önlemlerin bile kar etmediği oluyor.

Bizlerin bile sıcaklardan ne kadar etkilendiği açıkça görülüyor; bazen günlük aktivitelerimizi yerine getirirken daha kolay yorulduğumuzu, enerjimizin tükendiğini hissediyoruz. İşte bu cihazları çalıştıran aksamlar da aynı şekilde etkileniyor.

Cihazın Sıcak Havalardan Etkilenmesini Önlemek İçin Öneriler

Tüm bu nedenlerden ötürü henüz bir sorun yaşamasanız da, olası problemleri önlemek için cihazınızı bir koruyucu kılıp/kap ile kullanıyorsanız bundan vazgeçmenizi öneririz. Bu kap ve kılıfların elde edildikleri malzemeler sentetik yapılı olduğundan kolay ısınıp, cihaza bu ısıyı aktararak normal sıcaklığın çok üstünde çıkmasına sebep oluyor. Bir kaba sarılı olan tablet ve akıllı telefonlar da kendini soğutmayı başaramadığı için sıcak havadan normalden kolay ve fazlasıyla etkileniyor.

Bir başka öneri, kullanılmayan arka plan uygulamalarını kapatmak. Aktif olarak kullanılmayan ama arka planda çalışmayı sürdüren uygulamalar cihazların gereksiz çalışmasına neden olarak, cihazın fazlasıyla güç kaybetmesine neden oluyor. Özellikle aşırı sıcaklarla arka planda çalışan programların etkisi birleşince, cihazların normal çalışması kat be kat zorlaşıyor.

Bilgisayarlar, akıllı telefonlar ve tabletlerde hemen her markanın şarj kablosu ve adaptörü pek de hesaplı olmayan fiyatlarla satılıyor. Cihazların kutusundan çıkan orijinal ürün kaybolduğunda veya hasar gördüğünde daha uygun fiyatlı, orijinal olmayan ürünler tercih ediliyor. İlk etapta cihazı sorunsuz şarj ettiğini düşünerek orijinal ürüne daha fazla ücret ödemek gereksiz gibi gözükse de, yan sanayi ürünlerin kullanımı zaman içinde telefon bataryasına ciddi hasarlar vererek cihazın patlamasına, yangına dahi sebebiyet verebiliyor. Aşırı ısınmayı tetikleyen bu durum, doğrudan sıcak havayla ilişkili olmasa da, bu iki etmenin bir araya gelmesiyle telefon ömrünün ciddi derecede kısalacağı ve bu tarz ciddi problemlere yol açtığı biliniyor.

Fark ettiğiniz gibi bu öneriler, sıcak havalarda cihazları  korumak için oldukça basit yöntemler. Önemsiz ve küçük detaylar gibi gözükse de sadece bunları uygulayarak bile tablet, telefon ve bilgisayarlarda aşırı ısınma nedeniyle yaşayacağınız sorunları önleyebilirsiniz.

 

 

Başlıklar: , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

08 Ağustos 2018, 14:12

Türkiye Uzay Ajansı Kuruluş Tarihi Ne Zaman?

Samsun’da Kitap Okuyana Çay Bedava Projesi Ülkemizde okuma yazma yetkinliğini artırmak adına verilen eğitimlere ve özellikle kitap okuma alışkanlığı kazandırmak üzere birçok etkinlik düzenleniyor. Bu sefer hayata geçirilen uygulama iki hafta önce başlamasına rağmen oldukça başarılı ilerleyen bir çalışma oldu. Samsun İlkadım Belediyesi ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü çok...

Devamını Görüntüle