2018 Enflasyon Oranları - Gecenin Fotoğrafı
En Taze

2018 Enflasyon Oranları

2018 enflasyon oranları ne durumda? İşte 2018'in ilk yedi ayında piyasanın da gidişatını belirleyen enflasyon oranları!

boom
2018 Enflasyon Oranları

2018 Enflasyon Oranları

Normal şartlarda yüzde 1 ila 5 arasında normal olarak nitelendirilen bu oran ne yazık ki ülkemizde çift rakamlara ulaşmış durumda. Bu durum hem üreticiyi hem de tüketiciyi korkutuyor. Peki, 2018 enflasyon oranının 2018’in ilk 7 ayındaki dağılımı nasıldı?

İşte aylara göre 2018 enflasyon oranları!

Ocak ayı enflasyon oranı

Ocak ayında yüzde 1,02 artış gösteren enflasyon yıllık bazda yüzde 10,35 düzeyine ulaştı. Yurt içi fiyat endeksi bir önceki aya göre yüzde 0,99 artarken bir önceki yıla göre yüzde 12,14 oranında artış gösterdi.

Şubat ayı enflasyon oranı

Şubat ayında yüzde 0,73 düşüş gösteren enflasyon yıllık bazda yüzde 10,26 oranına geriledi. Yurt içi fiyat endeksindeki artış ise yüzde 2,68 oldu.

Mart ayı enflasyon oranı

Mart ayı enflasyon artışı yüzde 0,99 olurken yıllık bazda enflasyon 10,23 oranına geriledi. Yıllık artış ise yüzde 11,14 olarak belirlendi.

Nisan ayı enflasyon oranı

Nisan ayındaki enflasyon artışı beklentilerin üzerindeydi. Yüzde 1,87 oranındaki artış ile enflasyon yıllık bazda yüzde 10,85 oranına ulaştı.

Mayıs ayı enflasyon oranı

Mayıs ayında yüzde 1,62 artış gösteren enflasyon oranı yıllık bazda yüzde 12,15’i gördü ve yıllık ortalamaya göre meydana gelen artış yüzde 11,10 oldu.

Haziran ayı enflasyon oranı

Haziran ayında inanılmaz bir yükseliş ile korkutan enflasyonun artış oranı yüzde 2,61 oldu. Yıllık bazdaki oran ise yüzde 15,39’a kadar ulaştı.

Temmuz ayı enflasyon oranı

Temmuz ayının enflasyon artış oranı yüzde 0,55 olarak belirlenirken yıllık bazda yüzde 15,85 oranını gördük.

Enflasyon rakamları bize neler anlatıyor?

Enflasyon 2018 yılında iki haneli rakamları görerek bizleri oldukça korkuttu ve ne yazık ki geçtiğimiz 7 ay boyunca bu artış devam etti. Şu anda Merkez Bankası, uygulanan sıkı para politikasının iç talebi azaltmasını ve söz konusu azalmanın da enflasyonu düşürmesini bekliyor. Ancak bunun için yaz etkisinin geçmesi bekleniyor. Merkez Bankası tarafından uygulanan faiz artırımlarının da bu esnada ekonomiye geçişkenlik etkisi göstermesi hedefleniyor.

Ancak elbette tüm bunlar hedeflenen durumlar ve dış baskı kaynaklı sorunlar ortaya çıkarda kurun düşürülememesi ihtimali mevcut. Eğer ülkemizi etkileyecek yurt dışı ya da jeopolitik kaynaklı sorunlar oluşursa Merkez Bankası faizi tekrar gözden geçirebilir. Bunun üzerine piyasa belirli bir oynaklık seviyesini aşar ve kurda yeni rekorlar görülürse enflasyon beklentileri çerçevesinde bir ara toplantı da yapılabilir. Sonuç olarak yaz aylarındaki enflasyon oranları bize çok şey söyleyecek diyebiliriz.

Başlıklar: , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

07 Temmuz 2018, 00:44

NBA devi Sacramento Kings Kripto Para Sever

NBA’nin ünlü takımlarından Sacramento Kings , 2014 yılında daha Bitcoin bu kadar ünlenmemişken  fanlarının bilet, forma, sosis ve bira gibi ürünleri almalarında Bitcoin kabul edeceğini açıklayarak bir ilke imza atmıştı.  Öncü ekip şimdi de ethereum madenciliği yapacak.

Devamını Görüntüle